Brazilski orah (lat. Bertholletia excelsa) pripada grupi orašastih plodova. Liči na blago zavijen trougao i nalazi se u vrlo krutoj ljusci. Smešteni su u grupi u većem orahu sa krutom korom koji liči na kokos. Jedan takav veliki orah može sadržati do 28 manjih brazilskih oraha. Mada je ovo koštunjavo voće kod nas poznato kao brazilski orah, u Brazilu se zove castanhas-do-Pará, dok se u Boliviji naziva almendras (što na španskom jeziku znači bademi). Interesantno je da se u botaničkom pogledu brazilski orah ne smatra orahom, već semenom. Brazilski orah ne raste samo u Brazilu, već i u Venecueli, Boliviji, Peruu i Kolumbiji.
Brazilski orah, iako skup, veoma je zdrav, zbog čega ne treba da žalite ako izdvojite novac za njega umesto za nezdrave grickalice. Međutim, budući da obiluje u masnoćama, nemojte preterivati u konzumaciji.
U nastavku teksta ćemo videti šta sadrži brazilski orah i koje prednosti ima za zdravlje.
Šta sadrži brazilski orah?
Brazilski orah je veoma poznat po visokom sadržaju selena, izuzetno važnom mineralu koji se nalazi u veoma malom broju namirnica. Ovaj orašasti plod sadrži više selena nego pečurke, žitarice, meso, riba i jaja.
Selen povoljno utiče na funkciju štitne žlezde, zbog čega se preporučuje vegetarijancima. Isto tako, selen je veoma jak antioksidans, te stoga usporava proces starenja, jača imunitet i štiti od raznih bolesti.
Brazilski orah takođe sadrži dosta vitamina E, koji uništava slobodne radikale, kao i obilje vitamina B grupe i mnoge druge minerale (kalcijum, fosfor, kalijum, magnezijum i cink), koji su neophodni za normalno funkcionisanje organizma. Zahvaljujući prisustvu vitamina E, štetno dejstvo obilja masnoća koje se nalaze u brazilskom orahu se poništava. Ovo koštunjavo voće sadrži i obilje esencijalnih masnih kiselina, kao što su oleinska, alfa-linoleinska, palmitinska i linoleinska kiselina. Takođe, 17% brazilskog oraha čine belančevine.
100g brazilskog oraha ima čak 656 kalorija.
Zdravstvene prednosti brazilskog oraha
Brazilski orah je najpoznatiji po selenu i vitaminu E, zbog čega je odličan antioksidans, te stoga, kao što smo već pomenuli, usporava proces starenja, štiti ćelije od dejstva slobodnih radikala, jača imunitet i štiti od raznih bolesti, pa i onih najtežih.
Osim toga, povoljno deluje na zdravlje kostiju, bori se protiv raznih malignih oboljenja, poboljšava rad štitne žlezde i ne sadrži gluten, što je jako bitna informacija za osobe koje su osetljive na ovaj sastojak. Brazilski orah ima antivirusno dejstvo, povoljno deluje na kardiovaskularni sistem i blagotvorno deluje na zdravlje celog organizma zbog velike količine prirodnih vlakana.
Koje su druge upotrebe brazilskog oraha?
Mada se najviše koristi u ishrani, brazilski orah je takođe sastojak sapuna jer hidrira kožu, hrani je vitaminima i daje joj mladalački sjaj. Koristi se i za ulja za sunčanje, kreme za sunčanje, balzame za usne i dr.
Preporučena dnevna doza brazilskog oraha
Kao što smo već pomenuli, ne treba preterivati u konzumiranju kada je u pitanju brazilski orah, budući da sadrži obilje masti i neke ne tako dobre sastojke. Čak se smatra da se u njemu nalaze neki radioaktivni elementi. Pored toga, samo dva brazilska oraha zadovoljavaju dnevne potrebe organizma za selenom, te se stoga preporučuju dva do četiri oraha dnevno. Takođe, osobe koje su alergične na koštunjavo voće treba da uzimaju samo jedan brazilski orah u jutarnjim časovima. Ako želite da smanjite telesnu težinu, ograničite unos brazilskog oraha zbog velikog procenta masti u njemu.
Brazilski orah možete naći u gotovo svim bolje snabdevenim prodavnicama zdrave hrane, uglavnom u oljuštenom obliku. Treba da bude žućkastobele boje. Ali ako mu je boja tamnija, to znači da je došlo do prodora toksina iz ljuske u plod i takav brazilski orah ne treba da konzumirate.