Doručak, najvažniji obrok za zdrav i dobar početak dana. O tome koliko je doručak bitan za naše sveukupno zdravlje, ispisane su stranice i stranice, a nijedan lekar, nutricionista, osobe koje se bave wellness-om, sportom i uopšte vode računa o svom zdravlju, potrebama i navikama, neće se umoriti od ponavljanja ove činjenice.
Doručak je obrok kojim započinjemo dnevne aktivnosti i koji u svakom smislu predstavlja pogonsko gorivo za naš organizam u celosti. Doručak koji se sastoji od optimalne količine svih hranljivih namirnica je ono što nam daje energiju i priprema za dan koji sledi, pa i sve ostale obroke.
Zdrav doručak je hrana za mozak, mišiće, kosti, organe i trebalo bi da bude redovan i sačinjen od korisnih sastojaka koji će nas razbuditi, pokrenuti metabolizam i dati nam potrebnu energiju. Zašto je baš musli ultimativan izbor za zdrav jutarnji obrok, sledi u nastavku.
Zašto baš musli?
Musli je obrok koji se sastoji od optimalne količine hranljivih materija koje su našem organizmu potrebne za dobar početak dana u svakom mogućem smislu. Da bi naše telo funkcionisalo na pravilan način, neophodno mu je dati sve hranljive namirnice na samom početku dana. Musli obroci su baš zato odličan izbor, no svakako se treba pozabaviti time šta jedan dobar, hranljiv i koristan musli obrok treba da sadrži. Naime, izuzetno je velika razlika između sastojaka koje sadrži kupovni musli i onaj koji sami spremamo.
Musli se sastoji od različitih hranljivih namirnica i sačinjavaju ga grupe hrane koja je organizmu neophodna za pravilan rad. To je mešavina žitarica, koštunjavog voća, suvog voća, semenki, svežeg voća i mlečnih proizvoda, a može se obogatiti i drugim dodacima. To je obrok koji sadrži složene ugljene hidrate, belančevine, zdrave i korisne masti, vitamine i prirodne šećere. Pravilno izbalansiran, podstiče naš metabolizam, podstiče i nervni sistem, daje dovoljnu količinu energije i dug osećaj sitosti, a uz pravilan odabir namirnica može imati i mnogo drugih beneficija, poput pozitivnog delovanja na nivo šećera, holesterola, krvnog pritiska i ostalih zdravstvenih odlika i stanja.
Doručak bi trebalo da bude redovan obrok svakog jutra, i to najkasnije sat vremena nakon buđenja. Nikako ga ne treba preskakati i pronalaziti izgovore da ne doručkujemo. Musli doručak je obrok koji se priprema lako i brzo i ne iziskuje neku posebnu proceduru. Da bismo napravili dobar i izbalasiran obrok, treba da odaberemo korisne i zdrave namirnice i sami pripremimo svoj musli, umesto da ga kupujemo gotovog.
Odabir namirnica za musli
Kupovni musli je dostupan na svakom koraku i to u najrazličitijim primamljivim kombinacijama. Treba imati na umu da, iako se reklamira pod etiketom zdrave hrane, kupovni musli često sadrži mnogo dodatog šećera, kandirano voće, dodatke poput keksa, čokolade i raznih slatkiša koje baš i ne možemo da svrsamo u tu kategoriju. Najbolja i najzdravija opcija jeste da sami odaberemo sastojke i napravimo odličan jutarnji obrok. Koje sastojke odabrati i gde ih nabaviti? Sve namirnice koje su potrebne za dobar musli možemo da kupimo na meru u prodavnici zdrave hrane i to po pristupačnim cenama, daleko povoljnije nego što je slučaj sa gotovim pakovanim muslijima.
