Ovas ili zob je jedna od najzdravijih žitarica koja potiče iz Azije, a njen latinski naziv je Avena sativa. Zbog svojih zdravstvenih koristi, ovas se sve više koristi u ishrani, naročito od osamdesetih godina prošlog veka.
Najčešće se koristi u vidu ovsenih pahuljica ili ovsene kaše. Ovsene pahuljice su od celog zrna i veoma su korisne u ishrani. Ovsena kaša nije sasvim isto što i ovsene pahuljice. Ovsena kaša je prerađena, ali i kao takva poseduje mnoštvo zdravstvenih prednosti i svakako je treba koristiti u ishrani.
Zdravstvene koristi ovsene kaše
Postoji više razloga zbog kojih bi trebalo da jedete ovsenu kašu. Ona sadrži mnoštvo hranljivih materija, minerala, vitamina, vlakana i lipida. U ovsenoj kaši se nalaze minerali poput joda, magnezijuma, bakra, mangana, hlora i fosfora, kao i vitamini B i E kompleksa. Od vitamina B je navažniji vitamin B9, odnosno folna kiselina, koja ima ključnu ulogu u sintezi DNK i u proizvodnji crvenih krvnih zrnaca. Takođe, folna kiselina je neophodna za pravilan razvoj ploda i prenos gena sa majke na dete.
Upravo zbog toga bi ovsenu kašu trebalo da konzumirate ako planirate trudnoću, kao i za vreme same trudnoće. Ovsena kaša sadrži i beta glukan, polisaharid koji jača imuni sistem i štiti organizam od virusnih, bakterijskih i gljivičnih infekcija. Takođe, beta glukan reguliše nivo šećera u organizmu i omogućava pravilno funkcionisanje srca i krvnih sudova.
Ovsena kaša povećava izdržljivost i snagu tela jer se lipidi koje sadrži direktno pretvaraju u energiju. Takođe, ovsena kaša reguliše rad i funkciju creva i poboljšava varenje. Na taj način se sprečava i nastanak raka debelog creva. Pošto sadrži dosta vlakana, ovsena kaša stvara osećaj sitosti pa se često preporučuje ukoliko želite da izgubite kilograme. Ovsena kaša se preporučuje naročito sportistima, kojima je pred trening potrebna lagana hrana koja će ih zasititi. Ovsena kaša je idealan obrok jer sadrži i proteine i ugljene hidrate. Takođe, ovsena kaša snižava nivo lošeg holesterola, jača kosti i sprečava nastanak artritisa. Ovsena kaša pozitivno utiče i na koncentraciju i pamćenje.
Način pripreme ovsene kaše
Postoje razne vrste ovsene kaše i razni proizvođači, ali način pripreme je uglavnom isti i veoma jednostavan. Pomešajte 4-5 supenih kašika ovsene kaše i oko 400 ml vode i to prokuvajte. Nemojte kuvati duže od 5 minuta nakon što voda provri. Drugi način pripreme je mnogo jednostavniji i sastoji se u tome da ovsenu kašu samo prelijete ključalom vodom i promešate dok kaša ne postane blago kremasta. Danas se mogu naći ovsene kaše u kesicama koje su specijalno namenjene za jedan obrok, pa nije potrebno da vi određujete količinu.
Postoje i ovsene kaše koje se umesto sa vodom mogu pripremati sa mlekom. Preporučljivo je da se ne prosipa voda u kojoj je kuvana kaša, jer se u njoj nalaze mnoge hranljive materije iz ovsenih pahuljica.
Ukoliko želite možete u ovsenu kašu dodati i komadiće sušenog voća, med, badem ili keks. Na taj način vaš obrok će biti još hranljiviji i održaće vas sitim duže vreme. Takođe, danas su u prodaji ovsene kaše sa ukusom maline, čokolade, šumskog voća, jabuke, brusnice itd.
Preporučuje se da se ovsena kaša jede za doručak jer pruža dovoljno energije za ceo dan i pokreće metabolizam. Može se jesti i uveče jer predstavlja lagan obrok koji se lako vari.
Gde se može kupiti ovsena kaša
Ovsena kaša se danas može naći gotovo u svim prodavnicama zdrave hrane, ali i u većim supermarketima. Ovsena kaša prodaje se u različitim oblicima, u zavisnosti od proizvođača. Najpopularnija je ,,Dobra ovsena kaša” koja se prodaje u kutijama od po četiri kesice ili u vidu kesica na komad. Cena jedne kutije kreće se uglavnom od 300 do 350 dinara. Ovsena kaša se prodaje i u plastičnim čašama sa poklopcem, koje koštaju između 70 i 100 dinara.
Uskoro otvaramo internet prodavnicu zdravih proizvoda, pa se možete prijaviti na našu email adresu ispod ovog teksta i obavestićemo vas čim počne prodaja da dobijete velike popuste.