Iako je kaki, vrsta slatke i sočne japanske jabuke, karakteristična za azijsko područje, ona uspešno uspeva i u našim krajevima, te je zbog toga interesovanje za njen uzgoj sve češće.
Razlozi za to su višestruki – kaki je zimska biljka, veoma plodonosna i ukusna, ali pre svega širokog spektra lekovitosti. Postoji puno vrsta ove voćke, ali kod nas uspeva samo jedna, i to ona najslasnija.
SADNICE
U poslednje vreme i u našim rasadnicima se mogu kupiti sadnice kaki biljke, uglavnom visine od 35-40 cm. Sadnice imaju lepo razvijeni koreni i nadkoreni sistem, a prodaju se u saksijama.
SADNJA
S obzirom na to da je biljka osetljiva na jako niske temperature, naročito niže od -15°C, treba biti oprezan prilikom mesta sadnje. Najbolje je izabrati dobro osunčano mesto, ali u zavetrini blizu kuće. Pre sadnje treba odstraniti oštećene delove korena, a zatim u iskopanu rupu (do 0.7m) zasaditi biljku, te je zaliti sa 30 litara vode. Neophodno je sadnicu podupreti osloncem.
UZGOJ
Na proleće treba obrezati biljku jer su grane krhke i ukoliko ne izrastu pravilno, kasniji plodovi mogu biti teški za njih, te ih polomiti. Ukoliko se desi da ipak budući plodovi budu teški za grane, treba ih zajedno privezati i dodatno podupreti. U toku zime sadnice dobro podnose niske temperature, ali samo ukoliko one ne traju predugo i nisu zaista preniske. Savet je da se prve dve godine mladi koren zimi zaštiti oblogom od lišća, kukuruzovine ili slame, te da se obmota folijom.
Nakon dve ili tri godine biljka počinje da cveta. Cvetanje kakija počinje u maju ili u junu, a nakon cvetanja biljka dobija plodove. Na jesen plodove ne treba brati (jer nisu još zreli), već se to čini tek nakon što potpuno sazru, a to se događa nakon prvih zimskih mrazeva. Ne treba se iznenaditi kada opadne lišće. Ono opada pre nego što plodovi sazru i vizuelnoje iznenađujuće prvi put videti drvo kaki jabuke puno plodova, ali bez listova. Plod je zreo onda kada je skroz mekan, narandžaste je ili tamno žute boje, a kod nekih vrsta može težiti i do 500 grama. Iako je potrebno đubriti biljku, dodatna zaštita od bolesti i štetočina nije neohodna.
Drvo raste i do 5-10 m (ponekad i do 12 m) visine i ume da bude veoma dugovečno. Krošnja je razgranata, a listovi su duguljasti, ovalni. Cvetovi su ženski i muški. Postoje stabla koja se nalaze u Japanu, a stara su oko 500 godina. Zanimljivost je to da su upravo semenke kakija preživela nuklearnu katastrofu u Japanu (u Nagasakiju) 1945. godine. Da li će se stabla i na našem tlu pokazati toliko snažna, ostaje da vidimo.
LEKOVITOST
Kaki je biljka poznata po brojnim lekovitim svojstvima. Puna je vitamina, najviše A, C i B6, zatim ugljenih hidrata, biljnih vlakana, antioksidanasa (flavonoida i katehina), mangana, kalcijuma, kalijuma. Konzumira se kao preventiva kod kardiovaskularnih oboljenja; prilikom upale creva i hemoroida jer je prirodni laksativ; ima antibakterijska svojstva; potpomaže rad jetre, te se savetuje pacijentima sa povišenim holesterolom i bolestima žuči; utiče na vid; zaustavlja štucanje. Sušeni kaki se koristi u lečenju bronhitisa.
Nuspojave nastaju kada se konzumira nezreli plod, jer je tada količina sastojka tanina veća i može doći do apsorpscije drugih hranjivih sastojaka. Takođe, preterana konzumacija kakija može izazvati dijareju. Sušene plodove ne treba koristiti prilikom držanja dijete jer sadrže visok nivo šećera.
RECEPTI
Ukoliko se odlučite za konzumaciju kaki jabuke, možete je jesti kašičicom, kao kivi. Naravno, plod treba da bude potpuno zreo, a zreo je onda kada liči na prezreli paradajz (postoji još jedna vrsta japanske jabuke koja se jede tvrda, ali na našem podruučju se ne uzgaja). U suprotnom, nezreli plod je gorak i skupljaće usta. Ukoliko ipak imate plod koji nije dovoljno zreo, sačekajte nekoliko dana da sazri. Najbolje je da ga umotate u papir i stavite u špajz. Drugi način za „ubrzavanje“ sazrevanja je da se nezreo plod ostavi tokom noći u zamrzivaču.