- Pahuljice od ovsenih, zobenih, ječmenih i ražanih žitarica
- Semenke lana, susama, bundeve i suncokreta
- Koštunjavo voće poput oraha, lešnika, badema
- Sušeno voće poput smokvi, urmi, šljiva, brusnice, grožđa, kajsija i ostalog
- Sveže voće
- Mleko ili jogurt
- Dodaci po želji poput cimeta ili meda
Žitarice u musliju sadrže biljna vlakna, posebno one od celovitog zrna, daju odličan izvor složenih ugljenih hidrata, a samim tim i dovoljno energije, osećaj sitosti i blagotvorno utiču na varenje. Upravo se one preporučuju osobama koje vode računa o svojoj kilaži ili žele da smršaju. Semenke koje se dodaju u musli nam daju optimalnu količinu korisnih složenih masnoća, odnosno masnih kiselina, kao i koštunjavo voće. Neka semena, poput recimo lana, imaju i dodatne karakteristike koje mogu povoljno da utiču na naše zdravlje. Laneno seme se preporučuje za podsticanje probave, dok, na primer, susam veoma povoljno deluje na nivo holesterola u krvi.
Koštunjavo voće ima mnogo pozotivnih efekata na ljudski organizam. Naši praistorijski preci, lovci saklupljači su u svojoj ishrani upravo imali značajan udeo ovih plodova i raznih semena koje su mogli da pronađu. Svaka vrsta koštunjavog voća ima svoje posebno blagotvorne karakteristike, a svo je bogato mineralima, belančevinama, mastima, ugljenim hidratima i drugim korisnim materijama. Zna se da bademi posebno dobro deluju na endokrini i nervni sistem, orasi pročišćavaju krvi, brazilski orah je jedan od najboljih prirodnih izvora selena, lešnici, indijski orah i druge vrste takođe imaju nizmerne koristi za ljudski organizam. Koštunjavo voće jeste dosta kalorično, ali se ne konzumira u velikim količinama i musli obroku daje optimalnu dozu hranljivosti i lekovitih svojstava.
Mlečne belančevine upotpunjuju musli obrok i daju organizmu značajnu količinu kalcijuma i drugih neophodnih materija. Sveže voće predstavlja vitamisnku bombu i čini musli pravom riznicom zdravlja. Sušeno voće obogaćuje obrok i daje dovoljnu količinu prirodnih šećera. Ako želimo da musli bude još ukusniji, možemo mu dodati malo cimeta, koji takođe odlično deluje na metabolizam ili ga zasladiti sa malo meda.
Kako pripremiti savršen musli obrok?
Da bi musli obrok sadržao sve što nam je potrebno u savršenoj razmeri, potrebno je samo malo znanja i sticanja navike. Kada smo nabavili sve što nam je potrebno, sve ostalo je stvar ukusa i kombinacije. Možemo mešati sastojke koji nam se najviše dopadaju, a obrok će i dalje predstavljati odličan izvor energije za početak dana.
Kada je reč o pripremi, postoji pregršt predloga i recepata za kombinovanje.
Primer dobrog musli obroka izgleda ovako:
- Šaka pahuljica po izboru ili mešavina pahuljica
- Nekoliko sušenih plodova (šljive, kajsije itd.) ili do dve kašike (grožđice i sl.)
- Do dve kašike koštunjavog voća
- Jedna seckana manja jabuka
- Čaša jogurta
Drugi dobar primer za nešto laganiji musli obrok izgleda ovako:
- Šaka pahuljica po izboru ili mešavina pahuljica
- Kašičica lanenog semena
- Jedna iseckana banana
- Jedna mala iseckana jabuka
- Pola kašičice cimeta
- Čaša toplog mleka
Musli spremamo tako što željene sastojke jednostavno pomešamo u posudi za jelo i prelijemo mlekom ili jogurtom. Preporučuje se da se pahuljice dan ranije potope u vodu kako bi nabubrile i bile lakše za varenje, a ako ih koristimo suve, najbolje da musli odstoji desetak minuta od kada ga prelijemo. Namirnice u potpunosti možemo da prilagođavamo ukusu, a kombinacije su beskrajne. Spremanje muslija može da bude vrlo raznovrsno i možemo da uvodimo razne izmene u osnovni recept, tako da će rezultat biti zdrav, hranljiv i savršen doručak koji nam neće dosaditi.