Praziluk je dvogodišnja zeljasta biljka koja potiče sa juga Evrope i iz zapadnih delova Azije. Ova vrsta luka je karakteristična po specifičnom mirisu koji može biti dosta neprijatan.
Ipak, što se ukusa tiče, praziluk je najblaži od svih ostalih vrsta luka, nije ljut i ne izaziva suzenje očiju. Praziluk se od davnina koristi kako u kulinarske, tako i u medicinske svrhe. Stari Egipćani, Grci i Rimljani su cenili praziluk kao biljku sa izuzetnim lekovitim svojstvima. Praziluk se može jesti sam, a može se koristiti i kao dodatak raznim salatama i jelima.
Nešto više o lekovitim svojstvima praziluka možete saznati u nastavku teksta, a predstavićemo vam i neke ukusne recepte za salatu od praziluka koju možete spremiti veoma brzo i jednostavno.
Lekovita svojstva praziluka
Praziluk je prirodni lek za prevenciju i za lečenje raznih zdravstvenih problema. On sadrži 86% vode, pa je veoma dobar za mršavljenje i za čišćenje organizma od toksina. Praziluk ima diuretičko dejstvo i pomaže da se izbaci suvišna voda iz organizma, pa doprinosi i uklanjanju celulita. Razne dijete za mršavljenje u svoj program uključuju upravo jela od praziluka. Praziluk je bogat izvor vitamina A, B, C i E, minerala poput kalijuma, kalcijuma, gvožđa i fosfora, a sadrži i eterična ulja, proteine, ugljene hidrate i velike količine biljnih hormona.
Praziluk je naročito dragocen zbog takozvanih organosumpornih komponenti koje imaju pozitivan uticaj na zdravlje i sprečavaju pojavu raznih malignih oboljenja. Takođe, ove komponente jačaju odbrambeni mehanizam organizma i štite ga od raznih virusa i infekcija. Praziluk deluje i kao prirodni antibiotik, pa se preporučuje u slučaju gripa i prehlada. Jedna od najvažnijih funkcija praziluka jeste i da reguliše nivo šećera u krvi, najviše zahvaljujući vitaminima C, B6 i folnoj kiselini.
Naime, dokazano je da se redovnom upotrebom praziluka snižava nivo lošeg holesterola i povećava nivo dobrog holesterola. Praziluk čisti krvne sudove od masnih naslaga i reguliše visok krvni pritisak, a pomaže i u slučaju anemije, mučnine i povraćanja. Praziluk sadrži i eterično ulje koje reguliše apetit, poboljšava varenje i dobro utiče na izlučivanje mokraće. On u proleće čisti organizam i obnavlja crevnu floru, a dokazano je da ima i laksativno dejstvo. Praziluk se može koristiti i u slučaju kašlja, astme ili bronhitisa, jer biljna sluz koja se nalazi u njemu stimuliše izbacivanje sluzi iz organa za disanje. Osim toga, redovnim konzumiranjem praziluka možete sprečiti poremećaje štitne žlezde, probleme sa jetrom i bubrezima. Neka istraživanja su pokazala da praziluk predstavlja odličan lek i za neplodnost i impotenciju.
Kao što ste mogli videti, praziluk je povrće koje se može koristiti za prevenciju i lečenje raznih bolesti, ali treba ga jesti u umerenim količinama, jer u većim količinama može da bude štetan za organizam. Takođe, osobe koje imaju problema sa bubrezima ili sa žučnom kesom trebalo bi da izbegavaju praziluk jer sadrži oksalate, koji mogu povećati rizik od nastanka kamena u bubregu.
Salate sa prazilukom – recepti
Preporučuje se da se praziluk pri pranju stavlja u vruću a ne u hladnu vodu, kako bi se sačuvali lekoviti sastojci. Praziluk se najčešće kuva i servira sa maslacem i maslinovim uljem. Odličan je dodatak raznim čorbama, a postoji i tradicionalno jelo od praziluka, krompira i pavlake. Osim što možete dinstati sam praziluk, možete ga dinstati i u kombinaciji sa šunkom, jajima, pavlakom, ribom, gljivama ili sa slaninom. U kombinaciji sa gorgonzolom i pavlakom, praziluk predstavlja sjajan preliv za testenine. Praziluk možete i pohovati ili ga koristiti za punjenje palačinki, pica i gibanica.
Ipak, njegova najznačajnija upotreba jeste za pravljenje salata, jer može biti odlična zamena za crni luk. Salata od praziluka se može jesti u bilo koje doba godine, ali naročito se preporučuje leti jer je veoma osvežavajuća.
Recept 1 (Praziluk salata sa sirom)
Sastojci:
½ kg praziluka
200 ml kisele pavlake
250 g feta sira
Biber, maslinovo ulje, list peršuna
Način pripreme:
Najpre iseckajte praziluk na kolutiće, pa ga izgnječite i dodajte feta sir i pavlaku. Sve dobro izmešajte, pa dodajte biber, sitno iseckani peršunov list i malo maslinovog ulja. Vaša salata od praziluka je gotova i možete je staviti u frižider pre nego što je poslužite.
Recept 2 (Praziluk salata sa šunkom)
Sastojci:
½ kg praziluka
300 g šunke
150 g trapista
3 jajeta
2 kisele pavlake
200 g majoneza
So
Način pripreme:
Prvo sitno iseckajte praziluk, pa ga posolite i ostavite da malo odstoji, kako bi pustio vodu. Skuvajte jaja, pa ih oljuštite i iseckajte na kockice. Narendajte trapist na krupnije delove, a šunku sitno iseckajte. Kada ste pripremili sve potrebne sastojke, ocedite iz praziluka višak vode, pa dodajte šunku, kuvana jaja, trapist i malo soli. Sve dobro izmešajte i prelijte salatu umakom od pavlake i majoneza. Salatu od praziluka sa šunkom možete da služite uz sve vrste mesa u vidu priloga, a možete je jesti i za laganu večeru u kombinaciji sa dvopekom.
Recept 3 (Praziluk salata sa mortadelom)
Sastojci:
3 struka praziluka
300 g mortadele
4-5 kiselih krastavčića
3 kuvana jajeta
250 g kačkavalja
200 g majoneza
1 pavlaka
Način pripreme:
Iseckajte na kockice mortadelu, jaja i kisele krastavčiće, a praziluk isecite na kolutiće. Izrendajte kačkavalj, pa dodajte majonez i pavlaku. Sve sastojke izmešajte i vaša salata od praziluka je gotova. Najbolje je da je služite ohlađenu.
Recept 4 (Praziluk salata sa limunovim sokom)
Sastojci:
1 praziluk
1 kisela pavlaka
2 kašike soka od limuna
½ kašičice soli
½ kašičice ulja
Način pripreme: Najpre praziluk dobro operite i isecite ga na komadiće, pa dodajte sve ostale sastojke i izmešajte. Vaša salata od praziluka je gotova.