Cimet je zimzeleno drvo koje pripada porodici lovora. Još od davnina cimet se koristi kao hrana i kao lek. U drevnoj kineskoj medicini cimet se koristio za lečenje glavobolje, prehlade ili mučnine. Postoje dve vrste cimeta koje se koriste kao začin, a to su cejlonski i kineski cimet.
Cejlonski cimet (Cinnamomum verum) vodi poreklo iz Šri Lanke, a dobija se od drveta cimetovca Cinnamomum zeylanicum Nees. Nešto više o njegovom sastavu i lekovitim svojstvima sledi u nastavku teksta.
Zdravstvene prednosti cejlonskog cimeta
Cejlonski cimet je bogat izvor proteina, ugljenih hidrata i dijetetskih vlakana. Takođe, sadrži i brojne minerale, kao što su mangan, gvožđe, kalcijum, cink i bakar, kao i vitamine C, K i vitamine B kompleksa. Cejlonski cimet sadrži i antioksidanse i fenole, koji su najbolji lek za infekcije.
Smanjuje nivo šećera u krvi. Istraživanja su pokazala da cejlonski cimet smanjuje nivo šećera u krvi kod obolelih od dijabetesa. Naime, konzumiranje samo 6 g ovog cimeta dnevno može da smanji nivo glukoze, lošeg holesterola i triglicerida.
Sprečava Alchajmerovu bolest. Dokazano je da cimet ima veliki uticaj na mozak i da samo udisanje ili žvakanje cimeta može da poboljša moždanu aktivnost. Osim toga, sastojci u kori cimeta štite od pojave Alchajmerove bolesti.
Leči bakterijske i gljivične infekcije. Redovno konzumiranje cejlonskog cimeta sprečava razvoj infekcija i leči ceo organizam.
Leči rak i artritis. Dokazano je da cimet smanjuje rast i širenje kancerogenih ćelija i na taj način sprečava pojavu raznih oblika raka, a najbolje rezultate daje u kombinaciji sa medom. Takođe, ova mešavina je veoma efikasna za lečenje artritisa. Naime, dovoljno je da pomešate pola kašičice cimeta i kašičicu meda.
Osim navedenih zdravstvenih koristi, cejlonski cimet takođe ublažava upale, čisti krv i reguliše probavu. Dokazano je i da ublažava menstrualne tegobe, krvarenja iz materice i pomaže u postporođajnom oporavku. Takođe, stimuliše mokrenje i dobar je za lečenje gihta. Od davnina se cejlonski cimet koristi i za uklanjanje lošeg zadaha, lečenje zubobolje i za poboljšanje varenja.
Upotreba cejlonskog cimeta
Cejlonski cimet ima prijatnu aromu i ljuto oštar ukus sa slatkasto-peckavim primesama. Dostupan je u obliku praha i štapića, a možete ga koristiti svakodnevno, u slanim jelima, kolačima, sosevima i u obliku čaja. Na koji god način da ga konzumirate sigurno ćete osetiti njegovo blagotvorno dejstvo na čitav organizam.
Međutim, na našem tržištu postoji više vrsta cimeta i zato treba voditi računa pri kupovini. U marketima se najčešće može naći kineski cimet, ali njega izbegavajte jer može štetno delovati na jetru i bubrege. Cejlonski cimet možete naći u prodavnicama zdrave hrane.
Recepti od cejlonskog cimeta
- Puding od kakaa i cejlonskog cimeta
Sastojci:
- ½ kašičice cejlonskog cimeta
- ½ šoljice kakaa u prahu
- ¼ šoljice gustina
- 2/3 šoljice smeđeg šećera
- 2 ½ šoljice mleka
- 3 vanilin šećera
- Šlag i voće po izboru
Način pripreme:
Pomešajte cimet, kakao, šećer, vanilin šećer i gustin sa malo mleka, a preostalo mleko zakuvajte. Kada mleko provri u njega dodajte sve sastojke i kuvajte uz stalno mešanje. Mešajte dok smesa ne postane glatka i gusta, a zatim ga razdelite u posude i pustite da se ohladi. Ukrasite šlagom i voćem.
- Kolačići od đumbira
Sastojci:
- ½ šolje rogača
- 1 kašičica đumbira u prahu
- 1 kašičica cejlonskog cimeta
- ½ šolje melase
- ½ šolje sojinog mleka
- 2 ½ šolje integralnog brašna
- Malo soli
Način pripreme:
Pomešajte cimet, đumbir i so, a zatim dodajte melasu i sojino mleko i sve sastojke dobro izmiksajte u blenderu. Potom dodajte brašno i nastavite miksanje. Dobijenu smesu razvucite u što tanjem sloju, oblikujte kolačiće i stavite ih u dehidrator ili u blago zagrejanu rernu.
Gde kupiti cimet i koja je cena?
Uskoro otvaramo prodavnicu pa ćete moći da ga nabavite kod nas po najpovoljnijoj ceni. Prijavite se ispod na email listu i javićemo Vam čim krene prodaja.