Papaja (Carica papaya) je egzotično voće koje raste u tropskim predelima. Ono vodi poreklo iz južnog Meksika i Centralne Amerike, a danas se najviše uzgaja u Indiji, Meksiku, Brazilu i na Havajima. Postoje meksička i havajska papaja.
Zrele papaje su slatkog ukusa, žute boje i u obliku kruške, dok nezrele papaje imaju zelenu boju i gorak ukus. Narandžasti ili crveni mesnati deo papaje sadrži veliki broj crnih semenki koje se ne koriste u ishrani. Papaja po izgledu predstavlja mešavinu kruške, dinje i paradajza.
Zrela papaja se jede sveža, oljuštena i bez semenki, a zelenu je potrebno kuvati. Od papaje se može napraviti sok ili voćni miks. Takođe, papaja može biti ukusan dodatak salatama, sosevima i mnogim slanim jelima. U gotovo svim prodavnicama zdrave hrane može se naći sušena ili kandirana papaja. Osim što se koristi u ishrani, papaja može da pomogne u lečenju mnogih zdravstvenih problema.
Zdravstvene prednosti papaje
Najveća zdravstvena prednost papaje je što sadrži velike količine vitamina C, koji se bori protiv slobodnih radikala i štiti od raznih bolesti. Takođe, papaja je bogat izvor vitamina A, koji je neophodan za zdravu kožu i za vid. Papaja sadrži još i dijetetska vlakna, kalijum i vitamine B kompleksa (folna kiselina, riboflavin, piridoksin i tiamin), koje telo ne može samo da proizvede, već se moraju uneti putem ishrane, a papaja je odličan izbor za to. Osim toga, papaja sadrži i 212 aminokiselina i nekoliko vrsta enzima, koji imaju antiinflamatorno dejstvo i sprečavaju razne infekcije.
Kao što je već rečeno, papaja je dobra za vid, a dokazano je da sprečava pojavu makularne degeneracije kod starijih osoba. Pošto sadrži velike količine kalijuma, papaja može da leči srce i krvne sudove, a povoljno deluje i na rad digestivnog trakta. Papaja poseduje i antikancerogena svojstva, pa je efikasna u borbi protiv raka, naročito raka usne duplje i pluća. Brojni flavonoidi koji se nalaze u papaji imaju antioksidativno dejstvo i mogu da spreče prerano starenje i nastanak raznih degenerativnih bolesti. Dokazano je i da papaja smanjuje rizik od pojave arteroskleroze i reumatoidnog artritisa. Zahvaljujući brojnim aminokiselinama i enzimima, papaja sprečava pojavu upala u želucu, a dokazano je da uspešno leči čireve i sindrom iritabilnog creva. Zbog svog antiinflamatornog dejstva, papaja je dobra za lečenje rana i posekotina, a u mnogim krajevima sveta se koristi i kao lekovito sredstvo protiv malarije.
Zanimljiva činjenica je da žene u jugoistočnoj Aziji još od davnina koriste nezrele plodove papaje kao sredstvo za kontracepciju, ali i za izazivanje pobačaja, jer tečni lateks u nezrelom plodu papaje može da izazove kontrakcije materice. Zbog toga se papaja ne preporučuje trudnicama, mada je dokazano da umereno konzumiranje zrele papaje nema uticaja na trudnoću.
Recepti od papaje
- Salata od papaje, kukuruza i krastavaca
Sastojci:
- 1 papaja
- 1 limun
- 1 krastavac
- 2 crvene mrkve
- 2 crvene paprike
- 2 zelene paprike
- 70 g kukuruza iz konzerve
- Malo soli i bibera
Priprema:
Isecite papaju i izvadite semenke, zatim isecite paprike i krastavac na kolutiće i narendajte mrkvu. Pomešajte sve sastojke, pa prelijte mešavinom limuna, soli i bibera. Ohladite salatu u frižideru pa služite.
- Voćni miks
Sastojci:
- 1 šoljica sveže papaje isečene na kockice
- 1 šoljica ananasa isečenog na kockice
- 1 šoljica manga isečenog na kockice
- 1 ljuta paprika, iseckana na komadiće
- ½ glavice crvenog luka iseckanog na komadiće
- 1 kašičica maslinovog ulja
- 4-5 kašika soka od limete
- 1 kašičica soli
- 1 kašika sveže mente
Priprema:
Pomešajte papaju, ananas, mango, crveni luk i ljutu papriku, a onda dodajte sok od limete, maslinovo ulje i kašičicu soli, pa ponovo dobro promešajte. Pospite listovima mente pre konzumiranja.