Avokado (lat. Persea americana ) je voćka kruškastog oblika. U Meksiku, odakle potiče, je zovu “aligatorska kruška” zbog karakteristične kore.
Konzumacija avokada je preporučljiva, jer je na listi najzdravijeg voća i stoga nije ni čudo da je veoma cenjena u Evropi. Ima je, svakako, i kod nas (cena mu je oko 600 dinara po kilogramu), stoga ne propustite mogućnost uživanja u ovom eliksiru punom zdravlja.
Kako se jede i priprema avokado?
Avokado je voće, mada bismo mogli da pomislimo da je povrće. To se događa zato što ukus avokada nije sladak, više je neutralan. Da bi se konzumirao, potrebno je da avokado bude zreo. Zreo je onda kada mu je kora tamnozelene boje ili tamnoljubičaste. Kada ga pipnete, trebalo bi da osetite da je dovoljno mekan. No, ne treba da bude ni premekan. Ukoliko ste kupili tvrd plod, umotajte ga u papir, stavite u špajz i za nekoliko dana biće zreo. Kada je plod spreman za dalju obradu, potrebno je iseći ga na pola, a zatim izvaditi košpicu. Iskusne kuvarice preporučuju vađenje uz pomoć oštrog noža. Treba zabosti nož u košpicu (košpica nije skroz tvrda), pa je izvući naglim pokretom (praktično iščupati). Pulpu avokada je potrebno odvojiti od kore. Ne ljuštite koru, već probajte kašikom da izvučete avokado.
Iako nije tema ovog članka, znajte da avokado uspeva u kućnim uslovima. Izvađena košpica je zapravo seme avokada. Dalje, treba da znate da meso avokada brzo potamni. Uz pomoć premaza od limunovog soka, možete usporiti taj proces. Pročitajte recepte sa avokadom i odlučite se za vaš omiljeni.
Salata sa avokadom. Naseckani avokado možete kombinovati sa bilo kojim drugim povrćem i dodati ga bilo kojoj salati koju ste navikli da pripremate. Dobićete još bogatiji ukus, a što je važnije, zdraviji obrok. Za jednu od takvih salata potrebni su: iseckan avokado, mladi luk (dva struka), 2 češna belog luka, 1 crvena paprika, 1 zelena paprika, so, biber i nekoliko kapi maslinovog ulja. Avokado iseckati na kockice, luk na kolutove (i beli i zeleni deo), paprike na kockice, pa sve zajedno izmešati i začiniti. Avokado može biti i samostalni sastojak salate, no tada treba da bude začinjen limunom, maslinovim uljem, solju i/ili začinima koje volite.
Namaz od avokada (guakamola sos). Za ovaj namaz potrebni su: avkokado, malo pavlake (ili grčkog jogurta), luk (sitno iseckan), limunov sok, paprika (čili), oljušten paradajz, korijander (ili neki od začina koje volite, recimo bosiljak/mirođija) i so. Izgnječiti avokado viljuškom te mu dodati ostale sastojke. Služiti ga odmah, jer će u suprotnom potamneti. Mazati ga na tostiran hleb, tortilje, meso ili povrće. Takođe, guakamola sos je odličan umak za tortilja čips.
Smuti sa avokadom. Avokado i mleko su kao rođeni jedno za drugo. Izmiksirajte ih zajedno i uživajte u zdravom smutiju. Smuti svakako možete obogatiti kakaom, javorovim sirupom, stevijom ili medom.
Puding od avokada. Za slasni puding od avokada potrebno je pripremiti: 1 avokado, 1 bananu, 1 kašiku kakaoa, cimet, bademe (lešnike ili bilo koje druge orašaste plodove) i med. Sve zajedno (osim badema) izmiksirati štapnim mikserom ili u blenderu. Krem koji je dobijen posuti bademima, te poslužiti.
Zdrav doručak sa avokadom. Hleb po želji (crni ili sa semenjem) premazati puterom, pa posuti struganim avokadom.
Pečeno jaje u avokadu. Za ovaj recept pripremiti jedan zreo avokado, 2 jaja i začine (po želji). Preseći avokado na pola, pa izvaditi košpicu. Usuti jaja u udubljenja koja su ostala od košpice, začiniti, te staviti u rernu i peći na 200 stepeni, oko 15 minuta.
Testenina sa avokadom. Za pripremanje ukusne i zdrave paste sa avokadom potrebno je pripremiti: testenine (najbolje taljatele), svež bosiljak (1 šolja), 1 avokado, ½ isceđenog limunovog soka, nekoliko česna belog luka, malo maslinovog ulja (najbolje devičanskog), so, biber i parmezan. Pastu skuvati, a ostale sastojke izmešati i izmiksati, najbolje u blenderu. Preliv je gotov čim blender završi sa radom. Tople taljatele pomešati sa prelivom i poslužiti.
Avokado – za šta je dobar?
Opšte je poznato da je avokado preporučljiv maloj deci (čak i bebama) i trudnicama, što potvrđuje njegovo izuzetno dejtvo na ljudski organizam. Avokado sadrži vitamine A, B5, B6, E, C, K, folnu kiselinu, kalijum, zdrave masnoće, minerale. Preporučuje se pacijentima sa povišenim holesterolom; smanjuje rizike od srčanog i moždanog udara; preporučuje se osobama koje pate od povišenog krvnog pritiska; dobar je za vid i kožu; bori se sa PMS-om, razdražljivošću i depresijom; poboljšava varenje. Istraživanja pokazuju da je izuzetno delotvoran u ranim fazama Alchajmerove bolesti, kao i kod dijabetesa. Ulje od avokada godi koži i koristi se prilikom lečenja nekih kožnih oboljenja (ekcema, psorijaze, dermatitisa) zbog čega je avokado čest sastojak u kozmetičkim preparatima.
Napomena: Avokado jeste zdrav, ali ne treba preterivati u konzumaciji. Plod avokada sadrži 160 kalorija na 100 gr. Međutim, ukoliko ste vegetarijanac ili vegan, obavezno bi trebalo da uvrstite avokado u redovnu ishranu. Postoji mogućnost alergije na avokado, a kora i košpica su otrovne za kućne ljubimce.