Mnogo pre pojave šećera i industrijskih slatkiša, med je bio prirodni zaslađivač i mnogo se više koristio u ishrani. Danas je nepravedno zanemaren, možda i zbog toga što je prirodnog meda sve manje, a onaj industrijski je ništa drugo do prerađeni šećer ili kukuruzni sirup. Osim nedostatka ukusa, industrijski med ne poseduje ni lekovita svojstva pravog meda i nema iste hranljive materije. Zato, da li vam je palo na pamet da sami pokušate da ga napravite i da sastojak možda upravo imate u svom dvorištu?
Med od maslačka je pravi delikates, lako se pravi i ekonomičan je. Maslačak je zeljasta biljka koja nam je svima poznata i manje više se nalazi u svakom dvorištu, parku ili livadi. Lekovita svojstva maslačka su dugo zanemarivana, čak je okarakterisan i kao korov, dok nije otkriveno da poseduje brojne hranljive materije idealne za čišćenje disajnih puteva, poboljšavanje procesa varenja i detoksikaciju organizma.
Zdravstvene koristi meda od maslačka
Posebno se preporučuje osobama se većim viškom kilograma, jer je idealan za snižavanje holesterola i nivoa triglicerida, kao i osobama kojima je dijagnostifikovan poremećaj rada jetre, takozvana ,,masna jetra’’. Takođe, obzirom da je maslačak prirodni antioksidant, trebalo bi da ga konzumiraju pušači, osobe koje konzumiraju alkohol i koje su duži vremenski period na terapiji lekovima.
Recept za pripremu meda od maslačka
Daćemo vam jedan jednostavan recept, a količinu možete prilagođavati prema potrebama. Potrebno vam je 200 cvetova maslačka, gramaža im može varirati, ali to je otprilike oko kilogram maslačka. Gledajte da cvetovi budu sveže ubrani. Cvetove operite u hladnoj vodi kako bi sa njih uklonili prašinu i bubice. Najbolje bi bilo da to uradite pod mlazom vode. Zatim, oprane cvetove nalijte sa dva litra hladne vode i ostavite da kuvaju dvadesetak minuta, ali pazite da voda ne provri. Nakon dvadesetak minuta, procedite tečnost iz šerpe kroz sito, ili još bolje, kroz čistu gazu. Proceđenu tečnost ostaviti da se malo prohladi, a cvetove baciti. U mlaku tečnost dodati šećer, otprilike dva kilograma i vratiti na ringlu da provri.
Nakon toga, tečnost kuvajte dok se saržaj šerpe ne smanji dvostruko. Kada se to desi, dva oprana limuna isecite na tanke kriške i dodajte u šerpu. Jako je bitno sadržaj mešati sve vreme kako se ne bi kristalizovao. Trebalo bi nastaviti sa kuvanjem sve dok se ne dobije konzistencija meda, a to zavisi umnogome od jačine ringle, tako da je vreme relativno. Najbolje ćete gustinu proveriti ako umočite metalnu kašiku i posmatrate sadržaj kako se sliva. Ako se razvlači u jednom mlazu, kuvanje je gotovo. Ukoliko kaplje, još uvek je tečno i tebalo bi ga dokuvati još malo.
Kada je kuvanje gotovo, sadržaj prespite u tegle koje ste prethodno sterilizovali. Vodite rašuna da tegle budu tople kako ne bi popucale prilikom sipanja meda. Hermetički zatvorite tegle i čuvajte na hladnom i mračnom mestu.
Kada ga upotrebljavati i saveti za upotrebu
Radi povoljnog i delotvornog uticaja na organizam, med konzumirajte ujutru i uveče po jednu supenu kašiku sa čašom vode. Med možete koristiti i prilikom pravljenja kolača, ili kao zaslađivač za čaj ili limunadu. Ne preporučuje se osobama koje pate od povišenog šećera i holesterola, zbog velike koncentracije šećera u njemu.