Trudnoća, koju mnoge žene s pravom željno očekuju i uživaju u srećnim vestima, predstavlja jedno sasvim novo stanje u kojem se nalazi ženski organizam i sa sobom nosi brojne fiziološke promene, koje mogu da utiču na individualni osećaj i zdravlje budućih mama.
U periodu trudnoće sam imuni sistem doživljava promene, budući da više nije usmeren samo na zaštitu jednog organizma, već na negu i odbranu bebe koja raste u stomaku. Na taj način imuni odgovor slabi i zato su trudnice podložnije oboljenjima poput gripa i prehlade.
Ove tegobe, iako su prilično neprijatne, posebno u jednom stanju koje izaziva i brojne druge simptome, ne mogu da nanesu štetu bebi ukoliko se ispolje u blažem obliku. Pojava visoke temperature ipak zahteva konsultaciju sa lekarom. Glavna problematika koja se javlja kada trudnica oboli od prehlade ili gripa jeste to što ne sme da upotrebljava većinu lekova koji se inače koriste u te svrhe.
Šta uzrokuje prehladu tokom trudnoće?
Odgovor na ovo pitanje je jednostavan. Činjenica je da su trudnice mnogo sklonije čestim prehladama od žena koje nisu u drugom sttanju, a razlog za to je sasvim jednostavan. Kako je imuni sistem angažovan u zaštiti rastućeg ploda, tako je otpornost organizma smanjena i trudnice monogo lakše obolevaju od virusnih infekcija, gripa ili prehlade. Zbog toga bi trebalo više da paze, mada u većini slučajeva, obična prehlada ili blaži oblik oboljenja ne mogu da naštete bebi.
Da li je nužno posetiti lekara?
U principu, ako se radi o običnoj prehladi, praćenoj začepljenim nosem, blažim kašljem i slično, nema potrebe za dodatnom brigom i odlaskom kod lekara, već se preporučuje standardno mirovanje, konzumacija toplih čajeva, voća, vitamina i tako dalje. Prehlada u tom slučaju najčešće spontano prolazi, kao i u drugim situacijama.
Pojava temperature, praćena bolovima u mišićima i glavoboljom / migrenom predstavlja alarm koji znači da je vreme za posetu lekaru. Preporučuje se da se temperatura snizi na prirodan način, bez uzimanja lekova, a stručnjak će tačno odrediti koja je terapija adekvatna i da li je potrebna, uzimajući u obzir opšte stanje i period trudnoće. Nikako se ne savetuje uzimanje medikamenata na svoju ruku.
Bezbedno lečenje prehlade tokom trudnoće
Trudnicama je zabranjeno uzimanje većine lekova i preparata koji se inače koriste za lečenje prehlade i gripa. Prilikom odabira lekova treba biti posebno oprezan, a najbolje je posavetovati se sa lekarom, koji će na osnovu generalnog stanja i razdoblja trudnoće najbolje znati koja eventualna terapija je adekvatna.
- Većina antibiotika se ne smatra bezbednom za primenu tokom trudnoće. Tu spadaju tetraciklin, eritromicin, streptomicin i kvinolon, koji mogu izazvati štetne posledice po nerođenu bebu. Što se tiče penicilina i amoksicilina, oni se prepisuju kao terapija i tokom trudnoće, bez poznatih štetnih posledica.
- Kada je reč o lekovima koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta, treba biti veoma oprezan. Ovi preparati često sadrže supstance kao što su kofein, efedrin, alkohol, soda bikarbona i drugi sastojci koji se ne smatraju bezbednim za plod. Nikako se ne preporučuje uzimanje priručnih lekova bez prethodne konsultacije sa lekarom, čak i kada se radi o pastilama za grlo ili kapima za nos.
- Što se tiče vitamina, iako su oni na prvom mestu u borbi protiv prehlade i tu treba pristupiti sa dozom opreza. Poželjno je uzimati isključivo komplekse namenjene trudnicama, budući da veće doze pojedinih vitamina nisu dobre za trudnicu i bebu, te se i ovde savetuje obavezna konsultacija lekara.
- Biljni lekovi, iako prirodni, takođe nisu uvek i najbezbednija opcija. Mnogi imaju veoma jako, pa čak i toksično dejstvo. Tako se savetuje strogo izbegavanje kamfora, ženšena i muskatnog oraščića, koji mogu da izazovu i pobačaj. Začinsko bilje se smatra za bezbedno, a kod upotrebe bilo kog prirodnog preparata treba konsultovati poznavaoca i stručnjaka. Pojedina esencijalna ulja koja se upotrebljavaju u aromaterapiji treba izbegavati i vrlo je važno da se u tom slučaju naglasi da je žena u drugom stanju.
Saveti za olakšavanje simptoma prehlade tokom trudnoće
Iako uzimanje većine lekova nije bezbedno ni preporučljivo, ipak postoje neki opšti saveti koji mogu da olakšaju tegobe. Oni se primenjuju u slučaju blažih oblika i obične prehlade, dok visoka temperatura obavezno zahteva posetu lekaru.
- Adekvatan odmor i dovoljan unos tečnosti
- Raznovrsna ishrana, bogata voćem i povrćem
- Konzumiranje toplih čajeva sa medom i limunom
- Upotreba nazalnih sprejeva na bazi morske vode
- Upotreba alkoholnih obloga na plućima i stopalima za sniženje temperature
- Tuširanje mlakom vodom u slučaju blago povišene temperature
- Nošenje pamučne odeće
Prevencija
Trudnice su osetljivije nego žene koje nisu u drugom stanju, pa bi trebalo da povedu dodatnog računa o sopstvenom zdravlju. Iako je prehladu često nemoguće izbeći i ona ne bi trebalo bilo kako da utiče na plod, ipak je dobro sprovesti određene mere opreza.
Glavni i najbolji način koji može da ojača organizam i predupredi i spreči prehladu jeste raznovrsna i adekvatna ishrana, bogata vitaminima i mineralima. Što se tiče dodavanja vitaminskih suplemenata, obavezno je konsultovati ginekologa, koji može da preporuči adekvatni preparat.
Savetuje se održavanje adekvatne lične higijene, sa pojačanim oprezom, uz češće pranja ruku. Savetuje se prestanak pušenja i izbacivanje drugih štetnih navika, koje mogu da oslabe imuni sistem i učine organizam podložnijim infekcijama.