Indijski orah ili kako se latinski naziva “anacardium occidentale” je zapravo vrsta semenke koja raste na indijskoj ili kešu jabuci. Konkretno, na svakom plodu ovog drveta, na donjoj strani raste po jedna semenka i upravo ta semenka se naziva indijski orah. Pomenuta vrsta drveta, na kojoj raste indijski orah, poreklom je iz Južne Amerike, preciznije iz Brazila. Međutim, bez obzira na poreklo, njeno uzgajanje je danas najzastupljenije u Indiji.
Indijski orah ima izuzetno bogatu nutritivnu vrednost i zbog toga višestruko pozitivno deluje na ljudski organizam.
O tome koji su sve elementi uključeni u nutritivnu vrednost indijskog oraha, kao i o tome na koji način ovaj prirodni proizvod deluje na ljudski organizam, imaćete prilike da pročitate u nastavku teksta.
Nutritivna vrednost indijskog oraha:
Kao što smo u uvodnom delu teksta već napomenuli, indijski orah ima izuzetno bogatu nutritivnu vrednost. Konkretno, u ovoj vrsti semenki, sadržani su brojni mineralni, ali i vitaminski elementi i to u koncentracijama koje su dovoljne da ispolje jako pozitivan uticaj na stanje organizma i na zdravlje.
U skup takvih elemenata, uključeni su:
– Vitamin B9 (poznatiji kao folna kiselina),
– Vitamin C (istraživanja su pokazala da se u istim količinama indijskog oraha i pomorandze koncentracija ovog vitamina razlikuje na taj način što je 5 puta veća u indijskom orahu nego u pomorandzi),
– Vitamin K,
– Magnezijum,
– Gvožđe,
– Kalijum,
– Cink,
– Fosfor,
– Selen,
– Bakar.
Pored navedenih elemenata, u sastav indijskog oraha uključeni su i elementi kao što su mononezasićene masti, ali i antioksidanti.
Koja su to lekovita svojstva indijskog oraha?
Zahvaljujući jedinstvu sastojaka koje sadrži i zahvaljujući načinu njihovog delovanja na ljudski organizam, indijski orah poseduje širok spektar lekovitih svojstava.
Konkretno, ovo su neka od i pritom najefikasnija lekovita svojstva indijskog oraha:
– Utiče na očuvanje i na poboljšanje imuniteta,
– Brani i oslobađa organizam od prisustva slobodnih radikala,
– Podstiče prevenciju od nastanka malignih promena i oboljenja,
– Podstiče održavanje nivoa kalcijuma u organizmu i na taj način aktivno čuva i poboljšava zdravlje koštanog sistema (iako ne sadrži kalcijum, ovakav vid delovanja na organizam indijski orah ispoljava zahvaljujući koncentraciji magnezijuma koji sadrži, jer magnezijum utiče na očuvanje nivoa kalcijuma u organizmu),
– Podstiče očuvanje i samim tim produžava zdravlje zuba,
– Poboljšava zdravlje i izgled kože,
– Poboljšava zdravlje i izgled kose,
– Značajno smanjuje rizik od nastanka dijabetesa i utiče pozitivno na organizam osoba kod kojih je prisutan dijabetes,
– Deluje preventivno na stvaranje kamena u žučnoj kesi,
– Deluje pozitivno na rad srca i služi kao dodatna podrška organizmu u procesu lečenja bolesti srca,
– Sprečava taloženje i pospešuje razgradnju i nestajanje lošeg holesterola u krvi,
– Poboljšava seksualnu funkciju,
– Podstiče i ubrzava proces oslobađanja organizma od viška kilograma i sprečava formiranje viška kilograma.
Na koji način možete konzumirati indijski orah?
U cilju što boljeg iskorišćavanja nutritivnih elemenata koje sadrži, najbolje je da indijski orah konzumirate u svežoj, odnosno u sirovoj formi. Ipak, ukoliko to želite, takođe ga možete konzumirati i u proprženoj ili pečenoj formi. Ukoliko se odlučite na takav način konzumiranja, preporučujemo da indijski orah propršite ili prepečete sa malo putera ili ulja i to posoljen po želji. Na taj način, postići ćete izvanredan ukus ove zdrave namirnice, a pritom nećete u ozbiljnoj meri narušiti koncentraciju njenih nutritivnih sastojaka.
Osim na upravo preporučene načine, indijski orah možete konzumirati i tako što ćete ga koristiti kao dodatak jelima. Konkretno, kada se nalazi u svom sirovom stanju, odnosno kada nije posoljen, indijski orah je blago sladunjavog ukusa i mirisa. Kao takvog, možete ga koristiti čak i kao dodatak slatkim jelima, kao što su kolači ili torte. Možete ga recimo izrendati ili iseckati što sitnije i umešati ga u sastav slatkog testa ili ga posuti po vrhu pripremljene torte. Ukoliko ipak želite da ga upotrebite kao dodatak slanom jelu, možete ga takođe u izrendanoj formi ubaciti u sastav slanih testa ili ga pomešati sa prezlama i u tu mešavinu uvaljati piletinu ili neku od vrsta povrća u toku pohovanja. Ukoliko ga sameljete, indijski orah možete koristiti i kao jedan od sastojaka za pripremu salate.
U kojoj meri i koliko često je preporučeno konzumirati indijski orah?
Kao rezultat istraživanja, izdvaja se informacija koja svedoči o tome da konzumiranje indijskog oraha nema štetan uticaj na ljudsko zdravlje, ali samo ukoliko se konzumira u umerenoj količini. Ta količina, nije precizno određena i razlikuje se u odnosu na fizičke karakteristike osobe koja ga konzumira (starost, težina i slično).
Ipak, ono što bi trebalo da se prihvati kao uopštena mera jeste oko 100 grama dnevno. U ovoj količini (sa neznatnim odstupanjem), indijski orah deluje na organizam na nalčine koje smo kroz sadržaj teksta opisali. Međutim, ukoliko se ta mera drastično pređe ili ukoliko se previše često (iz dana u dan) prelazi, u organizmu se može razviti prisustvo alergijske reakcije na indijski orah. Konkretno, može se javiti osip po koži ili blagi oblik gušenje, tačnije otežanog disanja.
Konzumiranje indijskog oraha u trudnoći i u periodu dojenja:
Precizna i pouzdana istraživanja, pokazala su da je konzumiranje indijskog oraha u umerenoj količini dozvoljeno u periodu trudnoće. Neki od rezultata takvih istraživanja, potvrđuju da se to čak i preporučuje u cilju stvaranja boljeg imuniteta bebe i u cilju sprečavanja nastanka alergija u budućem periodu života bebe.
Takvo pravilo, važi i u slučaju konzumiranja indijskog oraha u periodu dojenja bebe.
Ipak, ne zaboravite na važnu informaciju koju smo napomenuli, a to je da je indijski orah zdravo i preporučljivo konzumirati isključivo u umerenim, odnosno u dnevnim ograničenim količinama.