Svi znaju da je ulje avokada vrlo pogodno za kosu, kožu i celokupno zdravlje ljudskog tela, a takodje se može koristiti i u ishrani.
Ovo ulje se dobija tradicionalnim ili modernim načinom proizvodnje i dostupno je u velikim količinama širom sveta.
Neka od najpovoljnijih svojstava ulja avokada za čoveka nabrojana su u tekstu ispod.
Jako antioksidantno dejstvo
Antioksidantna svojstva avokada proističu iz kombinacije tri ključne grupe supstanci – omega-3 masne kiseline, omega-6 masne kiseline i vitamin E. Kada se direktno konzumira ili koristi kao sastojak u jelima, ulje avokada jača krvne sudove eliminišući slobodne radikale i smanjujući nivo holesterola. Uopšteno govoreći, ovo znatno unapređuje zdravlje kardiovaskularnog sistema i sprečava nastanak oštećenja.
Kako se slobodni radikali i holesterol odstranjuju, zidovi krvnih sudova postaju jači. Samim time bolje odgovaraju na iznenadne promene krvnog pritiska. Regularno konzumiranje ulja avokada naučno dokazano smanjuje rizik od oboljevanja srca.
Sprečava oboljevanje od nekih vrsta raka
Alfa-linoleinska kiselina sadržana u omega-3 masnim kiselinama ima sposobnost suzbijanja rasta tumora u grudima i crevima, dok je vitamin E koristan u preventivi i lečenju raka prostate i kože. Pošto se ulje avokada može konzumirati oralno, možete ga koristiti u kombinaciji sa drugim supstancama kao što je beta-karoten, koji se prirodno nalazi u voću i zelenom povrću. Konzumiranje vitamina E u kombinaciji sa beta-karotenom smanjuje rizik od oboljevanja od raka pluća kod pušača.
Štiti kardiovaskularni sistem
Oleinska kiselina nalazi se i u avokadovom ulju. Ova supstanca povećava nivo dobrog holesterola u krvi, samim time umanjujući rizik od kardiovaskularnih oboljenja. Ulje avokada sadrži i mononezasićene i polinezasićene masti.
Kada se koristi kao sastojak u kuvanju, avokadovo ulje promoviše dobar nivo glukoze u krvi i smanjuje rizik od oboljevanja od dijabetesa. Isto tako smanjuje i rizik od srčanih oboljenja smanjujući nivo lošeg holesterola.
Drugim rečima, jedna od najbitnijih prednosti konzumiranja ulja avokada leži u njegovoj sposobnosti da zaštiti celokupan kardiovaskularni sistem tako što umanjuje rizik od oboljevanja organa koji ga čine.
Ulje avokada za kosu
Avokadovo ulje se vrlo često koristi za negu suve i oštećene kose. Takodje, može ublažiti i iritacije samog temena.
Ovo ulje hrani vašu kosu i vraća joj stari sjaj. Odlično se koristi i za pravljenje raznih maski za negu kose.
Maska za kosu sa uljem avokada
Jedna od jako dobrih i delotvornih maski za kosu sa uljem avokada je sledeća:
Potrebno je da pomešate 2 velike kašike avokadovog ulja sa 1 velikom kašikom ulja makadamije i 1 velikom kašikom kokosovog ulja. Ovu mešavinu je potrebno blago zagrejati a zatim joj dodati 4-5 kapi ulja od ruzmarina. Tako dobijenu mešavinu treba naneti na suvu i čistu kosu i ostaviti da odstoji neko vreme, najbolje tokom cele noći. Posle toga je potrebno kosu dobro isprati.
Podmlađuje suvu kožu
Vitamin E je gotovo sam po sebi dovoljan za podmlađivanje suve kože. Zapravo, ovo je jedna od najbitnijih supstanci za zdravlje kože. Ulje avokada bogato je vitaminom E i bezbedno je za svakodnevnu upotrebu.
Takođe je pogodno i za spravljanje mešavine sa drugim uljima, npr. uljem lavande ili uljem jasmina. Dodavanje ovih ulja ne remeti hemijsku strukturu samog avokadovog ulja.
Sredstvo za hidrataciju lica
Najpopularnija funkcija avokadovog ulja je funkcija sastojka u sredstvima za hidrataciju lica. Kora ploda sadrži supstance koje pomažu u očuvanju tečnosti kože lica, te se unutrašnjost kore može koristiti za masažu lica.
