Šta su hidrolati? Hidrolati se drugačije nazivaju i jesu cvetne vodice različitog bilja. One zapravo predstavljaju nusprodukte koji nastaju u procesu destilacije prilikom proizvodnje eteričnih ulja raznog bila kakva je ruža, lavanda, smilje, kamilica, ruzmarin i drugo.
Za proizvodnju cvetnih vodica važi pravilo da je najbolje upotrebljavati bilje koje nije tretirano bilo kakvim hemijskim sredstvima i pesticidima, bilje koje se sastoji iz jedne botaničke sorte kao i da voda koja se u te svrhe koristi mora biti čista i nezagađena.
Kako se hidrolati veoma lako kvare, tj rok trajanja im je kratak, proizvođači često u njih dodaju kakve konzervanse ili alkohol, a sve u cilju produžetka roka trajanja. Zbog toga, takvi hidrolati nisu pogodni za upotrebu u terapeutske svrhe. Najbolji su takozvani 100% hidrolati, bez bilo kakvih hemijskih dodataka, oštrog i jakog mirisa koji bledi nakon nanošenja i ne zadržava se puno na koži.
Najbolji hidrolati se odmah nakon destilacije sterilizuju filtracijom kroz filtere koji sadrže pore promera oko 200 nm, te se tako iz njih uklanjaju spore i bakterije. Odmah nakon toga oni se sipaju u sterilne bočice i time je omogućeno da do kupca stignu nekontaminirani.
Upotreba hidrolata
Hidrolati se mogu primenjivati u kozmetičke svrhe, kao prirodni tonici, za čišćenje lica, ili kao vodena fazu u izradi krema, maski za lice, gelova. Pored kozmetičke industrije upotreba hidrolata moguća je i u kulinarstvu, ali često mogu predstavljati pomoć i u terapiji brojnih tegoba gde se mogu koristiti kao kapi za nos, uši, oči (naravno uz prilagođavaanje adekvatne PH vrednosti).
Hidrolati nisu koncentrovani kao eterična ulja, pa im ni miris nije tako intenzivan. Za razliku od etarskih ulja, dozvoljeni su za negu kućnih ljubimaca, za osvežavanje prostorija, za osvežavanje prostirki na kojima se vežba, za osvežavanje garderobe prilikom peglanja. Pored upotrebe kao kozmetičkog sredstva i tonika za negu lica, njima se mogu negovati i kosa, nokti pa i stopala. Mogu se dodavati kupkama za relaksaciju.
Hidrolat smilja
Nekada su se sva eterična ulja, pa i ulje smilja, pravila ručno, tako što su se cvetovi biljaka potapali u neka od ulja (najbolje maslinovo ili bademovo). Danas, kada je otkriven proces destilacije ovaj metod gotovo da je zaboravljen. Upravo je i hidrolat smilja kao i ostali hidrolati sporedni proizvod procesa destilacije koji se koristi kod spravljanja eteričnog ulja smilja.
Hidrolat smilja koristi se kao pomoć u terapiji brojnih zapaljenskih stanja, podstiče zarastanje ožiljaka i rana, ali i pomaže resorpciju hematoma čak i nakon kakvih opsežnijih hirurških zahvata nakon kojih ostaju tragovi. Ta svoja dejstva ona ispoljava tako što podstiče prokrvljenost i regeneriše ćelije kože.
Takođe, pomaže kod terapije rozacee, alergija, i bilo kakvih drugih iritacija kože, ali i u terapiji emotivnih, unutrašnjih ožiljaka jer deluje umirujuće.
Hidrolat smilja idealan je za umornu, suvu i osetljivu kožu, sklonu nastanku bora, a za negu zrelijeg tipa kože i regeneraciju kombinuje se sa hidrolatima šargarepe, hamamelisa, kamilice. Takođe umanjuje i podočnjake. Deluje blagotvorno i ako se naprska nakon brijanja i depilacije.
Kako poseduje protivupalno i analgetsko dejstvo, hidrolat smilja je idealan za upotrebu kod sportista nakon napornih treninga. Takođe protivupalno deluje i kod zapaljenja desni, gingivitisa i paradentoze, a upotrebljava se dva puta na dan u periodu od 6 meseci pomešan sa vodom u razmeri 50:50. Inače, ukoliko se uzima per os idealan je kao čistač jetre ali i čitavog organizma.
Zbog svih gore navedenih osobina, a pre svega zbog svog anti aging efekta, smilje prati jedna francuska reč koja glasi immortelle što u prevodu znači besmrtan. Mnogi troše ogromne svote novca na razne estetske tretmane podmladjivanja lica, a vi imati priliku da uz pomoć smilja sebi uštedite dosta novca, ukoliko ga nemate za plaćanje ovih kvalitetnih tretmana.
Hidrolati se pakuju u različite bočice, obično u vidu raspršivača, radi lakše upotrebe i nanošenja. Bočice su različite mililitraže, pa im je tako u zavisnosti od toga, ali i u zavisnosti od kvaliteta i proizvođača i cena različita. Tako je recimo cena hidrolata proizvedenog bez konzervanasa u Francuskoj oko 700 dinara za 25 ml. Cene kod nas su nešto povoljnije i iznose oko 1500 dinara za 200 ml.
Kao tonik se hidrolat može nanositi na lice vatom 2-3 puta dnevno i tako se lice prečišćava i osvežava, a može se i prskati direktno iz bočice za osvežavanje lica.
Može se koristiti i kao podloga za šminkanje ali i za uklanjanje šminke, kao parfem, prilikom pranja kose radi bolje prokrvljenosti i dobijanja kvalitetnijeg vlasišta. Kao što je već i pomenuto, može se dodavati kupkama, šamponima, prskati kao sprej na kožu za protivupalna stanja ili koristiti kao osveživač prostorija.