Većina žena menstruaciju doživljava kao kaznu za ceoživot. Grčevi, odlivi, promena raspoloženja samo su od nekih simptoma koje pripadnice lepšeg pola preživljavaju svakog meseca. I ako, po mnogim ženama, postoji da bi zagorčala život, redovna menstruacija, pored toga što je potrebna za normalno začeće, ona je i pokazatelj ženinog zdravlja.
Normalni ciklus se javlja u periodu od 24 do 32 dana, oscilacije zavise od starosnog doba. Posle prve menstruacije je nekada potrebno da prodje i do dve godine kako bi se hormoni sredili i ciklusi unormalili a isto se dešava i u periodu menopauze. Kod porodilja i žena koje doje je takodje normalno da menstruacije, usled hormona, budu drugačije nego inače i par meseci je potrebno nakon prestanka dojenja da se sve vrati u normalu.Sva druga stanja su alarmi koje telo šalje kako bi upozorilo ženu da nešto nije u redu.
Komplikacije
Kada niste u ni jedonoj od gore navedenih situacija a javi se problem, potrebno je što pre otići kod ginekologa kako bi utvrdio u čemu je problem. Nekada je to samo neki sitni hormonski poremećaj koji se brzo dijagnostikuje i leči, ali nekada može biti i nekih komplikovanijih stanja.
Neka od komplikovanijih stanja su:
Miomi – čvrsti mesnati tumori koji spadaju u beningne tumore. Najčešće se otkrivaju kod žena u starosnom dobu oko i posle tridesete godine života i rastu i napreduju sve do menopauze a posle toga dolazi do njihovog smanjenja i gubljenja.
Endrometrijalni polipi – benigni tumori koji se nalaze na unutrašnjem sloju materice, bezopani su,ali ako probiju u vaginu i grlić materice mogu ozbiljno da poremete reproduktivne funkcije.
Neregularno obnavljanje ednometrijuma – u toku normalnog menstruacionog ciklusa,kada ne dodje do začeća, jajna ćelija puca i kreće krvarenje a samim tim se materična sluzokoža obnavlja. Do kraja menstruacije celokupan zid materice je zamenjem novim. tankim slojem koji pokriva unutrašnjost materice.Medjutim,kod nekih žena, ceo taj proces se ne odvija ujednačeno i do kraja menstruacionog ciklusa ne dodje do skidanja i zamene materične sluzokože pa se krvarenje produzi više nego što je to normalno.
Ciste na jajnicima – postoje folikularne ciste koje ne izazivaju nikakve promene kod žena za vreme ciklusa.I postoje korpus luteus ciste koje izazivaju krvarenje van ciklusa kao i produžetak ciklusa.
Intrauterni ulošci – spirale – mogu vrlo često produžiti menstruaciju jer telo reaguje na strano telo u organizmu.
Takodje, uzroci mogu biti bolest štitne žlezde i psihički poremećaji.
Lečenje
Kod mioma, ako se utvrdi da rastu i pritiskaju ostale delove tela i izazivaju velika krvarenja prilikom ciklusa, što dovodi ženu u anemiju, radi se odstranjivanje hiruškim putem pri čemu su moguća dva vida operacije – miomektromija koja ostavlja matericu u celini i preporučuje se ženama koje nisu završile reprodukciju i totalna histerektomija kojom se odstranjuje cela materica, najčešće se izvodi kada je žena već u poznom dobu i kada je tumor narastao toliko da je ispunio celu malu matericu i prešao na trbušnu šupljinu.
Endrometrijalni polipi i ako beningni, sadrže 0,5% maligdnih ćelija pa se iz preventivnih razloga uklanjaju hirurškim putem.
Neregularno obnavljanje ednometrijuma se reguliše kiretažom.Nije dokazano kako ona dovodi do prestanka problema,ali nakon nje ciklus nastavlja da se odvija normalno.
Ciste na jajnicima se obično otkrivaju rutinskim ginekološkim pregledom ili ultrazvukom, u većini slučajeva nije potrebna nikakva intervencija, cista se pojavi i posle par ciklusa nestane. Medjutim,u koliko se ne povlači i raste, ginekolozi se odlucuju za operaciju koja može biti laparoskopski ili laparatomijom.
Intrauterni ulošci izazivaju u prva dva-tri meseca krvarenje koje se smatra normalnim, ukoliko se nastavi to je znak da telo reaguje na strano telo i potrebno je otići kod ginekologa i izvaditi je. Vadjenje spirale je bezbolan i brz proces.
Kod bolesti štitne žlezde potrebno je odraditi analize krvi, u koliko je krvarenje izazvano smanjenom funkcijom štitaste žlezde, biće prepisani tiroidni hormoni.