Pre nego što počnemo sa objašnjavanjem kako to kokosovo ulje rešava probleme sa varenjem, trebamo se malo bolje upoznati sa tim kako naš sistem za varenje funkcioniše – šta ga čini, kako radi i koji su najčešći problemi sa kojima se možemo sresti.
Sistem za varenje
Ovaj sistem je jako bitan deo čovekovog tela. Sistem za varenje nisu samo želudac i creva, to je čitav niz povezanih organa koji počinje od ustiju, a završava se sa analnim otvorom, i uključuje organe za lučenje, skladištenje i puštanje sokova za varenje.
Organi koji se nalaze u ovom sklopu su – usta, jednjak, želudac, tanko crevo, debelo crevo, rektum i anus. Drugi tip organa uključuje jetru, žučnu kesu i pankreas.
Varenje hrane i zdravlje – uloga bakterija
Bićete iznenađeni da čujete, ali ljudsko telo je dom za desetine triliona bakterija podeljenih u stotine vrsta. Ukupno ima 300-1000 vrsta bakterija, ali 40-50 njih dominira ukupnom populacijum. Kod čoveka prosečne težine ove bakterije su ukupno teške oko 1 kg! Zapravo, više od 50% suve mase fekalne materije su bakterije.
Većina njih je dobra za telo, iako neke i nisu baš toliko. U normalnim slučajevima, korisne bakterije mnogostruko preovlađuju nad onim štetnim. Da pojednostavimo stvar. dok god je broj korisnih bakterija veći od broja štetnih, mi smo zdravi; kada taj odnos pretegne na drugu stranu, oboljevamo. Sledeće pitanje koje vam možda pada na pamet je: “Zašto baš ove bakterije?” I gde one žive?
Pa, većina tih bakterija živi u našem sistemu za varenje. Taj sistem je njihov domaćin, a one mu za uzvrat pomažu na više načina:
– Ove bakterije nas opskrbljuju moćnim enzimima koji pomažu u varenju polisaharida, koji se nalaze u biljnoj hrani koju unosimo u telo. Bez njih, hranljive materije iz ovog izvora telo ne bi bilo sposobno da samostalno apsorbuje.
– Neke bakterije sintetišu vitamine B i K. Oni imaju važnu ulogu u održavanju našeg opšteg zdravlja.
– Bakterije takođe pomažu u održavanju balansa pH vrednosti u telu.
Štetne bakterije i uloga kokosovog ulja
Kao što je pomenuto ranije, većina bakterija u sitemu za varenje je dobra po naše zdravlje, ali ima i onih loših. Kada one ojačaju i umnože se, mi oboljevamo od bolesti kao što su cistitis, premorenost, zatvor, proliv, ekcemi itd. Obrazložiću neke slučajeve gde kokosovo ulje može biti korisno u suzbijanju dejstva ovih bakterija.
Kokosovo ulje i kandida: Candida albicans je genus kvasca koji je odgovoran za oboljenja kao što su gljivične infekcije, vaginalne gljivične infekcije itd. Ne samo da prekomeran rast ovog mikroba može dovesti do fizičkog oštećenja zida creva, već može izazvati i 1) lošiji stepen apsorpcije hranljivih materija, 2) slobodan protok bakterija, toksina i drugih mikroba u krvne sudove.
Jedan od načina kontrole ovih mikroba je održavanje ishrane koja je bogata vlaknima. Neki antibiotici takođe pomažu u suzbijanju kandide. Kokos i kokosovo ulje se mogu pokazati vrlo delotvornim u ovom slučaju. Zašto? Zato što je kokos bogat vlaknima, tipom hranljive materije koji stimuliše rast dobrih bakterija. Zatim, masne kiseline srednjeg lanca, odnosno trigliceridi srednjeg lanca, prisutni u kokosovom ulju imaju antimikrobsko dejstvo i pomažu u odstranjivanju ovog štetnog mikroba. Bitno je napomenuti da kokos nema negativno dejstvo na dobre bakterije.
Kokosovo ulje i čir: Glavni uzroci za nastanak čireva su , herpes, streptokoka i drugi virusi. Kokosovo ulje ima značajan uticaj na uklanjanje ovih mikroba. To je, ponovo, zahvaljujući prisustvu masnih kiselina srednjeg lanca. Korišćenje kokosovog ulja u borbi protiv čira je čak i bolje od korišćenja antibiotika, jer ovi usput ubijaju i dobre bakterije u sistemu za varenje.
Kokosovo ulje za upalu creva: Ovo je jedan od najrasprostranjenijih problema sa varenjem danas. Ovaj problem uglavnom potiče od toga što se mi danas većinom hranimo prerađenom hranom koja nema mnogo vlakana, za šta naš sistem za varenje zapravo nije evoluirao. U upalu creva između ostalih spadaju sindrom nadraženih creva, Kronova bolest i čir na želucu. Svi ovi problemi mogu imati jako ozbilje posledice po zdravlje.
Kokosovo ulje ovde može značajno pomoći. Zašto? Ispostavilo se da je disbalans u našim crevima glavni uzrok za ove probleme. Kokos, kokosova voda i kokosovo ulje mogu pomoći u vraćanju tog balansa. Kokos će obezbediti dovoljno vlakana da se dobre bakterije ponovo razviju, dok će masne kiseline srednjeg lanca prisutne u kokosovom ulju ubiti štetne bakterije koju su prourokovale taj disbalans. Za masne kiseline srednjeg lanca se takođe veruje da leče upale creva.
Kokosovo ulje za probleme sa žuči: Žučna kesa skladišti žuč koja se koristi za razbijanje masti koje unosimo u telo, te za apsorpciju hranljive materije iz njih. Međutim, može se desiti rast kamena u žuči što dovodi do smanjenja žuči koja je telu na raspolaganju. Istraživanja tvrde da kokosovo ulje pomaže u razgradnji tih kamena. Veruje se da su monoglicerididi i digliceridi kaprilne i kaprilske kiseline glavni pokretači ovog procesa. Ne samo da ovo potpomaže funkcionisanju žučne kese, već može odstraniti potrebu za eventualnom operacijom.
Zaključak
Kao što možete videti, postoji više načina na koje kokosovo ulje može imati pozitivan uticaj na varenje. Iako mnogi podržavaju gore pomenute tvrdnje, postoje mnogi medicinski stručnjaci koji će ih opovrgnuti.
Ono što vam možemo reći je – veliki broj ljudi regularno koristi kokosovo ulje i sam kokos ako imaju problema sa varenjem teške hrane. Osim toga, često se u kombinaciji koriste i ljuske semena psilijuma kako bi se povećao unos vlakana. Korišćenjem ovih stvari mnogi su osetili poboljšanje u varenju. Bolovi u stomaku, zatvor i proliv mnogo se ređe javljaju. Takođe predlažemo da uz promenu ishrane počnete i da vežbate. Tek onda će promena ishrane stvarno doneti poboljšanje u kvalitetu života.