Marakuja ili kako se latinski naziva “Passiflora edulis” je tropska vrsta voća koja je poznata i pod nazivom “voće strasti”. Ova vrsta voća, poreklom je iz Južne Amerike, ali je odatle preneta i na gotovo sva druga tropska područja u svetu. Danas, marakuja se uzgaja na prostorima Kariba, Brazila, Kalifornije, Indonezije, Floride, Australije i Meksika.
Veličina marakuje, odgovara uglavnom veličini kivija, ali takođe može i varirati u zavisnosti od vrste marakuje. Postoje zelena, žuta ili zlatna, ljubičasta i crvena marakuja. Žuta ili zlatna marakuja je najpoznatija i najzastupljenija i može narasti do veličine grejpfruta, dok je zelena marakuja manja od veličine kivija. kora marakuje je naborana, a njeni ukus i miris su veoma specifični i aromatični i nisu nalik ukusu i mirisu ni jednog drugog voća.
Kako se jede marakuja?
Kao i sve druge vrste voća i marakuja je jestiva u sirovoj, odnosno u svežoj formi. Jestivi deo marakuje, nalazise u unutrašnjosti kore i predstavlja njeno jezgro. Pomenuto jezgro, jede se tako što se marakuja najpre poprečno preseče na pola, a zatim se jezgro kašikom izdubi i jede.
Osim na ovaj način, marakuja se može konzumirati i u formi soka.
Sok od marakuje se priprema veoma jednostavno. Sve što je potrebno, jeste da se voće na gore opisani način preseče na pola, a zatim da se jezgro izdubi i ubaci u blender sa malo vode. Zatim, tako izblendiran sadržaj se procedi kako bi se iz njega odstranili delovi koštica. Proceđeni sok se može odmah popiti, a može se u zavisnosti od ukusa predhodno i dodatno zasladiti ili pomešati sa sokom pripremljenim od nekog drugog voća. Najčešće, sok od marakuje se meša sa sokom od sveže ceđenog limuna ili od sveže ceđene pomorandze.
Takođe, marakuja se koristi i kao sastojak za pripremu određenih slatkih jela, kao što su voćni kolači ili pite, ali i za pripremu alkoholnih koktela. Postoje čak i alkoholna pića koja su dostupna na tržištu, a koja u svom sastavu sadže marakuju kao jedan od glavnih sastojaka i izvora arome.
Lekovita svojstva marakuje
Kao i svaka druga vrsta voća i marakuja poseduje širok spektar lekovitih svojstava.
Ovo su lekovita svojstva marakuje:
– Deluje na regulisanje vrednosti krvnog pritiska i zbog takve osobine koristi se kao prirodno sredstvo za snižavanje visokog krvnog pritiska,
– Sprečava nagomilavanje lošeg holesterola u krvi i razgrađuje naslage već postojećeg lošeg holesterola u krvnim sudovima,
– Reguliše probavu,
– Otklanja smetnje sa radom creva,
– Sprečava zatvor,
– Deluje pozitivno na zdravlje kože,
– Deluje pozitivno na zdravlje kose,
– Ublažava simptome anksioznosti,
– Ublažava simptome nervne napetosti,
– Ublažava razdražljivost i nervozu,
– Pomaže pri lečenju čira na želucu.
Pored navedenih lekovitih svojstava koja poseduje, marakuja poseduje i moć pozitivnog delovanja na celokupnu otpornost organizma. Konkretno, ova vrsta voća u svom sastavu sadrži izobilje mineralnih i vitaminskih elemenata koji utiču na podizanje i na očuvanje imunološkog sistema. Neki od mineralnih i vitaminskih elemenata koji su sadržani u marakuji su: magnezijum, fosfor, gvožđe, kalcijum, vitamin A, provitamin vitamina A beta karoten, vitamin C.
Zbog visoke koncentracije provitamina vitamina A beta karotena, marakuja je preporučljiva osobama koje imaju problem sa nedostatkom pigmenta.
Nakon redovnog konzumiranja marakuje, takve osobe mnogo brže i jednostavnije postižu taman ten pri izlaganju suncu ili pri sunčanju u solarijumu.
Zbog toga, konzumiranje marakuje se preporučuje posebno u periodu proleća i u periodu leta, kada izloženost sunčevim zracima postaje redovan deo svakodnevnice.
Čak i ukoliko nemate za cilj da marakuju konzumirate zbog njenih lekovitih osobina i zbog njenog pozitivnog uticaja na organizam, njeno konzumiranje će vam sigurno prijati i osvežiće vam organizam. Kada jednom probate marakuju, sigurni smo da ćete je odmah svrstati u red svojih omiljenih voćnih vrsta.