Zova (lat. Sambucus nigra) je višegodišnja biljka niskog žbuna koji raste od 3 do 10 m visine.
Cveta od aprila do juna, a zri u avgustu. Za ishranu ljudi cvet se koristi češće nego plod.
Generacije dece su odrastale na čuvenom soku od zove, jer je ne samo ukusan i osvežavajući, već i saveznik u borbi sa mnogim bolestima.
Lekovitost soka od zove
Biljka zova (bazga) je svima poznata još od detinjstva. Pored čuvenog soka od zove, biljka je korišćena u lekovite svrhe. Nekada se verovalo da ima brojne lekovite moći, a lekari je preporučuju i dan danas. Pre svega, sok od zove se koristi u vreme prehlade, što preventivno, što kada nastupe prvi simptomi. Koristi se i prilikom kašlja izazvanog bronhitisom, jer olakšava izbacivanje sekreta.
Takođe, veruje se u delotvornost konzumacije zovinog soka i prilikom reumatskih bolesti, išijasa i neuralgije. Preporučuju ga fizijatri. Koristan je i onda kada je potrebno izbaciti višak toksina iz organizma, jer ubrzava rad znojnih žlezda. Pojačano znojenje svakako snižava i telesnu temperaturu, te je, kao što je već rečeno, zova idealna u borbi sa gripom. U kombinaciji sa kantarionom bori se protiv herpesa. Treba napomenuti da TRUDNICE NE SMEJU PITI SOK OD ZOVE. Pacijenti koji boluju od dijabetesa, takođe treba da izbegavaju pijenje ovog soka, ali samo ukoliko je on napravljen sa šećerom. No, ukoliko se umesto šećera koristi neki od zaslađivača koje pacijenti sa šećernom bolešću smeju da konzumiraju, sok je tada preporučljiv i njima.
Recepti za pripremu soka – sirupa od zove
Sok od cvetova zove (sirup). Za pravljenje soka potrebno je pripremiti vodu, limun, limuntus, šećer i zovu. Tačnije, na 100 cvetova biljke ide 10 litara vode, a isto toliko kilograma šećera i 10 limunova. Bilo bi dobro koristiti limunove koji nisu prskani. Količina šećera može biti i manja, ali obavezno staviti dovoljno šećera, jer šećer, osim slatkog ukusa, ima i svojstvo konzervansa. Za četiri litre sirupa potrebno je pripremiti 40 zovinih cvetova, 4 litre vode, 4 limuna, 4 kg šećera i 50 gr limuntusa. Cvetove potopiti u prethodno prokuvanu i ohlađenu vodu. Dodati limuntus, a zatim i limunove isečene na kriške (sve sa korom). Ostaviti smešu na hladnijem i tamnijem mestu oko 24 sata. Sutradan, izdvojiti tečnost od cvetova, koristeći gazu. U tečnost dodati šećer. Naredna 24 sata povremeno promešati smešu. Držati posudu u istim uslovima kao prethodnog dana. Nakon toga presuti sok u staklene flaše. Flaše čuvati na što mračnijem i što hladnijem mestu, a rok trajanja mu je oko godinu dana. Sirup se razblažuje vodom, a tom prilikom moguće je koristiti i mineralnu vodu. Letnji osvežavajući napitak može sadržati i nekoliko listova sveže nane, kao i nekoliko kockica leda.
Sok od cvetova zove (svež). Oprati 10 cvetova zove i preliti hladnom vodom. Ostaviti da odstoji 12 sati, procediti, pa dodati sok od jednog limuna, šećer (steviju ili med), te poslužiti sa ledom.
Hugo koktel (letnji koktel sa sokom od zove i šampanjcem). Hugo koktel se konzumira leti, zbog osvežavajućih efekata. Za pripremu koktela potrebni su: sok od zove, mineralna voda, šampanjac, led, listovi sveže nane i 1 limeta. U visoku čašu ubaciti sveže listove nane, 5 kockica leda, 2 kašike soka od zove, 1 dcl šampanjca, 1 dcl mineralne vode i 1 krišku limete.
Aperol spritz sa sokom od zove. Za ovaj koktel potrebni su: aperol liker, mineralna voda, sok od zove, šampanjac, limeta, sveži listovi nane i led. U visoku čašu staviti nanu, zatim 2 kašike soka od zove, 5 kockica leda, ½ dcl šampanjca, ½ dcl aperola, 1 dcl mineralne vode i krišku limete.
Čaj od zove. Nakon branja, cvetove zove treba staviti u špajz kako bi se osušili. U specijalizovanim prodavnicama ili kod prodavačica na pijacama možete povoljno kupiti već gotovu osušenu zovu. U šolju uspite kašiku suve zove i hladnu vodu. Kada odstoji 12 sati, tečnost je spremna za konzumaciju. Potrebno je ugrejati napitak.
Džem od ploda zove. Plod zove je bobičast, boja mu je tamnoljubičasta. Kada se konzumira sirov, nije ukusan, već gorak, a nije ni zdrav, jer sadrži štetni sambunigrin. No, kada se skuva, situacija je potpuno drugačija. Ukoliko ste se odlučili da isprobate ovaj recept, za jednu teglicu biće vam potrebno: 1 kg ploda zove, ½ kg šećera, ½ l vode i 1 vanilin šećer. Bobice treba ispasirati. Pasirate tako što u šerpu uspete vodu, šećer i plodove zove. Kuvajte oko pola sata, stalno mešajući. Džem je gotov kada primetite da se smeša dovoljno stegla.