Sumporna mast pripada grupi takozvanih dermalnih lekova koja se primenjuje za lečenje parazitarnih infekcija kože, a pre svega šuge. Ova mast proizvodi se u različitom procentualnom sastavu, kao 5%, 6%, 10% i kao 20 % i primenjuje se lokalno, dakle pre svega na mesta zahvaćena promenama.
Smatra se da je sumpor veoma delotvoran u borbi protiv izazivača šuge, takozvanog Sarcoptes scabiei, po kome je bolest i dobila naziv skabijes. Redovna upotreba ove masti, naravno uz obaveznu konsultaciju sa lekarom, dovešće do uklanjanja, tj do uništavanja uzročnika, ali i ublažavanja intenzivnih simptoma šuge kakav je pre svega svrab, koji se naročito intenzivira noću.
Proizvod se može naći u apotekama u pakovanjima od 100 i 220 grama, a na 1 gram sumporne masti dolazi 100 mg sumpora, beli vazelin i parafinsko ulje.
Šta je šuga (skabijes)?
Šuga jeste infektivno parazitarno oboljenje koje izaziva parazit Sarcoptes scabiei. Prenosi se najčešće ukoliko je osoba bila u ličnom kontaktu sa zaraženim, tj sa inficiranom osobom, ali postoji mogućnost prenosa zaraze i preko upotrebe zajedničke odeće, rublja, posteljine za spavanje, peškira…
Osnovni simptomi koji se javljaju kada se osoba inficira šugom jesu svrab i pojava eritematoznih papula najčešće između prstiju šaka, ali i na drugim pregibnim delovima tela oko laktova, struka, pazušnih jama, u donjem delu leđa. Svrab nastaje kao posledica toga što ženka šugarca rije potkožne slojeve i tu polaže svoja jaja.
Pored sumporne masti koja se koristi u terapiji, tu su još i perimetrin kao i lindan od poznatijih preparata. Ono što se mora naglasiti jeste da je bolest veoma uporna, i da ju je veoma teško iskoreniti. Kada se leči skabijes, ne leči se samo oboleli, već se i cela porodica mora pridržavati identičnih mera za izlečenje.
Lečenje skabijesa
Dakle, kao što smo već pomenuli, sve osobe koje su u bližoj okolini ili ma kakvom kontaktu sa obolelim moraju istovremeno započeti lečenje sa obolelom osobom, i tek kada ona biva izlečena i oni mogu obustaviti lečenje.
Sva garderoba, posteljina, ćebad i druge stvari koje potiču iz domaćinstva zaražene osobe moraju se odneti na otkuvavanje ili pak hemijsko čišćenje.
Kada je u pitanju upotreba sumporne masti u terapiji skabijesa, postoje različita iskustva i mišljenja.
Sumporna mast jeste preparat koji se maže 5-6 dana i to ne samo na promene, već na čitavo telo. Za vreme upotrebe sumporne masti smatra se da osoba ne sme da se kupa, i da se tek može okupati 6-ti dan, nakon završenog tretmana, uz zamašćivanje kože, jer sumporna mast isušuje kožu. Maže se kako se smatra celo telo, od vrata pa naniže. Delovi tela koji se moraju prati (npr ruke, pazuh) mažu se iznova.
Međutim, kada je u pitanju upotreba sumporne masti postoje i negativna iskustva gde se pacijenti žale na preterano isušivanje kože, ali i na to da im se skabijes vratio, iako su redovno upotrebljavali mast u naznačenom periodu. Neka od saznanja govore da sumporna mast ne može da uništi jaja skabijesa koja su duboko u kanalima koje kopa ženka šugarca i tu ih polaže, te je tako smatra se 4 dana nakon prestanka upotrebe sumporne masti u terapiji, neophodno ponovo početi sa primenom iste.
Ukoliko posumnjate da ste oboleli od šuge, a imate predispoziciju za to, tj našli ste se na nekim većim skupovima, dete je donelo iz vrtića, zaradili ste je u vojsci ili na bilo kom drugom mestu, obavezno odmah kontaktirajte svog izabranog lekara i krenite u što intenzivnije i agresivnije lečenje ove teško iskorenjive parazitoze.