Kajenska paprka (drugi nazivi su papričica, čili, ljuta papričica, feferon) je biljka koja vodi poreklo iz porodice Capsicum. Kajenska paprika je veoma ljuta i zbog svoje pikantnosti je omiljena na trpezama širom sveta. Višegodišnja je biljka, a može da se gaji i u kućnim, saksijskim uslovima. Čest je stanovnik mnogih bašta koje su postavljene na sunčanu stranu. Plodovi su joj crveni, veličine do 8 cm, ali u fazama razvoja su i zeleni, žuti i ljubičasti. To zavisi i od podvrste.
Kajenska paprika potiče iz Južne Amerike, a danas se uzgaja i u Aziji i Evropi. Poznato je da je u svojim kuhinjama imaju Indijci, Mađari i Meksikanci. Iz Meksika ju je u Evropu doneo Kolumbo, misleći da je to vrsta bibera. Magelan je kajensku papriku preneo u Afriku i u Aziju.
Uzgoj
Ljuta paprika se uzgaja iz semena, a sadi se u proleće, kada malo otopli. Seme ponekad ima tvrdu spoljnu ljusku i potrebno ga je umočiti u vodu ili u čaj od kamilice, pa nakon nekoliko sati (ili ujutru, ukoliko odstoji preko noći) izvaditi i saditi. Međutim, u kućnim uslovima moguće ju je saditi u bilo koje doba godine. Ako se sadi u saksiji, seme sejemo na površinu, tj. nekoliko milimetara ispod površine zemlje koja je u saksiji, dakle, veoma daleko od dna saksije. Nakon što je zalijemo obilno, sačekamo 7-20 dana, kada bi trebalo da proklija, a klija u 80% slučajeva. Najbolje klija ukoliko je temperatura u sobi oko 25 stepeni (ipak su papričice biljke čije je poreklo iz toplih krajeva). Dok biljka klija, treba je redovno zalivati, takođe, poželjno je gnojiti je do cvetanja, dva puta mesečno. A kada procveta, treba je zalivati svaki dan, a gnojiti je gnojivom bar jednom mesečno. Po jednoj biljci moguće je da bude i do 20 papričica.
Napomena: Od zalivanja zavisi ljutina papričice. Što više zalivate biće manje ljuti polodovi. Takođe, stepen ljutine se izražava mernim jedinicama, SHU, pa tako SHU 0 ima obična paprika, dok čili ima 30-50 000 SHU.
Bolesti kajenske paprike
Čili papriku napadaju gusenice i bele mušice, od čega ju je poželjno štititi prskanjem. Sve prskalice možete nabaviti u prodavnicama specijalizovanim za uzgoj, prodaju i negu kućnih biljaka i u biljnim apotekama.
Upotreba u ishrani
Za ishranu se koristi plod kajenske paprike. Ukus papričice je ljut, jer sadrži kapsaicin. Neke paprike sadrže manje ovog sastojka, pa su manje ljute, dok neke sadrže ogromne količine i prijaju samo najvećim pobornicima ljutog ukusa. Nakon sušenja, plodovi se melju u prah i koriste se kao začin. Takođe, pored mlevenja, papričica se može i drobiti. Kajenska paprika je čest sastojak soseva (poput karija, tobasko sosa i meksičkih salsa soseva). Plod se može kozervisati. U našim kuhinjama nezaobilazan je začin poznat kao aleva paprike, a njime obavezno začinjavamo pasulj, kiseli kupus i čorbe.
Dijeta sa kajenskom paprikom. Ovom dijetom se pročisti ceo organizam, snižava se loš holesterol i tope se masne naslage. Dijeta se praktikuje tako što uz regulisanu ishranu treba piti limunadu koja se pravi od soka limuna, papričice, sirupa od javora i prokuvane vode. Neophodno je piti 10 čaša dnevno, minimum 10 dana zaredom, a maksimum 40, nakon čega treba napraviti pauzu.
Ulje od čili paprike. Ulje od čili paprike je popularno u restoranima, a možete ga imati i kod kuće. Način pripreme ovog ulja je jednostavan, a potrebno je samo izmešati maslinovo ulje i čili papriku.
Lekovitost
Kajenska paprika deluje antiupalno; preventira artitis, psorijazu i dijabetičku neuropatiju; sprečava bol; smanjuje loš holesterol, i u suštini dobra je za srčane bolesnike (u umerenim količinama); poboljšava rad probavnog trakta; utiče na celokupni imuni sistem organizma; preventira tumore prostate; korisna je prilikom držanja dijeta, jer povećava topljenje masnih naslaga; ubija štetne bakterija u želucu i preventira čir, iako se dugo smatralo suprotno; korisna je bolesnicima sa dijabetesom tipa 1 i dijabetesom tipa 2, ali i bolesnicima sa lošom cirkulacijom, a ima i afrodizijačka svojstva.
Kozmetika
Kajenska paprika se koristi i u kozmetičke svrhe. Sastojak je krema koje su delotvorne za kožu. Sastojak je različitih krema protiv bolova u zglobovima i upale mišića. Treba pažljivo rukovati sa ovim kremama, jer vas jedan dodir očiju, nakon dodirivanja kreme, može odvesti kod lekara.
Homemade krema. Izmešajte 1 šolju maslinovog ulja i 4 kašike praha kajenske paprike, pa sve to zagrejte na pari. Kada se prohladi, ponovo je zagrejte, pa opet prohladite, te iscedite kroz gazu. U drugoj šerpici zagrejte 30 gr pčelinjeg voska, pa nakon grejanja, pomešajte ulje i vosak, koji će se tako sjedinjeni nakon hladjenja, ponašati kao krema. Takvu kremu koristite za upale u kostima, mišićima i zglobovima.
Tinktura za kosu. Prelijte 25 gr čili paprike sa ½ l alkohola od 70%. Dobro zatvorite bočicu i odložite je na mračno i hladno mesto, pa nakon 10 dana smešom iz bočice masirajte vlasište, svakodnevno. Nemojte se zbuniti ukoliko osetite toplotu i pečenje, to je sasvim normalno.
Šampon protiv opadanje kose. 15 gr već napravljene tintkure, 10 gr ricinusovog ulja, 100 ml lozovače i neko od eteričnih ulja pomešajte sa prahom kajenske paprike, tako da se uz pomoć dodate vode napravi smesa gustine majoneza. Takvu smesu nanesite na kosu i teme, i ostavite da odstoji 30 minuta. Nakon toga isperite kosu.
Sjaj za usne. Umešajte čili prah u sjaj za usne i dobiće te efekat povećanja usana.
Napomene: Prilikom pripreme hrane sa ljutom papričicom, koristite rukavice, jer ona nadražuje kožu i nikako takvim prstima ne biste smeli dodirnuti oči. Takođe, ljudi koji imaju hronično nizak krvni pritisak, pacijenti sa gastritisom i trudnice ne treba da jedu ovo povrće.