Gotovo svako od nas je nekada imao upalu mišića. Upala mišića podrazumeva bol i osećaj ukočenosti i zatezanja u mišićima i javlja se u periodu od 24 do 72 sata nakon napornog treninga. Do upale mišića uglavnom dolazi na početku treniranja, odnosno ako se jedno vreme niste bavili fizičkom aktivnošću, ili kada naglo povećate intenzitet treninga.
Upala mišića se može javiti odmah nakon treninga i ona traje svega nekoliko minuta ili sati. Do upale mišića dolazi zbog oticanja mišića i nagomilavanja kiselih produkata u njima. Kada se oni izluče iz organizma, nestaje i bol. Međutim, upala mišića se nekada ne javlja odmah nakon treninga, već dan ili dva kasnije. Ovo je prava upala mišića i traje nekoliko dana.
Načini da sprečite upalu mišića
Kada već dobijete upalu mišića, morate sačekati da prođe sama od sebe, jer ne postoji terapija za njeno lečenje. Možete samo donekle ublažiti tegobe koje nastaju, ali najbolje je da pokušate da sprečite da do nje i dođe.
- Zagrevanje pre treninga. Pre treninga obavezno se dobro zagrejte, da bi se mišići opustili i pripremili za fizički napor.
- Istezanje nakon treninga. Na kraju treninga obavezno uradite vežbe istezanja. Tada je važno da pravilno dišete jer ćete tako smanjiti količinu mlečne kiseline koja se nakon treninga gomila u mišićima i koja uzrokuje upalu.
- Šetnja nakon treninga. Posle treninga obavezno hodajte ubrzanim tempom jer na taj način ćete poboljšati cirkulaciju i dodatno istegnuti mišiće. Kada dođete kući priuštite sebi toplu kupku ili masažu i opustite se. Poznato je da topla voda opušta mišiće i sprečava njihovu upalu.
- Trenirajte umereno. Počnite sa laganim treninzima, pa postepeno povećavajte intenzitet i dužinu trajanja, a nove vežbe uvodite postepeno. Nemojte da se preforsirate i radite onoliko vežbi koliko vam prija.
- Pijte što više vode. Veća je mogućnost da dobijete upalu mišića ako oni nisu dovoljno hidrirani. Voda povećava protok krvi i sprečava upalu mišića.
Načini da ublažite upalu mišića
- Pogrešno je verovanje da ako dobijete upalu mišića treba da ležite i da se ne naprežete. Najbolje je da se opredelite za lagani aerobni trening da bi se poboljšala cirkulacija i smanjila osetljivost mišića. Ipak, izbegavajte preterano intenzivne i naporne treninge.
- Masirajte mišiće. Masiranjem mišića smanjićete bol i otok, a možete koristiti i razne gelove koji služe za hlađenje i koji pospešuju cirkulaciju. Takođe, na upaljeni mišić možete stavljati i hladne obloge.
- Spavajte dovoljno. Da biste ublažili bolove u mišićima i opustili ih, potrebno je da dovoljno spavate. Takođe, možete raditi vežbe laganog istezanja ili ići na jogu.
- U slučaju velikih bolova, možete uzeti i neke analgetike, poput aspirina, andola ili paracetamola.
Ako upala mišića traje više od 7 dana i ako je prati veliki bol, verovatno ste povredili mišić ili tetivu i potrebno je da se što pre obratite lekaru. Ono što je dobra stvar je da će se nakon upale vaši mišići sve više navikavati i upala se neće ponovo javljati ili će biti slabijeg intenziteta. Redovnim vežbanjem upale mišića više neće biti.