Ihtiol mast ili Ihtiol kamfor mast, kako se još naziva, se koristi već oko 100 godina, ali je primenjivana uglavnom na životinjama. Ihtiol mast je zapravo crna konjska mast kojom se leče životinje, ali od nedavno je priznata i za ljudsku upotrebu. Ova mast poseduje antibakterijsko, antiinflamatorno i antimikotičko dejstvo i predstavlja prirodan izvor organski vezanog sumpora.
Namenjena je lečenju raznih upala na koži i pod kožom, kao što su ekcemi, akne, opekotine i upale limfnih čvorova. Zbog velikih zdravstvenih koristi i lekovitog dejstva, Ihtiol mast često smatraju čudotvornom.
U nastavku možete saznati nešto više o upotrebi Ihtiol masti i o iskustvima onih koji je koriste.
Upotreba masti
Ihtiol mast se koristi u lečenju reume, bolova u kostima, proširenih vena i sportskih povreda. Ova mast smanjuje bolove i upale zglobova i tetiva, a antiinflamatorno deluje i na ekceme, čireve i seboreju. Takođe, može se koristiti za umirivanje postoperativnih rana jer pomaže da se regenerišu tkiva. Što se same upotrebe ove masti tiče, ona je namenjena isključivo za spoljnu upotrebu, a pre njenog nanošenja važno je kožu dobro očistiti i dezinfikovati. Ihtiol mast nikada nemojte nanositi na otvorene rane i povrede.
Glavni sastojci Ihtiol masti su ihtiol, riblje ulje, kamfor, kantarionovo ulje i vitamin E acetat. Svaki od ovih sastojaka ima svoju funkciju i blagotvorno deluje na organizam. Ihtiol se već dugo koristi kao sredstvo protiv upala, bakterija i gljivica. Riblje ulje sadrži esencijalne masne kiseline koje imaju jako antiinflamatorno dejstvo i čine kožu hidriranom i glatkom. Sastojak ove masti koji ima najvažniju funkciju je kamfor, pa se zbog njega ova mast naziva još i Ihtiol kamfor. Kamfor poboljšava cirkulaciju u organizmu i koristi se za ublažavanje bolova i otoka, ali i u slučaju upale mišića. Zahvaljujući svom antiseptičkom dejstvu, kantarionovo ulje se koristi za lečenje opekotina i za brže zarastanje rana. Osim toga, kantarionovo ulje se preporučuje kod povrede mišića, otoka i čireva. Ihtiol mast se smatra jednim od najboljih lekova za upaljene čireve. Još jedan od sastojaka ove masti je i vitamin E acetat, antioksidant koji hidrira površinski sloj kože i bori se protiv slobodnih radikala.
Ihtiol masti se nalazi u hermetički zatvorenoj tubi od 50 g. Mast mažite u tankom sloju i lagano je utrljajte u kožu. Namazano mesto možete prekriti zavojem ili gazom. Nakon nanošenja masti potrebno je da dobro isperete ruke, a mast nikako ne sme dospeti u kontakt sa očima. Ukoliko do toga ipak dođe, potrebno je odmah isprati oči mlakom vodom ili čajem od kamilice, a ako crvenilo ne prođe ubrzo, onda se morate obratiti lekaru. Čuvajte Ihtiol mast na suvom i tamnom mestu i van domašaja dece.
Iskustva
Zahvaljujući svojim antiseptičkim, antibakterijskim, regenerativnim i antioksidantskim svojstvima, Ihtiol mast nakon kratkog vremena daje odlične rezultate, naročito u slučaju upaljenih tkiva i zglobova. Ono što u početku može delovati odbojno jeste specifičan miris ove masti, ali svi koji su je koristili su uglavnom zadovoljni rezultatima.
Iskustva pokazuju da Ihtiol mast može da pomogne čak i u slučaju uraslih dlaka. Po nanošenju u početku se javlja blago peckanje ali već nakon nekoliko nanošenja masti dlaka počinje sama da ispada i iritacija se povlači. Neke osobe su uz upotrebu ove masti uspele čak da izbegnu operaciju urasle dlake. Iako se može primenjivati za lečenje mnogih problema, neki korisnici tvrde da Ihtiol mast nije namenjena lečenju akni i da nema svrhe mazati akne ovom mašću. U slučaju akni, ova mast uglavnom nije imala neki poseban efekat. Preporučljivo je da Ihtiol mast uopšte ne nanosite na lice, a ako to ipak radite onda budite oprezni. Ihtiol mast je pre svega testirana na životinjama, tako da neki neželjeni efekti nisu poznati. Ljudi je mogu koristiti, ali ipak je potreban umereni oprez.