Masaža stopala je već hiljadama godina cenjena u mnogim kulturama kao vid opuštanja, ali i kao terapija za ublažavanje bolova, anksioznosti i stresa. Ova nauka, odnosno veština, naziva se refleksologija, odnosno refleksna masaža. U Kini se primenjivala vekovima unazad, a nedavno je postala popularna i u ostalim delovima sveta.
Pre nego što se odlučite za masažu stopala važno je da znate nešto više o samom postupku, ali i o tome koliko ova masaža može biti dobra za vaše zdravlje. Naime, na stopalima i na nožnim prstima se nalaze nervni završeci, a pritisak na određene tačke biće dovoljan da vas oslobodi stresa za samo nekoliko minuta. Osim toga, te određene tačke na stopalima su povezane sa određenim organima, tako da se njihovom stimulacijom stimuliše i rad tih organa. Zbog velikog interesovanja, danas postoje i mape stopala koje jasno pokazuju koje tačke su povezane sa kojim organima. Masaža stopala je dobra i za oporavak nakon povreda, ali i za opšte psihofizičko stanje. Ona se bazira na pokretanju unutrašnje energije tela.
Kako masirati stopala?
Možete sami masirati stopala kod kuće, ali ipak je najbolja masaža koju obavlja neko drugi, naročito kada je to stručno lice. Masaža stopala uglavnom ne traje dugo, svega 15-20 minuta. Ono što je važno jeste da se pre masiranja zagreju oba stopala da bi se podstakla cirkulacija.
Iako je potrebno stimulisati određene tačke na stopalima, ipak se preporučuje da masirate cela stopala. Stopala treba masirati u oba pravca, odnosno od vrhova stopala prema srcu i obrnuto. Važno je te određene refleksne tačke masirati u smeru kazaljke na satu, blagim kružnim pokretima, u trajanju od 10-30 sekundi. Ako je neka tačka previše osetljiva, skratite vreme masiranja, ali ponovo se vratite na tu istu tačku. Preporučuje se da na početku masaže stimulišete tačke koje su povezane sa organima koji su važni za detoksikaciju organizma, kao što su jetra, bubrezi, bešika, ali i pluća. Važno je da znate da refleksna masaža stopala ne treba da bude bolna. Ipak, ako se desi da određena tačka na stopalu zaboli, to znači da imate problem sa još nekim organom. Ako je cilj vaše masaže samo da se opustite onda masiranje treba početi od nožnog palca u svim pravcima.
Zdravstvene koristi masaže stopala
Opuštanje. Masaža tela je dobar način za opuštanje. Masažom se smanjuju napetost i nervoza i stvara se osećaj mira i spokoja. Energija struji kroz telo i ono se oporavlja nakon bolesti i povreda.
Jačanje imuniteta. Ako redovno masirate stopala, bićete otporniji na mnoge bolesti i vaš imunitet će biti jači. Masaža stopala opušta vaše telo i eliminiše stres, koji je uzročnik mnogih zdravstvenih problema.
Bolja cirkulacija. Poznato je da stres može da uzrokuje lošu cirkulaciju i da dovede do grčenja tela. S obzirom da se masažom stopala eliminiše stres, cirkulacija se na taj način poboljšava i otklanja se osećaj hroničnog umora u telu. Takođe, omogućava se bolji protok kiseonika i čišćenje organizma od toksina.
Bolja probava. Dokazano je da masaža stopala podstiče i bolju probavu. Naime, smatra se da je samo nekoliko minuta masiranja stopala dovoljno da stomak ,,proradi”. Dakle, ako redovno masirate svoja stopala, sigurno nećete imati problema sa varenjem, zatvorom i nadutošću. Preporučuje se da naročito masirate unutrašnji centralni deo stopala.
Lečenje multiple skleroze. Masaža stopala je veoma korisna za ljude koji pate od ove bolesti. Važno je da stručnjaci masiraju određene tačke na stopalima i pacijenti će veoma brzo osetiti poboljšanje.
Nežnija koža. Osim navedenih zdravstvenih koristi, masaža stopala će doprineti i tome da imate nežnu i glatku kožu na nogama. Od pomoći će biti i da svakoga dana sami masirate svoja stopala uz pomoć masažera ili kuglica, odnosno rolera, za masažu.