Kašalj je relativno čest zdravstveni problem koji pogađa ljude svih starosnih dobi i obično je pratilac prehlade. Ovaj nepijatni poremećaj u disanju izazivaju razni štetni mikroorganizmi, prašina, zagađen vazduh, polen, perut životinja ili klimatske promene.
Pored veoma poznatih lekova koji rešavaju ovaj problem, postoje i domaći lekovi koji jednako uspešno suzbijaju kašalj. Tu, pre svega, mislimo na biljne čajeve protiv kašlja, koje ljudi godinama koriste jer su vrlo efikasni i bezbedni.
Ovi čajevi leče infekcije i smanjuju iritaciju grla i respiratornog sistema.
Pripremaju se tako što se pomešaju razno bilje, začini, med i limunov sok u vrućoj vodi.
U nastavku teksta ćemo saznati koje biljne čajeve treba da konzumirate ako patite od kašlja.
Biljni čajevi protiv kašlja
Čaj od kamilice. Ovaj čaj prijatnog ukusa, budući da ima antimikrobno svojstvo, sprečava razmnožavanje mikroba u respiratornom traktu, te stoga vrlo efikasno čisti nosnu šupljinu i sinuse, suzbija kašalj i prehladu i čak može izlečiti bronhitis i groznicu. Za pripremu čaja od kamilice koriste se osušeni listovi i cvetovi istoimene biljke. Čak se mogu koristiti i sveži cvetovi.
Čaj od komorača. Čaj od komorača je odličan prirodni lek za bol u grlu i za obe vrste kašlja (suvi i produktivni). Ako pijete ili grgljate ovaj čaj, smanjićete iritaciju grla. Efikasno smiruje kašalj i smanjuje bol u grudima nastao kašljanjem i pročišćavanjem grla. Priprema se potapanjem semena komorača, semena korijandera i kardamona u vrućoj vodi. Korijander i kardamon poboljšavaju ukus ovog čaja. Ako želite, možete ga zasladiti javorovim sirupom.
Čaj od đumbira. Čaj od đumbira u kombinaciji sa nekoliko kapi limunovog soka i malo meda je odlična mešavina koja smiruje upalu grla i uporan kašalj. Limunov sok smanjuje iritaciju, a med suzbija kašalj. Ovaj čaj se priprema tako što se jedna kašičica paste đumbira prelije s jednom ili dve šoljice vode i kuva 15 minuta. Zatim se dodaju med i limunov sok.
Čaj od limunove trave. U čaj od limunove trave se dodaju biberovo zrno, cimet, listovi mente i malo meda i limunovog soka kako bi se napravila još jedna mešavina, za koju je od davnina poznato da smanjuje stezanje u grudima, koje se često javlja kao posledica prehlade i kašlja. Ovaj čaj takođe otvara nos i tako olakšava disanje. Pri pripremi čaja od limunove trave treba ukloniti spoljašnji sloj jer je gorak i čaj s njim neće biti prijatnog ukusa. Iseckajte listove i kuvajte ih u vrućoj vodi, u koju ste dodali biber i cimet. Sklonite sa šporeta i dodajte med i limunov sok po ukusu.
Čaj od sladića. Upotreba ovog moćnog čaja protiv kašlja seže još u daleko antičko doba. Za njega su znali kineski, grčki i rimski travari. Čaj od sladića je takođe dobar i kod produktivnog kašlja jer oblaže sluzokožu bronhija i olakšava izbacivanje sekreta. Takođe blagotvorno deluje na upaljeno grlo. Kuvajte korenje sladića u vrućoj vodi 10 minuta, a nakon toga procedite. Ovaj čaj ima prilično jak ukus. Zasladite po želji.
Šoljica bilo kog od nabrojanih čajeva ispire toksine i izazivače bolesti, snabdeva telo antioksidansima potrebnim za borbu protiv slobodnih radikala, jača imunološki sistem i pruža trenutno olakšanje kod prehlade i kašlja. Pred spavanje omogućava dobar san.
Čajevi protiv kašlja su potpuno bezbedni i mogu ih konzumirati i deca.