Dijeta osam sati ili osmosatna dijeta je plan za mršavljenje koji su smislili Piter Mur (Peter Moore) i Dejvid Zinčenko (David Zincenko). Oni su napisali knjigu o ovoj dijeti pod nazivom ,,Osmodnevna dijeta” (The 8 Hour Diet) u kojoj tvrde da se uz ovu dijetu kilogrami gube dok jedemo šta god poželimo. Ova dijeta je za kratko vreme postala veliki hit u Americi, ali ubrzo je počela da se primenjuje u celom svetu, pa i kod nas.
Pravila osmosatne dijete
Jedino pravilo koje postoji u ovoj dijeti je da se sme jesti samo u vremenskom intervalu od 8h. Za tih 8h sme se jesti bukvalno šta god poželite, dok se ostalih 16h ne jede ništa. Ova dijeta se bazira na konceptu da je ljudsko telo napravljeno tako da jedan vremenski period vari hranu, a drugi period da se odmara i oporavlja. Uglavnom je u pitanju vremenski okvir od 9 do 17h ili nešto približno (od 8 do 16h ili od 10 do 18h). Ove vremenske intervale možete kombinovati, ne mora svaki dan biti ista satnica, ali bitno je da bude period od 8h. U početku dovoljno je tri dana nedeljno da sprovodite ovu dijetu, a kasnije svih 7 dana.
Iako je pravilo da u tih 8h jedete šta god poželite, ipak ne bi trebalo da se prejedate. Kao i kod svake dijete, i ovde bi trebalo da birate zdrave namirnice kad god je to moguće. Grickalice su dozvoljene, ali uvek izaberite orašaste plodove, semenke ili suvo voće umesto čipsa i drugih kaloričnih grickalica. Jedino što bi trebalo da izbegavate su slatki napici i alkohol, mada i njih možete konzumirati u manjim količinama.
Ako jedete samo u okviru od 8h vaše telo ima vremena da svari hranu i da potroši sve unete kalorije. Kalorije se pretvaraju u energiju i ubrzava se metabolizam. Ako jedete i van tog okvira kalorije će se pretvoriti u salo. Što je duži vremenski period u kom jedete metabolizam će teže i sporije da sagoreva masti.
Što se vežbanja tiče, u knjizi se preporučuje 8 minuta vežbanja svaki dan, mada je to možda više marketinški trik, da bi sve bilo u znaku 8. Ipak, fizička aktivnost se svakako preporučuje kao sastavni deo svake dijete.
Primer jelovnika u osmosatnoj dijeti
U nastavku sledi jedan primer jelovnika koji se navodi u knjizi o osmočasovnoj dijeti.
Odmah nakon ustajanja popijte vodu ili čaj ili kafu bez šećera.
Doručak: Musli ili ovsena kaša sa mlekom i voćem po želji ili kajgana i tost sa čajem i kafom.
Užina: Bonžita ili neki drugi slatkiš od žitarica ili zdrave grickalice poput badema, oraha i lešnika.
Ručak: Najbolje je jesti nešto kuvano ali možete sebi priuštiti i pomfrit ili picu. Posle ručka je dobro pojesti jabuku.
Užina: Možete pojesti 1 sladoled ili kolač, ali uvek je svakako bolji izbor voće.
Večera: Kuvani krompir i brokoli sa pilećim prsima i prelivom od putera. Nakon toga možete pojesti sladoled.
Rezultati iskustva za dijetu 8 sati
Ukoliko se pridržavate ove dijete, odnosno ne jedete ništa van vremenskog intervala od 8h, rezultati će svakako biti vidljivi, prvo u obimu, a onda i u kilaži. Tvorci ove dijete tvrde da možete izgubiti od 4 do 5 kg nedeljno. Ono što je važno i po čemu se ova dijeta razlikuje od drugih je to što ne morate da računate koliko ste kalorija uneli i da li smete nešto da pojedete ili ne.
Brojna naučna istraživanja su odobrila ovu dijetu i dokazana je njena efikasnost. Dve grupe ispitanika su jele iste obroke, ali je jedna grupa morala da raspodeli kalorije i obroke u okviru od 8h. Ispitanici iz te grupe su imali znatno bolje rezultate. To se objašnjava time da ukoliko jedemo tokom celog dana onda se usporava metabolizam i stvaraju se masne naslage. Ljudi često jedu uveče i tokom noći i organizam nema dovoljno vremena da to svari, pa dolazi do viška kilograma. Ova dijeta je upravo bazirana tako da spreči večernje prejedanje koje je najveći uzrok gojaznosti.
Ovakav režim ishrane kod muškaraca može da dovede do odličnih rezultata. Može da se snizi nivo lošeg holesterola i da se poveća nivo dobrog holesterola. Ipak, ovaj način ishrane iz nekog razloga nije dobar za žene jer često može loše da utiče na reproduktivne hormone.