Hajdučka trava (lat. Achillea millefolium) je višegodišnja zeljasta biljka koja uglavnom raste u divljini na severnoj hemisferi. Poznata je i pod drugim nazivima: hajdučica, sporiš, stolisnik, jalovi mesečnjak i kunica. Ova biljka se zove hajdučka trava jer su hajduci njome zacelivali rane. Prvi deo njenog latinskog naziva Achillea dolazi iz grčke mitologije. Naime, Ahil je tinkturu ove biljke nanosio po celom telu kako bi bio neranjiv.
Hajdučka trava može dostići visinu od 1m. Stablo i listovi su obrasli dlakama, ali samo dok je biljka mlada, dok kasnije većina dlaka opada. Listovi su trojno perasto deljeni na veliki broj sićušnih režnjeva. Cvetovi su boje lavande ili čisto beli.
Hemijski sastav
Hajdučka trava sadrži gorke materije, hamazulene, proazulene, saponine, tanine i masne kiseline.
Zdravstvene prednosti čaja od hajdučke trave
Čaj od hajdučke trave, ako se pravilno koristi, ima niz pozitivnih efekata na ljudski organizam. U nastavku teksta ćemo videti koji su to pozitivni efekti koje ovaj čaj ima.
Popravlja lošu cirkulaciju: Čaj od hajdučke trave deluje kao jak dijaforetik, odnosno, širi krvne sudove i tako popravlja lošu cirkulaciju.
Leči groznicu i prehladu: Čaj od hajdučke trave pospešuje znojenje i sprečava pojavu infekcija.
Blagotvorno deluje na organe za varenje: Ovaj čaj može pomoći kod gubitka apetita, grčeva u stomaku, nadimanja, enteritisa i gastritisa. Gorke materije koje ovaj čaj sadrži pospešuju lučenje želudačnih sokova, čime se povećava apetit. Takođe pomaže kod problema sa žučnom kesom, loše funkcije jetre i unutrašnjeg krvarenja. Kod problema s jetrom može se kombinovati sa ostalim čajevima koji popravljaju njenu funkciju.
Ublažava menstrualne bolove: Ako imate bolne i neredovne menstruacije ili obilna krvarenja, možete piti čaj od hajdučke trave kako biste rešili ove probleme. Ovaj čaj vam može pomoći i ako patite od tegoba u menopauzi. U tom slučaju, potrebno je da ga pijete dva puta dnevno.
Priprema čaja od hajdučke trave
Za pripremu čaja od hajdučke trave možete koristiti sušenu ili svežu biljku. Kašičicu hajdučke trave prelijte ključalom vodom, ostavite da odstoji 5 minuta i pijte.
Možete ga piti topao ili hladan, u zavisnosti od ukusa. Nemojte piti više od dve šoljice dnevno kako biste izbegli moguća neželjena dejstva, o kojima ćemo se informisati u sledećem pasusu.
Kontraindikacije čaja od hajdučke trave
Čaj od hajdučke trave nema neželjenih efekata ako se uzima pravilno. Međutim, usled uzimanja velikih doza, može doći do određenih komplikacija, kao što je, na primer, pojačana osetljivost kože na svetlost kod nekih osoba. Takođe, postoje izvesne bolesti i stanja kod kojih se konzumiranje ovog čaja ne preporučuje. Hajde da vidimo kod kojih.
Konzumiranje čaja od hajdučke trave se ne preporučuje u periodu trudnoće i dojenja. Zatim, ako patite od ozbiljnih problema sa digestivnim traktom, treba da izbegavate ovaj čaj. Ovaj čaj i tretmane na bazi hajdučke trave takođe treba da izbegavate ako se pripremate za operaciju ili ako koristite antikoagulanse (lekove za razređivanje krvi).
Ukoliko primetite da vam se zdravlje pogoršava posle dužeg vremena konzumiranja čaja od hajdučke trave, posavetujte se sa stručnjakom što pre.
Ako želite da prikupite što više informacija o ovom čaju, konsultujte stručnjaka i kada dobijete odobrenje, možete da počnete da uživate u njemu.