Kada se upali vežnjača (konjuktive) unutar kapka nastaje konjuktivitis. Taj deo je unutrašnji deo kapka koji se prostire preko beonjače sve do rožnjače. Ako je beonjača crvene boje onda je ona upaljena i konjuktivitis je već zahvatio oko. Upala može biti blaga sa suženjem oka i može biti jaka upala i ona je opasna jer dovodi do odumiranja tkiva. Konjuktiva oka je sjajna, glatka i providna povezuje zadnju površinu kapka i očnu jabučicu.
Konjuktivitis može oštetiti vaše oči, samo crvenilo znači da je došlo do iritacije izazvane bakterijama ili virusom. Nekada konjuktivitus može biti i reakcija na polen, ili na neke parazite, gljivice, razne alergije. Obično izaziva svrab, krmelljivost očiju ili preveliko suzenje oka.
Bitno je znati da je konjuktivitis prenosiv, ako dođete u kontakt s osobom koja ga ima. Veoma je čest kod dece, i osoba koje već imaju neke alergije, pogotovo one na polen.
Ako je jedno oko zahvaćeno ovom iritacijom, vrlo je moguće da će se u sled ne lečenja, infekcija prebaciti i na drugo oko.
Vrste konjuktivitisa i simptomi
Bakterijski: izazivaju ga bakterije stafilokokus, aurus, streptokok, hemofilus influenca. prepoznaje se po crvenilu i otoku, sekretu koji se nalazi u oku. Kada se sekret nagomila tokom spavanja, on zalepi kapke pa je jako teško da se otvore ujutru pri buđenju.
Dok spavate sekret se luči i nema gde da izađe pa se zbog toga nagomilava u oku. To ne bi trebalo da b ude alarm za zabrinutost je samim umivanjem ćete otvoriti bolesno oko.
Virusni: pri njemu je kapak otečen, oko pecka i javlja se beli sekret iz oka. Može se pojaviti svrab i peckanje oka.
Alergijski: njega izazivaju alergeni i javlja se sezonski. Izraženo suzenje, dolazi do većeg, nekontrolisanog suzenja oka. Uz suze se može ilučivati i zelenkasti sekret.
Akutni gonokokni: obuhvata oba oka, a glavni krivac je bakterija gonokoko. Simptomi su isti kao i kod prethodnih, javlja se uglavnom kod beba.
Hronični: pored simptoma koji su navedeni za sve vrste, ovde se pojavljuje i osecaj prisustva nekog stranog tela u oku, izbijaju kraste na kapcima i dolazi do gubljenja trepavica.
Neonatalni: hlamidija je glavna za infekciju i javlja se kod beba, u roku od 5 do 10 dana od rođenja.
Gigantopapilarni: se pojavljuje nakon dugog nošenja sočiva, obično mekih, prepoznaje se zbog bubuljica u unutrašnjoj površini kapka. Obično su oči tada iziritirane tj njegovi kapci od strane sočiva.
Oči zahvaćene konjuktivitisom su osetljive na svetlost
Preporučuje se držanje svojih peškira podalje od peškira zaražene osobe, jer je prenosiv. A oni koji su oboleli bi stalno trebali imati čiste peškire pri svakom novom ispiranju i brisanju oka.
Menjajte i jastučnicu svaki dan.
Pobacajte šminku koju ste koristili pre infekcije,jer su se bakterije nakupile na vaše aplikatore, četkice,senke… Naravno nikako se ne šminkajte ako imate inficirano oko.
Perite često ruke, i izbegavajte da pipate zaraženo oko.
Lečenje
Hladne ili tople obloge mogu biti od pomoćni kod lečenja ovog problema, pogotovo ako imate sekret iz očiju, peškir potopite u toplu vodu, iscedite ga i njime se služite kao s oblogom kako bi osušili lepljiv sadržaj na trepavicama.
Hladnu oblogu koristite za smanjenje oticanja i ublažavanja svraba. Stavljajte ove obloge3 ili 4 puta dnevno na pet minuta i svaki put koristite čist peškir.
Kamilica je mnogo efikasna u lečenju. U toplu vodu, ne vruću, zbog osetljivosti oka, ne želite da ga opečete, stavite čaj od kamilice da osdstoji 2 do 3 minuta, kada prođe vreme, iscedite kesice od viška vode, i stavite ih na oči kao oblogu. Neka tako stoje 10 minuta, ponavljate ovo 3 ili 4 puta dnevno, svaki put sa novom, svežom kesicom čaja. Oči u tom periodu držite zatvorene, da tečnost čaja ne bi ušla u oko.
U indijskoj tradiconalnoj medici,pulpa korijandera se koristi u borbi protiv konjuktivitisa. Šaku listova korijandera sameljite i pomešajte sa 100ml vode. sok iscedite i stavite pulpu na zatvorene kapke. Neka masa odstoji nekoliko minuta, kada je sklonite obrišite oči i kapke čistim peškirom.
Zovin cvet, zajedno pomešan sa kamilicom, ružinim laticama i to sve u istoj količini, prelijte mešavinu sa pola litre proključale vode, poklopite i ostavite da odstoji 15 minuta. kada se voda malo prohladi, pijte ovaj čaj tri puta dnevno i isto tako stavljajte kao obloge na svoje oči.
Možete napraviti i domaće kapi, ako cvetove jasmina potopite u destilovanu vodu na 8 sati. Isto to možete uraditi i sa listom ivančice, ova biljka ima tanine koju su veoma dobri u borbi protiv konjuktivitisa.
Ako ste na moru i zadesi vas ova gadna infekcija, izbegavajte kupanje u vodi u kojoj ima meduza jer one luče tečnost koja stvara infekciju rožnjjjače. Ako vam na plaži uđe pesak u oko, nemojte trljati već isperite destilovanom vodom.
Jedan od starih lekova i najefikasnijim smatra se majčino mleko, ono je puno imunoglobulina A, koji je mnogo dobar za borbu protiv bakterijskog konjuktivitisa.