Proteini ili belančevine su hranljive materije koje pružaju energiju i kontrolišu metaboličke funkcije u organizmu. Proteini sadrže esencijalne i neesencijalne masne kiseline i neophodni su za proizvodnju hormona i enzima u našem telu. Proteini omogućavaju razvoj mišića, kostiju, tkiva i organa. Takođe, proteini sprečavaju pojavu infekcija i regulišu varenje i cirkulaciju. Ukoliko organizam ne dobija dovoljne količine proteina, to može dovesti do gubitka mišićne mase, srčanih oboljenja, slabljenja imuniteta, pa čak i do smrti. Oni su neophodna komponenta svih ćelija u telu.
Preporučuje se da odrasli uzimaju 0,8 g proteina po jednom kilogramu telesne mase. Fizički aktivne osobe i stariji ljudi treba da uzimaju više od te prosečne preporučene doze. Trudnicama i dojiljama se preporučuje 70 g proteina dnevno.
Telo dobija proteine iz hrane koju jedemo, a proteini mogu biti životinjskog i biljnog porekla. Najbogatiji izvor proteina su namirnice životinjskog porekla. Ove namirnice sadrže sve esencijalne aminokiseline koje su potrebne za proizvodnju proteina. U nastavku možete videti listu namirnica koje su najbogatije proteinima.
Namirnice koje su bogate proteinima
- Meso. Poznato je da je meso najbogatiji izvor proteina. Belo meso je zdravije od crvenog jer sadrži veliku količinu nemasnih proteina. Najbolji izbor je svakako piletina, jer 100 g piletine sadrži 32 g proteina, a pritom ima veoma malo masti. Ćureće belo meso takođe treba da bude deo vaše ishrane. Izbegavajte slaninu, viršle i meso prženo sa puno ulja, kao i meso poput jetre i bubrega. Ovo meso sadrži puno masti i može da podigne nivo holesterola u krvi i da umanji koristi proteina. Zato se uvek opredelite za živinsko meso i ribu.
- Riba. Riba je odličan izvor proteina, naročito masne ribe poput lososa, sardine, tune ili pastrmke. 100 g ribe prosečno sadrži 26 g proteina. Pored proteina, riba sadrži masne kiseline koje štite od srčanih bolesti i moždanog udara.
- Mahunarke. U mahunarke spadaju pasulj (beli pasulj, crveni bubrežasti pasulj, leblebije, soja), grašak, sočivo itd. Mahunarke se smatraju idealnim izvorom proteina za vegetarijance. Pored proteina, one sadrže i dijetalna vlakna i esencijalne masne kiseline.
- Mlečni proizvodi. Jedan od najvažnijih izvora proteina su svakako i mlečni proizvodi, u koje spadaju mleko, jogurt, sir i kajmak. Mlečni proizvodi su bogati i vitaminima i mineralima, kao što je kalcijum koji štiti kosti i zube. Najbolji izbor su uvek obrano mleko i mlečni proizvodi sa malo masti.
- Sojino mleko i tofu. Sojino mleko je odličan izvor proteina za vegetarijance. Tofu je najbolja zamena za meso i sadrži dosta hranljivih materija. Tofu smanjuje nivo lošeg holesterola i štiti od kardiovaskularnih bolesti.
- Orašasti plodovi. U orašaste plodove spadaju bademi, kikiriki, indijski i brazilski orah. Brazilski orah sadrži najveću količinu proteina, odnosno samo 30 g brazilskog oraha dnevno je dovoljno da se zadovolje proteinske potrebe organizma za taj dan. Bademi su odličan izbor za vegetarijance jer sadrže obilje proteina, a vrlo malo masti. Kikiriki puter je, kao i sam kikiriki, takođe odličan izbor proteina. Orašasti plodovi sadrže dosta aminokiselina i omega 3 masnih kiselina koje pomažu u izgradnji mišića. Međutim, nedostatak orašastih plodova jeste to što obično sadrže veliki procenat masti, pa ih treba jesti umereno.
- Belance. Poznato je da su jaja odličan izvor proteina, a naročito su dobra belanca. Belance sadrži veoma malo masti i holesterola, a mnogo proteina (100 g belanaca sadrži 26 g proteina). Jaja su odličan izbor ako želite zdrav doručak koji će da vam obezbedi energiju i da vas zasiti.
- Povrće. Spanać je takođe bogat proteinima. Osim proteina, spanać sadrži i vitamine A i B kompleksa, dijetalna vlakna i gvožđe. Karfiol sadrži vitamin K i dosta vlakana i štiti organizam od raznih upala. Špargla je veoma hranljivo povrće koje sadrži proteine i treba da bude deo vaše ishrane. Brokoli je dobar izvor proteina, jer sadrži malo masti, a dosta vitamina i dijetalnih vlakana.
- Kukuruz šećerac. Kukuruz šećerac je bogat izvor proteina (100 g ovog kukuruza sadrži 4 g proteina), ali sadrži i velike količine antioksidanasa i vitamina B kompleksa.
- Voće. Voće je takođe bogat izvor proteina, ali njemu često nedostaje po neka aminokiselina potrebna za proizvodnju proteina. Pored proteina, voće sadrži i velike količine vlakana, pa će vas držati sitima duže vreme. Avokado je jedna od najhranljivijih namirnica bogatih proteinima i predstavlja odličan izbor za vegetarijance. Za letnje dane idealan izvor proteina su kajsije, koje sadrže 1,4 g proteina na 100 g. One sadrže i velike količine antioksidanasa i vitamin A koji je dobar za vid. Banane su takođe dobar izvor proteina (100 g banana sadrži 4 g proteina), a mogu se jesti sveže ili u obliku milkšejka. Mandarine, jabuke, borovnice i smokve su takođe dobar izvor proteina kada je u pitanju voće.
- Proteinski dodaci ishrani. Proteinski suplementi se mogu kupiti u vidu proteinskih šejkova, pločica ili praha. Njih obično koriste bodibilderi da bi sagoreli više masti tokom vežbanja i da bi izgradili mišićnu masu.