Ljiljan (lat. Lilium) ili zambak, kako se još naziva, je ukrasna ali i veoma lekovita biljka, koja potiče iz Egipta. Cvet ljiljana možete da kupite u gotovo svakoj cvećari a možete i sami da uzgajate ljiljan u svojoj bašti. Ljiljan je prepoznatljiv po svom neodoljivom mirisu, a ljiljanovo ulje je veoma efikasno za negu i regeneraciju kože.
Ljiljanovo ulje zapravo predstavlja ekstrakt cveta ljiljana u ulju i poznato je po svom blagotvornom dejstvu na kožu. Ovo ulje se najčešće koristi za lečenje svih vrsta opekotina, ali i drugih problema na koži.
U nastavku možete saznati nešto više o ljiljanovom ulju, o njegovim lekovitim svojstvima i upotrebi. Takođe, pokazaćemo vam i kako sami da napravite ljiljanovo ulje kod kuće. Za to će vam biti potrebno malo truda i vremena, a rezultati nakon korišćenja ovog ulja biće fantastični.
Lekovitost i upotreba
Dakle, osim kao ukrasna biljka sa raskošnim cvetovima i divnim mirisom, ljiljan je takođe poznat i po svojim lekovitim svojstvima. U Kini se neke vrste ljiljana uzgajaju čak i kao luksuzne biljke namenjene zdravoj ishrani, a najviše se jedu tokom leta, zato što ljiljani deluju na smanjenje unutrašnje topline u telu. Kod nas se najviše upotrebljava ljiljanovo ulje, koje može imati višestruke koristi za kožu. Ovo ulje dodatno hrani kožu, umiruje je i pomaže u njenoj regeneraciji.
Pre svega, ljiljanovo ulje je odlično za negu kože nakon dugotrajnog izlaganja suncu. Ljiljanovo ulje će umiriti pocrvenelu kožu i kožu na kojoj su se pojavile blage opekotine nakon sunčanja. Ovo ulje je bogat izvor vitamina E, koji štiti i regeneriše ćelije kože, obnavlja upaljenu i oštećenu kožu. Najbolje bi bilo da se prvo istuširate nakon sunčanja, a onda da nanesete ljiljanovo ulje i to u većoj količini. Dobro ga utrljajte po celom telu, naročito na mestima koja su pocrvenela od sunca. Ostavite da ulje stoji nekoliko sati na koži kako bi se što bolje upilo. Na taj način uspećete da zadržite boju koju ste dobili sunčanjem, a pritom vam se koža neće guliti.
Međutim, ukoliko je reč o nekim većim opekotinama, preporučuje se da kožu prvo operete hladnim čajem od kamilice, a onda na nju da stavite gazu koju ste natopili ljiljanovim uljem. Kada se osuši stavite drugu gazu i umočite je ponovo u ulje. Najbolje bi bilo da opekotine perete kamilicom 2 puta u toku dana, ujutru i uveče, a za samo nekoliko dana ćete primetiti da se opekotine povlače i da ne ostaju nikakvi ožiljci. Osim za opekotine, ljiljanovo ulje se koristi za lečenje ekcema, lišajeva, osipa, fleka i drugih problema na koži. Dokazano je da ljiljanovo ulje uspešno leči i ekceme na koži, ali potrebno je biti uporan i koristiti ga duže vreme.
Takođe, ovo ulje ima i anti-age efekte i može da uspori starenje kože i da regeneriše oštećenu i naboranu kožu. Ljiljanovo ulje se smatra jednim od najstarijih anti-age preparata u celom svetu. Cvetovi ljiljana su još u dalekoj prošlosti potapani u razne masti i ulja, kako bi i obični ljudi imali aristokratski beli ten. Ukoliko se redovno maže i masira na kožu, ljiljanovo ulje može da spreči pojavu strija i celulita.
Takođe, u toku zime ljiljanovo ulje može da vas zaštiti od promrzlina ukoliko ga namažete na lice ili na druge otkrivene delove tela. Ovo ulje možete koristiti svakoga dana, a naročito se preporučuje osobama koje imaju suvu kožu. S obzirom da ljiljanovo ulje ima omekšavajuća svojstva, dobro je da ga koristite i za grublje delove tela, kao što su kolena ili laktovi. Osim što je od izuzetnog značaja za negu kože, kao što ste mogli videti, ljiljanovo ulje se može koristiti i za negu kose, jer ima sposobnost da regeneriše oštećene vlasi i da učini kosu jačom i sjajnijom. Velika prednost je to da ljiljanovo ulje mogu koristiti i deca.
Priprema
Ukoliko želite sami da napravite ulje od ljiljana najbolje bi bilo da nabavite beli ljiljan. Osim cvetova ljiljana, za pravljenje ljiljanovog ulja biće vam potrebno i neko biljno ulje. Najčešće se koristi maslinovo ulje, ali možete ga zameniti i bademovim uljem. Sam postupak se sastoji u tome da ljiljanove cvetove i prašnike potopite u maslinovo ulje u razmeri 1:3. Ostavite da smesa stoji u staklenoj tegli oko mesec dana na suncu, a pre samog korišćenja ulje procedite i prespite ga u neku tamniju staklenu flašicu. Ljiljanovo ulje treba držati na tamnom i hladnom mestu, a najbolje bi bilo da ga čuvate u frižideru i da ga uzimate po potrebi. U zavisnosti od problema koji imate, određuje se i način primene i doziranja ljiljanovog ulja. U većini slučajeva, preporučuje se da ovo ulje mažete na obolela mesta na koži nekoliko puta u toku dana.
Osim čistog ulja od ljiljana, možete kombinovati beli ljiljan sa bademom, susamom, pšeničnim klicama, lanenim semenom ili glatkim sladićem. Sva ova prirodna ulja dubinski prodiru u kožu, hrane je i predstavljaju savršenu alternativu za konvencionalne kreme, losione i ulja za kožu.