Lepo lice čini najveći deo nečije lepote, ali lepotu ne čini samo šminka. Lepo lice je čisto, negovano i što manje hemijski tretirano. Ukoliko imate problema sa bubuljicama i aknama, ili vam je koža suva ili masna, šminka neće imati svoj efekat, a problemi sa kožom će se samo pogoršati.
Čisto lice je najbolja podloga za šminku, te se s toga preporučuje da makar jednom nedeljno radite piling lica. Kada skinete šminku, vi to radite samo površinski. Šminka se razloži i zavuče u pore, gde dolazi do zapušenja kanalića i pojave bubuljica. Svakim novim šminkanjem, stavljanjem korektora i pudera, samo pogoršavate situaciju. Zato je neophodno dubinski iščistiti lice, kako ne bi upali u začarani krug konstantne pojave bubuljica i fleka. Redovnim pilingom skidate ostatke šminke i mrtve ćelije površinskog sloja kože i tako omogućavate koži lica da ,,diše’’ i da se nove ćelije bolje hidriraju. Pravilnom negom lica postižete dugotrajni efekat na održavanje elastičnosti kože, redukujete ranu pojavu bora i usporavate njeno starenje.
U moru kozmetičkih proizvoda za sve tipove kože i raznih tretmana koje nude saloni lepote, sigurno možete naći ono što vam odgovara. Ali, zašto trošiti novac i vreme na nešto što će možda uspeti, a možda i neće, kada u prirodi možete naći sve što vam je potrebno za pravilnu negu lica. Sigurni smo da u ovom trenutku u kuhinji ili frižideru imate makar jedan sastojak potreban za pravljenje prirodnih maski i pilinga za kožu lica. Mi ćemo vam ovde dati par korisnih resepata, vama je potrebna samo volja i malo vremena, a efekat će biti neverovatan.
Maska sa bananom
Banana obiluje vitaminima B, D i K, kao i antioksidantima koji vašem licu daju sjaj, a koži vraćaju elastičnost. Ispasirajte oljuštenu bananu, u tu smesu umešajte tri kašike mleka i tri kašike kukuruznog griza i to odmah nanesite na lice laganim pokretima, kao da se masirate. Ostavite da stoji 15 do 20 minuta, i isperite lice hladnom vodom.
Ova maska ne bi trebalo predugo da stoji na licu, jer posle nekog vremena griz u mleku smekša, pa maska izgubi granulastu strukturu i onda nema isti učinak. Nakon upotrebe maske, na lice nanesite hidratantnu kremu za još bolji efekat. Umesto kukuruznog griza, možete koristiti ovsene ili pšenične mekinje.
Maska od želatina
Ova maska je idealna za osobe koje muku muče sa aknama i mitisierima, jer zbog sastojaka koji se koriste, deluje dubinski i baš je invazivna. Njena upotreba se upravo zbog toga preporučuje najviše dvaputa mesečno, to će te već sami proceniti. Obzirom da se ova maska zagreva, budite oprezni prilikom nanošenja nalice. Sačekajte da se smlači, i nikako je ne nanosite na obrve i koren kose, jer se brzo stegne i može se desiti da prilikom skidanja, iščupate koju dlaku i iziritirate kožu.
Za ovu masku su vam potrebni kašika želatina u prahu, kašika mleka (najbolje bademovo, mada i kravlje ima efekta) i po želji nekoliko kapi bilo kog eteričnog ulja, jer maska zbog zagrevanja neće imati baš prijatan miris 🙂 . Želatin razmutite u mleku i mešavinu nakratko zagrejte u mikrotalasnoj ili na šporetu, uz stalno mešanje da se želatin rastopi. Tek nakon zagrevanja možete dodati ulje za lepši miris smese. Masku primenite na čisto lice i pustite da se stegne i ohladi. Laganim pokretima masku skinite, i umijte se hladnom vodom, da sprečite pojavu crvenila.
Maska za sve tipove kože
Pomešati dve kašičice maslinovog ulja sa kašičicom kruone morske soli i ostaviti smesu da odstoji neko vreme u frižideru. Naneti piling na čisto lice blagim pokretima jer je morska so gruda, pa može iziritirati kožu, i ostaviti par minuta da deluje. Isperite lice mlakom vodom i osušite laganim tapkanjem peškirom. Nakon toga nanesite hidrantnu kremu za svoj tip kože. Ovaj piling nije preterano invazivan, pa ga možete primenjivati jednom nedeljno.
Pored ovog klasičnog pilinga, možete uzeti u obzir i hemijski piling. Takodje, na raspolaganju vam je i tretman koji se zove mikrodermoabrazija.