Pšenica vodi poreklo iz jugozapadne Azije i još od davnina se koristi kao hrana i kao lek. Smatra se da na svetu ne postoji važnija i poznatija biljka od pšenice, jer pšenica i proizvodi od pšenice čine jednu trećinu ishrane svih ljudi na svetu. Pšenica se najčešće konzumira u vidu klica, koje možemo jesti sveže, a možemo ih i sami pripremiti. Integralni hleb se pravi od celog zrna pšenice i izuzetno je zdrav, a možete sprovesti i takozvanu pšeničnu kuru, kako biste pročistili organizam i izbacili toksine.
U nastavku možete videti nešto više o lekovitim svojstvima kuvane pšenice, o tome kako da je pripremite, a predstavićemo vam i dva ukusna recepta kada je u pitanju ova lekovita hrana.
Lekovitost kuvane pšenice
Pšenica sadrži sve neophodne vitamine i minerale, šećer, skrob i hormone. Ona je bogat izvor vitamina B kompleksa i vitamina E, a od minerala najvažniji su cink, mangan, magnezijum, selen itd. Zahvaljujući selenu, kuvana pšenica je od izuzetne važnosti za zdravlje srca i krvnih sudova. Takođe, može se koristiti za lečenje raznih bolesti, kao što su problemi sa želucem, hronični umor, problemi sa cirkulacijom, kožna oboljenja itd. Kuvana pšenica blagotvorno deluje na creva i poboljšava probavu. Na taj način sprečava se pojava nadimanja, zatvora i raka debelog creva.
Dokazano je i da se redovnom upotrebom kuvane pšenice u ishrani smanjuje rizik od nastanka dijabetesa tipa 2. Konzumiranje kuvane integralne pšenice takođe reguliše telesnu težinu, a naročito je efikasna u uklanjanju masnih naslaga sa stomaka. Što se tiče nutritivne vrednosti, jedna šolja kuvane pšenice sadrži 151 kaloriju. Ono što je važno jeste da kuvana pšenica pruža osećaj sitosti duže vreme i dovoljno je jesti je u malim količinama. Osim toga, kuvana pšenica reguliše nivo holesterola i triglicerida u krvi i održava optimalan krvni pritisak. Zahvaljujući betainu koji sadrži, kuvana pšenica ublažava mnoge hronične upale u organizmu.
Uprkos brojnim lekovitim svojstvima, treba znati da kuvana pšenica izaziva alergijske reakcije jer sadrži gluten, pa oni koji su alergični na gluten trebalo bi da je izbegavaju. Takođe, kuvana pšenica sadrži i oksalate koji mogu dovesti do pojave kamena u bubregu ili žuči, ali to se može desiti samo ako baš svakoga dana jedete kuvanu pšenicu duži vremenski period. Međutim, umereno konzumiranje kuvane pšenice, odnosno nekoliko puta u toku nedelje, može imati veoma povoljne efekte na vaše zdravlje.
Recepti sa kuvanom pšenicom
Da biste skuvali pšenicu najpre operite zrna u nekoliko voda, a zatim ih naspite u posudu sa dosta vode i ostavite da ključa oko 15 minuta. Nakon toga, poklopite posudu i sklonite je sa šporeta. Umotajte je u vuneni prekrivač ili perje i ostavite da stoji u toku noći. Za to vreme zrna će da upiju vodu i biće spremna za dalju upotrebu. Možete jesti žito sa šlagom, orasima, suvim grožđem, šećerom u prahu ili sa medom, a možete napraviti i različita jela sa povrćem, sokom od paradajza, začinima itd.
Salata od kuvane pšenice
Sastojci:
300 g pšenice
1,5 šolja sitno iseckanog peršuna
½ šolje iseckanih listova nane
1 iseckani paradajz
1 iseckani crni luk
¼ šolje soka od limuna
½ kašičice soli
¼ šolje maslinovog ulja
Listovi zelene salate
Malo bibera
Način pripreme:
Najpre operite pšenicu, pa je stavite u šerpu sa hladnom vodom da se kuva. Kada voda provri smanjite temperaturu na šporetu pa kuvajte pšenicu sve dok ne omekša, a zatim je prelijte hladnom vodom. Ocedite je dobro, pa dodajte nanu, peršun, paradajz i luk. Na kraju prelijte salatu mešavinom od ulja, soli i bibera, pa je servirajte na listovima zelene salate, radi dodatne dekoracije.
Kolač od kuvane pšenice
Sastojci:
1 kg pšenice
700 g mlevenih oraha
500 g mlevenih badema
300 g suvog grožđa
Muskatni oraščić
Vanilin šećer
Kristal šećer
Karanfilić
Način pripreme:
Najpre očistite i operite pšenicu, pa je ostavite da stoji u vodi nekoliko sati. Nakon toga je ocedite pa je stavite u drugu vodu i kuvajte 2-3 sata sve dok potpuno ne omekša. Kada ste skuvali pšenicu, operite je u hladnoj vodi a zatim je sameljite u vodenici za meso ili izmiksujte u blenderu. Nakon toga, u mlevenu pšenicu dodajte mlevene bademe, mlevene orahe, šećer i suvo grožđe, pa sve dobro izmešajte i začinite. Od dobijene smese napravite kolačiće u obliku kupe i pospite ih mlevenim orasima i šećerom u prahu. Možete koristiti bademe za dekoraciju.