Svinjska mast se od davnina koristi kako u ishrani, tako i u medicinske i kozmetičke svrhe. Koliko će svinjska mast biti kvalitetna najviše zavisi od ishrane svinja, odnosno od toga da li je svinji davana organska hrana. Iako je prva asocijacija na svinjsku mast visok holesterol i zakrčenje arterija, ona ipak poseduje brojne zdravstvene koristi. Svinjska mast ima dobar uticaj na organizam, ali treba je koristiti umereno.
Nešto više o lekovitim svojstvima svinjske masti možete saznati u nastavku teksta, a pokazaćemo vam i kako sami kod kuće da napravite svinjsku mast.
Lekovitost svinjske masti
Čuva kardiovaskularno zdravlje. Iako sadrži trigliceride, svinjska mast ima manje zasićenih masnoća i holesterola od maslaca i višestruko je korisna za zdravlje čoveka. Naime, ova mast sadrži oleinsku kiselinu koja čuva srce i krvne sudove i koja sprečava pojavu kancerogenih oboljenja.
Snižava loš holesterol. Stearinska kiselina u svinjskoj masti doprinosi snižavanju nivoa lošeg holesterola. Velika je zabluda da zasićene masnoće uzrokuju povišeni holesterol. Do njega dolazi usled preteranog unosa ugljenih hidrata, kao što su rafinisani šećeri i belo brašno.
Jača imunitet. Linolna i miristinska kiselina koje se nalaze u svinjskoj masti jačaju imuni sistem organizma. Ukoliko svinjska mast bude redovan deo vaše ishrane, vaš organizam će biti otporniji na razne bolesti.
Leči respiratorne tegobe. Svinjska mast je odlična ukoliko vam je nos zapušen, ukoliko imate kijavicu ili ako ste prehlađeni. Ova mast se stavlja na grudi ili u nos i podiže telesnu temperaturu tela tako što zatvara pore na koži. Na taj način organizam se bori sa sekretom koji se taloži u respiratornim kanalima. Svinjska mast se često preporučuje za lečenje kašlja i bronhitisa kod dece, a najbolje je koristiti je u vidu obloga. Međutim, ukoliko dete ima povišenu temperaturu, izbegavajte korišćenje ove masti, jer ona će dodatno povećati temperaturu tela. Poznato je da svinjska mast proizvodi efekat zagrevanja.
Snižava povišenu telesnu temperaturu. Iako svinjska mast ima efekat zagrevanja, ona ipak može da pomogne u snižavanju povišene telesne temperature. Naime, potrebno je da u 100 g svinjske masti stavite 5 češnjeva izgnječenog belog luka i da sve dobro izmešate. Ovom smesom masirajte osobu koja ima temperaturu, a možete masirati i dete. Temperatura će veoma brzo da spadne.
Leči ginekološke probleme. Svinjska mast je izuzetno dobra i za lečenje raznih ginekoloških problema, kao što su na primer belo pranje i upala jajnika. Potrebno je samo mast naneti na uložak ili na vatu i ostaviti da odstoji u toku noći. Ovaj tretman treba primenjivati najmanje 7 dana.
Leči hemoroide. Svinjska mast je dobar lek i za hemoroide. Potrebno je samo da je namažete na obolelo mesto i veoma brzo će nestati peckanje, svrab, crvenilo i ostali simptomi.
Zdravlje kože. Svinjska mast je od posebnog značaja i za kožu s obzirom da naša koža luči sebum i da masti ulaze u sastav membrane naših ćelija. Nekada su se od svinjske masti pravili sapuni. Svinjska mast je naročito dobra ukoliko imate suvu kožu jer ona je hidrira i daje joj sjaj. Ona efikasno uklanja bubuljice i akne, a može da bude podloga za neku domaću kremu za lice. Takođe, svinjska mast se može koristiti za grubu kožu na laktovima i petama, za ojede kod beba, a dobra je i za ublažavanje strija. Ukoliko vam je miris svinjske masti neprijatan, možete da je pomešate sa nekom drugom kremom koja ima intenzivan miris, kao što je na primer Nivea. Utrljajte dobijenu smesu na strije ili na problematična mesta na koži i ponavljajte postupak sve dok ne budete zadovoljni rezultatima.
Nega kose. Svinjska mast je dobra i za kosu jer joj vraća sjaj i lepršavost i čini je jačom. Takođe, svinjska mast je dobra za oštećenu i suvu kosu. Potrebno je neposredno pre pranja naneti svinjsku mast na kosu, ali ne na koren, nego na same vlasi, odnosno oko 2 cm od korena kose. Nakon toga kosu treba oprati normalno. Preporučuje se da svinjskoj masti dodate par kapi parfema, kako se ne bi osećao neugodan miris masti.
Recept za pripremu svinjske masti
Domaću svinjsku mast možete napraviti sami kod kuće, a za to će vam biti potrebna samo slanina. Najpre isecite stvrdnutu slaninu na kockice i stavite je u posudu sa malo vode. Držite posudu na šporetu i mešajte, a kada slanina počne da žuti smanjite temperaturu. Zatim, sklonite posudu sa šporeta i ohladite je, a nakon toga procedite svinjsku mast u drugu posudu. Nakon hlađenja svinjska mast treba da bude bele boje koja blago vuče na sivo. Preporučuje se da se mast u toku zime drži na tavanu, a da leti bude u podrumu. Čuvajte svinjsku mast u emajliranoj posudi i ona će sigurno trajati godinu dana.
Pre bilo kakve upotrebe svinjske masti u medicinske svrhe, ona mora biti oprana, i to u 9 voda. Naime, mast se prvo stavi u posudu, a zatim se promeša sa malo vode. Voda se onda prosipa i taj postupak se ponavlja 9 puta. Tek kada se 9 puta opere, svinjska mast može da se koristi kao lek. Ovaj postupak je važan da bi se otklonile sve nečistoće koje nastaju tokom pripreme čvaraka.
Treba znati da je svinjska mast koja se može naći u prodaji hidrogenizovana i da ne predstavlja zdravu namirnicu, jer sadrži veće količine holesterola. Zato je bolje da se uvek opredelite za domaću svinjsku mast. Domaća svinjska mast ne sadrži veštačke dodatke, jeftinija je od kupovne i lako se pravi. Ukoliko se desi da se svinjska mast pokvari, ukus joj se može popraviti kada se pomeša sa crnim lukom isečenim na listiće i kada se ponovo malo proprži.