Lovor (Laurus nobilis) je zimzeleno drvo jakog i gorkog ukusa koje raste širom Sredozemlja. Često se gaji u vrtovima i od njega se mogu napraviti veoma lepe dekoracije u bašti.
Osim toga, lovor se koristi i kao kulinarski začin, a poseduje i brojna lekovita svojstva. Za lečenje mnogih zdravstvenih tegoba koristi se lovorov list od kojeg se mogu praviti mnogi lekoviti preparati.
Zdravstvene prednosti lovorovog lista
Lovorov list je od davnina poznat po svom antiseptičnom i antiupalnom dejstvu. On sadrži brojne minerale (bakar, kalijum, kalcijum, mangan, selen, cink, magnezijum i gvožđe) i vitamine B kompleksa (riboflavin, niacin, pantotenska kiselina i piridoksin). Zahvaljujući njima, lovorov list reguliše varenje i ubrzava metabolizam, reguliše hormonski status i omogućava pravilno funkcionisanje mišićnog i nervnog sistema.
Lovorov list uspešno leči giht i reumu, a čaj od lovora je poznat kao lek za šećernu bolest, kardivaskularna oboljenja, anoreksiju, gubitak apetita. Takođe, ukoliko se redovno konzumira smanjuje rizik od prehlade, gripa i drugih virusnih oboljenja. Eterično ulje lovora leči bolest limfnih čvorova, a dovoljno je da utrljate samo nekoliko kapi ovog ulja na limfne žlezde. Takođe, ovo ulje se koristi za inhaliranje i lečenje disajnih problema. Ono izaziva iskašljavanje i izbacivanje šlajma.
Lovorov list se često koristi i ako imate problema sa čukljevima, kao i za izbacivanje viška soli iz organizma.
Lovorov list se koristi i u kozmetici, jer je dobar za lečenje peruti i za negu kože glave. On je čest sastojak mnogih losiona, krema i šampona.
Od lovorovog lista se mogu praviti lekoviti preparati protiv raznih bolesti, kao što su lovorov sirup protiv kašlja, čaj od lovorovog lista, tinktura od lovorovog lista itd. U nastavku slede neki od recepata sa lovorovim listom.
Recepti od lovorovog lista
Lovorov sirup protiv kašlja
Sastojci:
- 6 listova lovora
- 6 kašika smeđeg šećera
- 2,5 dl vode
- 1 srednji limun
Kada voda proključa u nju dodajte lovorove listove i kuvajte 6-10 minuta. Vadite lovorove listove jedan po jedan, a tečnost naspite u drugu posudu i u nju dodajte smeđi šećer i limun. Izmešajte to dok se šećer ne rastopi. Na taj način ste dobili lovorov sirup koji treba da čuvate u frižideru. Preporučuje se da uzimate 2-3 kašičice dnevno, a jedna tura treba da vam traje najviše tri dana. Ovaj sirup se dosta koristi jer ima blag i prijatan ukus.
Čaj od lovorovog lista protiv kašlja
Iseckajte 3 lovorova lista, prelijte sa 2,5 dl vode i kuvajte oko 10 minuta, a nakon toga držite 10 minuta poklopljeno. Procedite čaj i u njega dodajte 1 kašiku soka od limuna i 2 kašike meda. Ovaj čaj treba piti 2-3 puta dnevno.
Ovaj čaj je efikasan lek protiv kašlja, kao i za lečenje bronhitisa i drugih disajnih problema, ali i za jačanje imuniteta uopšte,
Tinktura od lovora
Sitni iseckajte 30 g lovorovog lista i prelijte sa 3 dl domaće rakije. Držite to u staklenoj posudi desetak dana na toplom mestu, a zatim procedite. Na taj način dobijate tinkturu od lovora koja je veoma dobra za lečenje reume, istegnuća, upale zglobova, tetiva, mišića itd.