Matični mleč je gusta bela tečnost koja se dobija iz žlezda smeštenih u glavi pčele radilice. Pčele ovom supstancom hrane i neguju maticu, pa je po tome matični mleč i dobio naziv. Nastaje od cvetnog praha, vode i nektara i ima karakterističan miris.
Ovaj pčelinji proizvod je poznat po tome što hrani, leči i revitalizuje telo. Za matični mleč naučnici tvrde da predstavlja najsavršeniji proizvod prirode. Zašto je to tako i kakve sve zdravstvene prednosti ima matični mleč, možete videti u nastavku ovog teksta.
Sastav i zdravstvene prednosti matičnog mleča
Matični mleč je bogat izvor vitamina (A, B, C, D i E), minerala, enzima i proteina. Takođe, matični mleč sadrži čak 18 vrsta aminokiselina koje sprečavaju razvoj virusa i bakterija. Sastav matičnog mleča zavisi od geografskog položaja i klime gde nastaje, kao i od godišnjeg doba i fiziološkog stanja pčela. U Kini se matični mleč od davnina koristi za lečenje raznih infekcija, hepatitisa, anemije, zatvora i drugih zdravstvenih tegoba. Dokazano je da matični mleč ima regenerativno dejstvo jer nadoknađuje oštećenim ćelijama sve ono što im nedostaje.
Jača imunitet. Matični mleč je poznat po tome da jača imuni sistem, tako što se uspešno bori protiv virusa i infekcija. Uz redovnu konzumaciju matičnog mleča organizam postaje otporniji na mnoge bolesti. Matični mleč je dobar i za malu decu jer deluje kao prirodni antibiotik. Naime, naučnici su u matičnom mleču otkrili preko 40 prirodnih antibiotika koji uništavaju viruse u ćelijama.
Daje energiju. Ovaj pčelinji proizvod je jedan od najboljih prirodnih lekova protiv umora, iscrpljenosti i opšte slabosti organizma. Naročito je dobar u kombinaciji sa medom i pomaže da se organizmu vrate energija i vitalnost.
Umiruje nerve. Matični mleč ima umirujuće dejstvo na nervni sistem i može da ublaži nervozu i stres, a preporučuje se i osobama koje pate od depresije i nesanice.
Štiti kardiovaskularno zdravlje. Matični mleč izuzetno povoljno deluje na rad srca i krvnih sudova. Dokazano je da snižava loš holesterol i visok krvni pritisak.
Ubrzava metabolizam. Dokazano je da matični mleč ubrzava metabolizam i pomaže da sve štetne materije izađu iz ćelija i da se izbace iz organizma putem urinarnog trakta. Na taj način se obnavljaju funkcije ćelija i one opet počinju normalno da funkcionišu.
Reguliše nivo hormona. Matični mleč doprinosi hormonalnoj ravnoteži u organizmu, tako što reguliše funkcije svih žlezda sa unutrašnjim lučenjem.
Zaustavlja krvarenje. Zahvaljujući pantotenskoj kiselini koja pomaže u zarastanju rana, matični mleč se naročito preporučuje nakon operacija i porođaja sa obilnijim krvarenjem. Takođe, generalno je poznato da matični mleč pomaže u oporavku nakon bolesti.
Ublažava simptome menopauze. Matični mleč može da pomogne ženama u menopauzi, tako što će da otkloni sve neugodne simptome i da poboljša opšte zdravstveno stanje. On sadrži fitosterole, hormone koji su veoma slični ženskim polnim hormonima estrogenima. Za najbolje rezultate, potrebno je da ga žene koriste 12 nedelja, a matični mleč je naročito efikasan ako se pomeša sa polenom cveća.
Neguje kožu. Ovaj čudotvorni pčelinji proizvod blagotvorno deluje i na kožu. Podmlađuje je i odlaže znakove starenja. Takođe, matični mleč može da pomogne i u lečenju raznih oboljenja na koži.
Ostale koristi. Matični mleč je efikasan i u lečenju polenske groznice, čira na želucu, bolesti bubrega i jetre.
Neželjeni efekti matičnog mleča
Matični mleč je generalno bezbedan, ali ne treba ga koristiti dugoročno, jer bi moglo doći do alergijskih reakcija i krvarenja iz debelog creva. Matični mleč ne treba nanositi direktno na vlasište jer može izazvati osip i upalu.
Takođe, nemojte koristiti matični mleč ako imate astmu ili alergiju, jer može doći do pogoršanja. Iako nema dovoljno informacija, ipak je najbolje da trudnice i dojilje izbegavaju upotrebu matičnog mleča.