Kao što je možda već većina vas i čula, kokosovo ulje može biti odličan izbor i kao ulje za sunčanje. U upotrebi je najviše za ljude sa svetlijim tenom kao i za bebe i malu decu.
Novi trendovi diktiraju da je jako privlačno i lepo imati bronzani preplanuli ten. Da bi se to postiglo, prvo je potrebno postepeno pripremati i sunčati kožu uz upotrebu odgovarajućeg ulja za sunčanje ili nekog drugog pomagala.
Jako je bitno da se izabere preparat koji će u isto vreme i štititi vašu kožu koliko je to moguće od štetnih sunčevih zraka i pospešiti dobijanje lepe bronzane boje. Jedan od takvih preparata može biti upravo kokosovo ulje za sunčanje. Ono naravno ne mora biti samostalno, već se često koristi u kombinaciji i sa još nekim kvalitetnim sastojcima kao što su razna eterična ulja, biljni sastojci, razni vitamini, puter, ulje susama, ulje semenki groždja i mnogi drugi.
U nastavku teksta vam donosimo najbitnije prednosti korišćenja ove vrste ulja prilikom izlaganja sunčevim zracima.
Koje su dobre strane kokosovog ulja za sunčanje?
1) Neguje vašu kožu. Ovo sjajno ulje ne samo da vam daje preplanuli ten, ono i na zdrav način neguje vašu kožu kako prilikom izlaganja suncu, tako i još više nakon sunčanja. Za ovaj efekat moramo zahvaliti prisustvu masnih kiselina kao što su kaprinska (drugi naziv dekanska), kaprilna i laurinska, a ništa manje ni vitaminu E.
2) Štiti kožu. Prilikom sunčanja naša koža je izložena ultraljubičastim zracima pa se vrlo lako može desiti da se ošteti ili da se dobiju neke alergije i bolesti kože. Nanošenjem našeg ulja ono stvara blagi zaštitini sloj koji će šanse za ovako nešto svesti na minimum.
3) Dobro ga upija koža. Kokosovo ulje naša koža relativno brzo apsorbuje pa je to još jedan od razloga zašto se jako puno koristi. Ono aktivira melanin ispod kože dosta brže i efikasnije od većine drugih sredstava pa zato jako pozitivno deluje na dobijanje lepe boje.
4) Smiruje kožu usled crvenila. Prilikom prekomernog izlaganja suncu može doći do zapaljenja i crvenila kože. Ovo se skoro svakome od nas bar jednom u životu desilo. Nekima se to dešava skoro pa redovno svake godine. Da bi to sprečili koristite kokosovo ulje na vreme, ali ukoliko se to već desi, ono će biti tu za vas da vam pomogne i u nevolji i da već dobijeno crvenilo ili još gore opekotine smiri i postepeno ublaži u isto vreme oporavljajući i hraneći vašu kožu, čineći je na taj način otpornijom na buduća izlaganja sunčevim zracima.
5) Dugo hidrira i održava kožu vlažnom. Kada je koža duže vreme izložena jakom suncu, logično dolazi do njenog isušivanja. Tom prilikom može postepeno dolaziti do pucanja kože, dehidratacije i stvaranja bora. Zasićene masti iz našeg ulja dosta duže hidriraju kožu čineći je vlažnijom i otpornijom na dugotrajno izlaganje zracima.
6) Bori se protiv infekcija. Naša koža nakon odredjenog perioda sunčanja postaje ranjivija pa je podložno tlo za razne mikrobe i bakterije koje je mogu inficirati. Zahvaljujući antifungalnim i antimikrobnim svojstvima masnih kiselina iz ulja ona postaje u mnogo većoj meri zaštićena a opasnost od infekcija se svodi na minimum.
Zbog svih ovih benefita, mislim da je sada jasno da prilikom kupovine sledećeg preparata za sunčanje trebate ozbiljno da razmislite o onom koje sadrži kokosovo ulje u sebi, po mogućstvu da je ono dominantno. Na taj način bez velike bojazni u isto vreme i štitite svoju kožu a i dajete joj postepeni lep preplanuli izgled koji sigurno neće proći nezapažen kod suprotnog pola. Uz sve ovo kokosovo ulje je generalno jako povoljnu i pristupačna mu je cena.
Koje vrste ulja postoje?
U prodaji većinom možete naći tri vrste kokosovog ulja a to su: devičansko, rafinirano i delimično hidrogenizovano. Sva tri se koriste za sunčanje, ali jedino devičansko je bez hemijskih supstanci.
Kako možete koristiti kokosovo ulje prilikom sunčanja?
S obzirom da ulje obično ima faktor zaštite SPF 8, nije preporučljivo da ako imate svetliju boju kože ili ste na početku sezone sunčanja da koristite samo njega čistog. U tom slučaju ga pomešajte sa nekim vodootpornim sredstvom koje ima oko SPF 30.
Ukoliko pak uzimate čisto kokosovo ulje njega možete pripremiti na sledeći način:
Potopite flašu sa polučvstim uljem u posudu tople vode, i držite oko 10 do 15 minuta da malo odmekša i da počne da se topi. Nakon toga ga ravnomerno nanesti na svoje telo i dobro utrljajte. Ukoliko želite prijatan miris, u rastopljeno ulje možete dodati nekoliko kapi ulja od gardinije ili neko mirišljavo ulje koje će mu udahnuti božanstveni miris.
Koliko često ga treba nanositi dok se sunčate?
U principu ovde nema nekih preciznih pravila. Generalno pogodno ga je nanositi na svakih sat ili dva, zavisno od tipa vaše kože, koliko brzo upija i da li ste možda uklonili sa svoje kože prethodno naneto ulje.
Kakvo je kokosovo ulje u poredjenju sa ostalim preparatima na tržištu?
Veliki broj krema i ulja koje se nalaze na raznoraznim policama prodavnica i marketa su prepune raznih hemikalija koje mogu biti kancerogene i često učiniti mnogo više toga lošeg nego dobrog za vašu kožu. Zato je mnogo bolje odlučiti se za prirodnu i zdravu varijantu korišćenja kokosovog ulja. Jedno od nepisanih pravila prilikom odabira sredstva za sunčanje je to da ne nanosite na svoju kožu ništa što ne bi i pojeli. To znači da to što nanosite bude prirodno i zdrave a ne neki štetni otrovi i hemikalije.
Šta još trebate znati?
Ono što je jako bitno napomenuti je da kokosovo ulje blokira oko 20% UV zraka. Ukoliko želite vašoj koži dodati korisnog vitamina D, više od toga i nije potrebno.
Završna reč
Nadamo se da ste uživali u čitanju našeg mini vodiča za edukaciju o benefitima i korišćenju kokosovog ulja. Trudili smo se da pokrijemo sve bitne stvari koje bi trebalo da znate.
Ukoliko imate nekih nedoumica, ili želite sa nama da podelite vaša iskustva, pozivamo vas da to učinite u komentaru ili nas možete i direktno kontaktirati na našoj kontakt strani.