Poslednjih nekoliko godina kozmetički tretmani podmlađivanja kao što su mikrodermoabrazija i mezoterapija su se dosta odomaćili i u našoj zemlji.
Predstavljaju sve popularnije „instant” procedure u potrazi za večnom lepotom i mladalačkim izgledom.
Šta je mezoterapija lica?
Mezoterapija lica ili mezolifting predstavlja tehniku u kozmetičkoj medicini koja se koristi za pomlađivanje lica, vrata i dekoltea. Kako starimo, metabolizam tkiva se usporava, smanjuje se njegova debljina, a kao posledica toga dolazi do stanjivanja kože, mišića i kostiju lica.
Mezoterapija lica je metod suzbijanja znakova starenja prouzrokovanog smanjenjem kolagenskih vlakana, strukturalnih glikoproteina i promenom mikrocirkulacije tako što se stimuliše procese regeneracije kože.
To podrazumeva ubrizgavanje tankom iglom različitih koktela koji sadrže prirodne ekstrakte (hijaluron, vitamine A,C,D i E, aminokiseline i sl.) u središnji sloj kože – dermu.
Efekti mezoliftinga su: poboljšanje tonusa kože, duboka hidratacija kože, smanjenje dubokih bora, poboljšanje elastičnosti, uklanjanje podočnjaka i smanjenje hiperpigmentacije.
Kada se primenjuje mezoterapija lica?
Kada koža lica, vrata i dekoltea počinje da pokazuje znake dehidracije, kada izgubi elastičnost i sjaj, onda je vreme da se koža rehidrira iznutra.
Mezoliftingu se mogu podvrgnuti osobe od 25 do 60 godina, a tretman se primenjuje jednom nedeljno ili jednom u 14 dana.
Mezoterapija bez igle?
Mezoterapija lica može se izvoditi i bez igle (takozvana no-needle mezoterapija). Ona podrazumeva upotrebu lasera koji električnim impulsima utiče na ćelijsku membranu. Oni stvaraju privremene vodene kanale u koži (mezopore) tako da aktivne supstance mogu vrlo brzo da prodru u ćeliju.
Ovaj metod, iako manje agresivan od igle, ipak može dovesti do iritacije i oštećenja kože. Problem može biti još veći ukoliko tretman obavlja nestručno lice ili se koriste neprovereni i jeftini materijali koji mogu dovesti do brojnih zdravstvenih komplikacija. Takođe, ovi tretmani se kod nas često izvode u nesterilnoj sredini pa može doći do ozbiljnih infekcija. Još jedna nuspojava mogu biti podlivi do kojih dolazi ukoliko lekar nije iskusan. Od mogućih komplikacija tu su i vrtoglavica, mučnina pa čak i anafilaktički šok.
U našoj zemlji ne postoje institucije koje uređuju ovu oblast. U nekim evropskim zemljama, međutim, ovakve procedure mogu da obavljaju samo dermatolozi i plastični hirurzi.
Mezoterapija lica nije preporučljiva trudnicama i osobama sa povišenim krvnim pritiskom.
Šta je alternativa mezoterapiji?
Bilo da se plašite igle ili lasera ili vam je ovakav tretman finansijski nedostupan, alternativa mezoterapiji postoji. Isti efekat se može postići korišćenjem prirodnih preparata koji se masažom utrljavaju u lice, vrat i dekolte.
Na primer, korišćenjem Royal Balm – Serum za suvu i osetljivu kožu može se postići isti efekat kao kod ubrizgavanjem koktela igala, samo sada na apsolutan bezbedan i prirodan način.
Royal Balm serum je prirodni koktel prepun masnih kiselina, andioksidanasa, vitamina i esecijalnih ulja. Koji brzo prodiru u epitel, a potom u mezoderm gde je njihovo glavna uloga da prvenstveno regeneriše, vlaži i hrani kožu ostavljajući je zdravom i sjajnom. Najbitnije vraćajući joj njen mladalački izgled.