Najbolji trenutak za primenu ovog tretmana je pred spavanje, a najbolji rezultati se postižu ukoliko ostavite ulje da odstoji na licu preko noći. Po buđenju ujutro odmah sperite ulje za završetak tretmana.
Tretman suvog skalpa
Za tretman suvog skalpa, ulje avokada daje najbolje rezultate kada se pomeša sa ricinusovim uljem. Pomešajte dve kašike ulja avokada i dve kašike ricinusovog ulja i zatim ih zagrejte. Smešu koristite za masažu kože glave pre spavanja i ostavite je da odstoji preko noći.
Mešavina će prodreti kroz vlasi kose i ujedno opskrbiti skalp potrebnim hranljivim materijama. Zapamtite da isperete kosu šamponom ujutro. Osim što je koristan za tretiranje suvog skalpa, ovaj tretman vam može pomoći i u otklanjanju drugih problema kose kao što je perut.
Ublažava znakove starenja kože
Još jednom, vitamin E igra najbitniju ulogu. On je moćan antioksidant koji se žustro bori protiv štetnog dejstva slobodnih radikala. U poređenju sa ostalim voćem, avokado ima najveću koncentraciju vitamina E.
Kako koristiti ulje avokada na koži
Postoji mnogo mogućih načina korišćenja ulja avokada. Sve što je potrebno da uživate u svim pogodnostima koje nudi je par domaćih recepata. Glavni sastojak ovih recepata je, naravno, ulje avokada, ali tu je i par drugih sastojaka koji se vrlo lako mogu nabaviti.
Recept za uklanjanje staračkih pega
Mešavina dve supene kašike ulja avokada i dve supene kašike ricinusovog ulja dovoljna je za tretiranje staračkih pega. Jednostavno nanesite mešavinu i lagano masirajte pegu. Ostavite mešavinu da odstoji petnaestak minuta.
Avokadovo ulje sadrži sterolin koji ima sposobnost duboke penetracije i hidratacije kože. Istraživanja tvrde da je sterolin podjednako učinkovit u tretiranju staračkih pega i omekšavanju kože.
Recept za masku za lice
Trebaće vam cela voćka avokada za ovaj recept. Meljajte voćku dok ne postane meka pasta, a zatim dodajte jednu supenu kašiku ulja avokada. Isperite lice pa nanesite masku. Ostavite je da odstoji petnaestak minuta kako bi imala vremena da prodre kroz slojeve kože. Nemojte se umivati odmah nakon završetka tretmana.
Da biste skinuli ostatke maske biće vam potreban peškir natopljen mlakom vodom. Namočite peškir i zatim ga stavite na lice. Lagano ga pritiskajte uz lice kako bi mogao da upije veći deo maske. Sklonite peškir i isperite lice vodom po potrebi.
Ulje za kupku
Još jedan od preporučljivih recepata koji uključuju ulje od avokada je formula za kupku. Ovaj recept zahteva mešanje jedne šolje bademovog ulja i dve šolje ulja avokada. Podgrejte ovu smešu, a zatim joj dodajte dve kesice čaja. Kombinacija sastojaka je neophodna za dobijanje formule koja daje bolje rezultate.
Možete napraviti još smeša koristeći druga biljna ulja (jasminovo ulje, ulje lavande) u zasebnim bocama. Dodajte mešavinu bademovog i avokadovog ulja ovoj smeši, ali ne zaboravite da prvo izvadite kesice čaja. Dobro promešajte dobijeni sadržaj i ostavite ga da odstoji jedan dan. Bocu čuvajte na tamnom mestu kako biste osigurali trajni kvalitet kupke. Napravite sebi vruću kupku koristeći ovaj recept. Podmladiće i hidrirati vašu kožu.
Ulje avokada – cena i gde kupiti
Ulje avokada u bočici od 50ml obično košta izmedju 400 i 600 dinara, odnosno oko 4-5 eura. Uskoro ćete moći da ga naručite preko našeg sajta po najpovoljnijoj ceni. Slaćemo kurirskom službom za Beograd, Novi Sad ili bilo koje mesto u Srbiji na koje želite da vam stigno vaše avokadovo ulje.
Prijavite se na našu e-mail listu koja se nalazi ispod ovog teskta i obavestićemo vas čim se nadje u našoj prodavnici da ga možete dobiti sa popustom!