Glikolna kiselina spada u grupu alfa-hidroksilnih kiselina i predstavlja jedan od najčešće korišćenih i najefikasnijih preparata u kozmetologiji i dermatologiji. Ona se koristi u profesionalnim dermatološkim i kozmetičkim preparatima, ali i u proizvodima za kućnu negu. Razlika je u tome što je kod profesionalnih preparata koncentracija glikolne kiseline znatno veća nego kod krema i losiona koji se koriste u kućnoj upotrebi.
U nastavku možete saznati nešto više o kremama sa glikolnom kiselinom, o njihovom dejstvu i o iskustvima korisnika.
Kreme
Glikolna kiselina pomaže da se uklone mrtve ćelija sa površine kože i na taj način poboljšava njen kvalitet. Ova kiselina ima sposobnost da uđe ispod površinskog mrtvog sloja kože i da dovede do razdvajanja od ostalih slojeva kože. Glikolna kiselina se može koristiti sama, ali i u kombinaciji sa salicilnom kiselinom i retinolom. Ova kiselina je naročito efikasna kod zrele kože i kože koja je ostarila pre vremena, jer podstiče regeneraciju ćelija. Stara i naborana koža uz proizvode na bazi glikolne kiseline uspeva da povrati vitalnost, glatkost i svežinu. Uz glikolnu kiselinu koža postaje glatka i nežna, a istovremeno se podstiče i prozvodnja kolagena koji čini kožu čvrstom i zategnutom.
Glikolna kiselina je čest sastojak mnogih preparata za negu lica. Preporučuje se da kreme sa glikolnom kiselinom koristite ukoliko na koži imate izražene znakove starenja, poput bora i finih linija, ali i staračkih pega i mrlja koje su nastale od preteranog izlaganja suncu. Takođe, krema sa glikolnom kiselinom pomaže ukoliko imate probleme sa aknama, jer ima sposobnost da skine površinski odumrli sloj ćelija i da smanji začepljenost pora na koži. Osim toga, ove kreme mogu uspešno tretirati i ožiljke na licu, a pomažu i postizanju blistavog i ujednačenog tena.
Kreme sa glikolnom kiselinom uglavnom odgovaraju svim tipovima kože, bilo da je u pitanju masna, suva ili osetljiva koža. Ono što je važno jeste da se krema sa glikolnom kiselinom mora pažljivo nanositi oko usana i očiju, jer na tim delovima je koža lica znatno osetljivija i tanja.
Piling glikolnom kiselinom je jedan od najčešćih tretmana u kozmetičkoj industriji i u estetskoj dermatologiji. Ovaj tretman se profesionalno naziva i glikolni ili hemijski piling. Ono što je važno jeste da se 2-3 nedelje pre tretmana glikolnom kiselinom na kožu svakodnevno nanosi dnevna i noćna krema koja sadrži glikolnu kiselinu u malim količinama. Na taj način, smanjiće se rizik od nuspojava koje može izazvati piling glikolnom kiselinom, kao što su crvenilo i ljuštenje kože. Tretmani glikolnom kiselinom se izvode 1-2 puta nedeljno i traju oko 15-20 minuta. Naime, u početku je potrebno koristiti preparate sa nižom koncentracijom glikolne kiselina i držati ih na koži samo par minuta, a kasnije se koristi glikolna kiselina veće koncentracije i produžava se vreme trajanja tretmana. Nakon pilinga glikolnom kiselinom nemojte se izlagati suncu niti ići u solarijum, a korišćenje kreme sa zaštitnim faktorom je obavezno.
Iskustva
Iskustva korisnika su pokazala da usled tretmana glikolnom kiselinom često dolazi do peckanja i pojave crvenila na koži, pa je potrebno da stručno lice na vreme izvrši ispiranje kože i nanošenje kreme za negu. Već nakon pola sata crvenilo će u potpunosti nestati. Ono što je moguće jeste da nekoliko dana nakon prvih tretmana može doći do blagog ljuštenja kože i crvenila, ali to je normalna reakcija. Oni koji su probali tretman sa glikolnom kiselinom tvrde da je najneprijatniji osećaj prvi dan nakon tretmana. Lice postaje isušeno, ali nakon par dana dolazi do perutanja i oseća se velika promena i osveženje. Svaki naredni tretman glikolnom kiselinom postaje sve lakši, a rezultati na koži sve vidljiviji.
Od ključnog značaja je da tretmane glikolnom kiselinom obavlja stručno lice. Dokazano je da nakon pilinga glikolnom kiselinom i redovnom upotrebom krema koje sadrže ovu kiselinu, koža postaje mekša, a bore, nepravilnosti i mrlje na licu nestaju. Koža će biti hidrirana i zategnuta i izgledaćete znatno mlađe i svežije. Neke korisnice tvrde i da nakon tretmana glikolnom kiselinom nema više pojave bubuljica i prištića u PMS fazi, ali i to da se svaki puder i ostala šminka lakše nanose.
Kreme koje sadrže glikolnu kiselinu uglavnom se nanose uveče, jer voćne kiseline koje se nalaze u ovim kremama čine kožu osetljivom na sunce. Naročito se preporučuje korišćenje krema iz linije AHA, jer one su bazirane na voćnim kiselinama koje čine kožu mekom, elastičnom i glatkom. Još jedna od efikasnih krema sa glikolnom kiselinom je Reviva Labs.