Iako se odgovori na pitanje koliko kokosovog ulja uzimati dnevno provlače kroz nekoliko drugih tekstova na našem sajtu, ipak dobijamo dosta pitanja na ovu temu pa nije zgoreg ceo jedan tekst posvetiti konkretno ovoj temi i doziranju na dnevnoj bazi.
Mnogi su i nedoumici ako uzimaju i kokosovog ulje i možda sirovi kokos, ili pak mixuju kokosovu vodu sa uljem i slično, kolika je preporučena dnevna doza i koliko maksimalno kokosovog ulja se sme uzimati.
Ovo je vrlo važna stvar i ne bi je trebalo zanemarivati, ali na vaše razočarenje (ili možda oduševljenje?) precizan odgovor i tačna dnevna doza ne postoji. Kao što znate za većinu vitamina, minerala i slično postoji preporučen dnevni unos, dok to za kokosovo ulje nije slučan.
Medicinska i naučna istraživanja su pokazala da je on bezopasan za ljudski organizam pa samim tim ne bi trebali biti neželjenih dejstava ako uzmete malo više na dnevnoj bazi, ali svakako ne treba preterivati ma koliko ono bilo zdravo.
Da li ipak postoje neke okvirne brojke koliko kokosovog ulja uzeti dnevno?
Bazirano na nekim uporedjivanjima, istraživanjem smo došli do saznanja da je oko 50 grama dnevno neka okvirna doza. To naravno može varirati zavisno od toga da li ga koristite za spremanje neke hrane, da li za čist obrok, ili pak možda za kosu, sunčanje ili slično, a i od same potrebe od osobe do osobe.
S obzirom da ovo ulje nije štetno po ljudski organizam, možete u nekim slučajevima uzimati i više, ali opet napominjemo da nikako ne preterujete i u većini slučajeva ipak ne bi trebali prekoračiti tu neku količinu.
Laurinska kiselina u kokosovom ulju
Pošto ne postoji tačno odredjena doza konkretno za kokosovo ulje, hajde onda da pogledamo doziranje jednog od najbitnijih sastojaka u njemu, a to je laurinska kiselina. Naše ulje u sebi sadrži oko 50% ove kiselina. Na taj način jedna kašika kokosovog ulja obezbedjuje oko 7 grama laurinske kiselina. Ako znamo da je preporučena dnevna doza ove kiseline izmedju 10 i 20 grama, dolazi do zaključka da je 2 kašike kokosovog ulja dnevno takodje jedna od orijentacija koje možemo pratiti kada se vodimo sadržajem laurinske kiseline i potreba našeg organizma za njom.
Kako možemo konzumirati kokosovo ulje u ishrani?
Ukoliko želite kokosovo ulje uvrstiti u svoje obroke, možete to uraditi na jednostavan način dodavanjem u već postojeću zdravu hranu koju nadamo se da inače praktikujete da konzumirate redovno. Za doručak možete ubaciti jednu kašiku kokosovog ulja u svoje omiljene musle ili ovsene pahuljice sa jogurtom na primer. Dok za ručak ili večeru možete ispržiti neko povrće sa njim ili ga pomešati sa pirinčem i slično.
Ako bazirate svoju ishranu na dnevnom unosu kalorija, trebate znati da jedna kašika kokosovog ulja sadrži oko 117 kalorija.
Da li trebamo uzimati samo kokosovo ulje ili možemo još nešto slično?
Kokosovo ulje je odlično za mnogo stvari, ali nije samo ono dobro, postoji još nekoliko varijacija i kombinacija koje su isto odličan izbor. Svoje dnevne potrebe za kokosovim uljem možete zadovoljiti upotrebom i sirovog kokosa, a isto tako i kokosovog mleka. Obe varijante su jako dobra alternativa i malo drugačiji izvor tako da možete na taj način razbiti monotoniju svakodnevnog uzimanja kokosovog ulja u jednom obliku.
Obratite pažnju na holesterol
Zbog visokog procenta zasićenih masti koje ovo ulje ima, kada počnete da ga konzumirate i ako ga uvrstite u svoju ishranu svakodnevno, bilo bi dobro da posle nekog vremena proverite svoj holesterol preventivno. Za one koji inače nemaju problema sa holesterolom ne bi trebalo da bude nikakvih pogoršanja ali nije zgored voditi računa o svom zdravlju na vreme.
Ukoliko pak već imate problema sa povišenim holesterolom, pre korišćenja ovog ulja posavetujte se sa svojim lekarom.