Pravi se od svežeg kozjeg mleka, kombinovanjem jestivih ulja i od kaustične sode. Izrađuje se hladnim postupkom da bi se zadržali svi kvalitetni sastojci, hranljive materije i vitamini.
Saponifikovanje smese traje četrdeset dana.
Preporučljivost
Sapun je blagog mirisa i prija osetljivoj i oboleloj koži. Preporučljiv je onima koji imaju alergiju na industrijske sapune i kožna oboljenja. Blagotvoran je i pogodan za osetljivu kožu, jer ima visok sadržaj glicerina i zbog PH vrednosti kozjeg mleka, jer je njegova PH vrednost najpribližnija našoj koži. Najlekovitiji sastojak ovog sapuna je, naravno, kozje mleko, jer je ono bogato vitaminima E, A, B6 i B12. Zahvaljujući tim vitaminima kozje mleko koži daje vlažnost i umiruje je.
Ostali sastojci kao što su glicerinska baza i jestiva ulja bogati su vitaminima A, D, E i K. A zahvaljujući mineralima kao što su fosfor, kalijum, kalcijum, gvožđe i natrijum, masnim kiselinama omega 3 i omega 6 i raznim antioksidantima ovaj sapun usporava starenje, hrani kožu, čini je elastičnom i vitalnom i brzo je regeneriše. Preporučuje se i onima koji imaju ispucalu i suvu kožu i onima koji boluju od psorijaze i ekcema. Za razliku od industrijskih sapuna ovim sapunom se može prati i kosa koja nakon pranja dobija svilenkast sjaj, perut potpuno nestaje i kosa postaje jača.
Kućna izrada sapuna od kozjeg mleka – recept za pripremu
Da bi se sapun napravio potrebno je imati masne kiseline (nalaze se u mastima ili uljima) i natrijum hidroksid (sodu). Reakcijom natrijum hidroksida i masnih kiselina, pored sapuna, generiše se i glicerin koji ostaje u sapunu.
Da bi se ovaj sapun napravio kod kuće najbitnija je zaštita tokom same izrade sapuna, jer se natrijum hidroksid vodi kao opasna hemikalija koja može izazvati oštećenje očiju i opekotine višeg stepena. U skladu sa tim potrebno je nositi rukavice, garderobu sa dugim rukavima i zaštitne naočare. Radi zaštite takođe treba sapun izrađivati u izolovanom i čistom prostoru da bi se izbegla mogućnost da natrijum hidroksid dođe u kontakt sa hranom, posuđem u kom se vrši priprema hrane i životnim prostorom uopšte.
Pre početka izrade sapuna, pored zaštite, potrebno je pripremiti opremu i posude koje će te koristiti tokom izrade. Važno je napomenuti da navedenu opremu i posude nakon izrade sapuna ne treba koristiti u neke druge svrhe.
1. Ručni blender
On se koristi za lakše i brže mućenje sapuna. Izvodljivo je to uraditi i mikserom ili ručno, ali će u tom slučaju mućenje trajati daleko sporije.
2. Modle
One su stvar izbora u zavisnosti kog oblika želite da bude vaš sapun. Možete koristiti silikonske modle, plastične posude (samo vodite računa da plastika ne bude mnogo tvrda, da bi ste kasnije mogli da izvadite sapun iz posude) i drvene modle. Kod drvenih modli najbitnije je da ih, pre sipanja sapuna u njih, prethodno obložite iznutra plastičnom folijom ili papirom za pečenje, jer je to jedini način da se sapun kasnije izvadi iz njih.
3. Digitalna vaga
Ona vam je preko potrebna, jer je preciznost merenja kod izrade sapuna od presudnog značaja. Pomoću nje merite težinu ulja, nema potrebe meriti njihovu zapreminu.
4. Posude
Trebaće vam više različitih posuda. Za natrijum hidroksid, tačnije za njegovo odmeravanje, potrebna vam je plastična posuda koju će te koristiti isključivo za to. Za odmeravanje čvrstih ulja koristite staklenu posudu, jer onda materijal unutar nje možete otopiti i u mikrotalasnoj peći. Za mućenje sapuna možete koristiti šerpu od nerđajućeg čelika ili veću plastičnu posudu.
Pored opreme i posuda potreban vam je kalkulator za sapun. Njega možete pronaći na internetu, a služi za kreiranje recepture za sapun. Tačnije, on služi da se odredi neophodna količina natrijum hidroksida, ulja i vode. U toku kreiranja recepture obratite pažnju na višak ulja koji ostane u sapunu neizreagovan sa natrijum hidroksidom.
Izraz ‘trag’ koji se koristi u izradi sapuna označava stanje kada smesa sapuna, tokom mućenja, postane gusta kao puding. Da bi ste proverili da li ste dostigli željenu gustinu podignite pribor, kojim mutite sapun, iznad posude. Ukoliko se ono što padne od smese sa pribora zadrži na površini smese sapuna u posudi onda treba dodati gore pomenuto neizreagovano ulje.
Sastojci i način izrade
– Natrijum hidroksid 81g
– Kozje mleko 147g
– Voda 80g
– Ricinusovo ulje 30g
– Maslinovo ulje 330g
– Kokosovo ulje 120g
– Mirisno ulje (po izboru) 18g
– Palmino ulje 120g
U plastičnu posudu odmeriti natrijum hidroksid i rastvoriti ga pomoću vode. Ukoliko nemate prilike da izlujete neki prostor u stanu ili kući u kome možete rastvoriti natrijum hidroksid onda to učinite u praznoj sudoperi. Plastičnu posudu u kojoj rastvarate natrijum hidroksid stavite u veću posudu u koju je potrebno prethodno sipati hladnu vodu, jer se rastvaranjem natrijum hidroksida oslobađa toplota. Polako i pomalo sipajte natrijum hidroksid u vodu i konstatno mešajte smesu. Trudite se da ne udišete isparenja koja se oslobađaju rastvaranjem.
Posle rastvaranja natrijum hidroksida dobijenu smesu ostavite da se ohladi u onoj posudi sa hladnom vodom, a u međuvremenu otopite kokosovo i palmino ulje, pošto su ona u čvrstom stanju, i pomešajte ih.
Kada završite gore pomenuti postupak i kada se rastvor već ohladio u njega dodajte zaleđeno kozje mleko. Potrebno je da bude zaleđeno da bi se rastvor dodatno ohladio tokom otapanja mleka.
Kada kozje mleko stavite u rastvor mešajte ga sve dok se potpuno ne otopi. Nakon toga u smesu dodajte ulja koja ste otopili (kokosovo i palmino) i maslinovo ulje. Smesu polako počnite mešati ručnim blenderom od dna ka vrhu posude, potom nastavite konstatno mešanje sve dok smesa ne dostigne ‘trag’, odnosno ne dobije gustinu pudinga.
Nakon što smesa dobije gore pomenutu gustinu dodajte ricinusovo ulje (ricinusovo ulje je u ovom slučaju onaj višak masnoće koji smo prethodno pominjali) i mirisno ulje po vašem izboru. Smesu potom sipajte u modlu koja vama najviše odgovara i zaštitite je folijom da smesa ne bi dolazila u kontakt sa vazduhom.
Da bi smesa prešla u čvrsto stanje potrebno je da u modli odstoji dvadesetčetiri sata nakon čega treba izvaditi sapun iz modle, iseći ga i ostaviti isečene delove da odstoje četiri do šest nedelja radi njihovog sazrevanja.