Marmelada od kakija. Za pravljenje ukusne marmelade od kakija, neohpdno je pripremiti 1 kg kakija, ½ kg šećera, kesicu vanilin šećera, jedan limun i malo ruma. U širu šerpu uspite šećer i dve kašike vode, te mešajte na laganoj vatri 10-ak minuta dok šećer ne dobije karakterističnu smeđu boju. Smanjite vatru. Dodajte iskidani, usitnjeni i narendani kaki plod i mešajte ga na laganoj vatri oko pola sata; zatim dodajte vanilin šećer, malo ruma (količinu odredite prema sopstvenim afinitetima), te sok i koru jednog limuna. Još malo utišajte vatru i mešajte 20-ak minuta. Marmelada je gotova. Ukoliko smatrate da nije dovoljno retka i da biste još kremastiju strukturu, možete je dodatno izmiksirati štapnim mikserom. Sipajte je u sterilisanu teglu, zavrnite poklopac i okrenite teglu na kratko vreme.
Nadev za palačinke od kaki jabuka i maskarpone sira.Palačinke pripremite na način na koji ste ih do sada spremali, a zatim pripremite nadev sa kaki jabukama. Za pravljenje nadeva je potrebno 6 jabuka, nekoliko kašika kukuruznog griza, malo cimeta, nekoliko klinčića, sok od limuna i maskarpone sir (onoliko kašika koliko palačinki nameravate da ispečete) i malo rendanih oraha (po želji). Oljuštite jabuke, izrežite na komade, a zatim ih kuvajte u šerpici zajedno sa klinčićima, cimetom i limunovim sokom, dok skroz ne omekšaju. Zatim dodajte kukuruzni griz i sve zajedno mešajte na tihoj vatri još 10-ak minuta. Palačinke nadevate tako što ih premazujete maskarpone sirom, a zatim prelivate kaki smešom. Nakon umotavanja nadeva u palačinke, a pre služenja, prelijte ih kaki smešom i rendanim orasima, radi estetike.
Kolač sa kaki jabukama. Potrebno je 10 zrelih kaki jabuka, 350 gr petit keksa, 2 pudinga od vanile, 100 gr putera, 0.5 l vode (ili mleka), 150 gr šećera, još malo mleka, 500 ml slatke pavlake. U pleh (najbolje okrugli, 24 cm) poređati keks umočen u malo mleka. Oljuštenu kaki jabuku narezati i izmiksirati, a zatim je sa malo vode prokuvati. Nakon toga dodati i ostatak vode, pa pustiti da provri. Kada provri dodati puding i šećer, pa kuvati 2-3 minuta. Dok je puding topao, dodati puter, kao i ostatak keksa koji je prethodno izlomljen. Sve to izmešati i sipati u pleh preko podloge od keksa. Ulupati slatku pavlaku u šlag, a nakon što se kolač ohladi i stegne, premazati preko.
Načini konzumiranja sušene kaki jabuke. Plod kakija možete osušiti. Namenske sušilice za tu svrhu koštaju oko 50 eura i mogu se naručiti na internetu. Mogu se sušiti i u rerni. Pre sušenja potrebno je narezati jabuke na kolutiće ili šnite, pa ih ubaciti u rernu/aparat za sušenje voća. Nakon sušenja imaju sladak ukus i jedu se kao čips. Sušeni kaki se može pripremati i kao voćni čaj. Najbolje ga je samleti u prah i ubaciti u vrelu vodu, ostaviti nekoliko minuta da odstoji, a zatim popiti. Takav čaj je dobar lek protiv kašlja. Može se piti nekoliko puta dnevno. Komadiće sušenog kakija možete pomešati sa vodom i rumom, te služiti uz dezert. Sušeni kaki može da bude deo doručka sa muslijem ili dodatak pudingu.
Napitak od kakija (preventiva za srčane bolesnike). Izmiksati jednu jabuku i pomešati sa čašom mleka. Piti 3 puta nedeljno.
Maska za lice. Umutiti zajedno žumance, ispasirani kaki i limunov sok. Ostaviti da stoji na licu pola sata, a zatim isprati. Kaki jabuka je bogata antioksidansima i zbog toga je smatraju prirodnim anti-age sastojkom. Hidrira i zateže kožu.