Ovim koktelom dobijate aktivne sastojke vitamina E, provitamin A, vitamine B1, B2, B3, B6, C, D, E, K1, ulja omega 3,6 i 9.
Prirodna mezo tehnika
Između dve spomenute tehnike razlike naravno da postoje. Gore navedene prirodne sastojke koristite na najprirodniji način, stimulišući vaše nervne završetke blagom masažom i time je vaš regenerativni proces pokrenut. Što znači da vaš ćelijski sastav šalje receptorima informaciju za potrebnom regeneracijom. Navedeni proces je sporiji, prirodniji ali zato znatno delotvorniji i bezbedniji od mehaničkog.
Idealno je kada se sa ovakvom vrstom nege počne između 25. i 30. godine života. Iako se mezolifting preporučuje i devojkama od 25 godina, tako rano počinjanje sa ovakvim tretmanima kasnije u životu može imati kontraefekat.
Naime, ubrizgavanjem koktela u mladu kožu kojoj su funkcije na vrhuncu, koži se šalje informacija da nema potreba da ih obavlja jer ima „pomoć“ iz spoljašnje sredine pa se na taj način koža može „ulenjiti“.
Blagovremenim i redovnim korišćenjem prirodne kozmetike pomoćiće vašoj koži da sporije stari i da ostane dugo vitalna. Sastojci koji su najblagotvorniji za kožu su upravo sastojci koji su najbliži prirodi. Još jedan dobar primer alternativi mezoterpije sa iglama je lekovita biljka Smilje koja na prirodan način podstiče lučenje kolagena. Samim tim štiti kožu koja je izložena spoljnim uticajima i unutrašnjem stresu.
Korišćenjem ove biljke iznenadičete se i sami njenim blagodetima sa svojim izuzetno lekovitim karakteristikama koji je odabrana kao glavni sastojak cele kolekcije prirodne krema za lice.
Na ovaj način sami možete uspeti da sprečite starenje vaše kože i podstići da ona duže ostane vitalna i mlada.
Mehanička mezo tehnika
Kod mehaničke mezoterapije imamo nasilno prodiranje igle sa takođe nasilnim ubacivanjem prirodnih komponenti ispod kože što nije isto kao kada vaša koža sama upije te iste komponente putem masaže.
“Ubačene“ komponente se u vremenu razgrađuju i tada koža dobija informaciju da ne mora više sama da se bori protiv slobodnih radikala. Štetne posledice možete i sami da naslutite.
Mi favorizujemo prirodnu varijantu jer kod prirodne varijante utrljavanjem seruma dobijamo dugotrajniji efekat koju našu kožu tera da i dalje bude mlada i da dalje izvršava prirodne procese. Naravno, potrebna je kontinuirana nega, malo više vremena i strpljenja.
Kako masirati?
Za delotvornu masažu vam je potrebno desetak minuta. Počnite kružnim pokretima vrhovima prstiju od sredine lica da umasiravate serum ili kremu protiv bora. Pokreti jagodica prstiju trebaju biti prvo manjih krugova pa sve veći i veći.
Onda nakon pet minuta menjate način pokreta u pravolinijski i to u pravcu suprotnom sili teže to jest odozdo ka gore. Isto tako masirate i dekolte.
Mezoterapija lica – iskustva
Iskustva osoba koje su imale tretman mezoliftinga su razna. Brojne su osobe koje su oduševljene ovim tretmanom, ali ima i onih koje nisu imale baš prijatno iskustvo. Na to utiču razni faktori, od kojih smo najvažnije naveli u prethodnim pasusima.
Zato, bilo da se odlučite na ovaj način brige o vašem licu ili na prirodan, manje agresivan način, veoma je važno da se dobro raspitate o materijalima koji se koriste, njihovom kvalitetu i stručnosti osoba koje ovakve tretmane nude.