Desni su vezivno tkivo koje čini bazu i potporu zubima. Upala desni ili gingivitis veoma je rasprostranjena i pogađa oko 80 odsto odraslih. Najčešće nastaje zbog loše oralne higijene i loše ishrane. Naslage na zubima (zubni kamenac) koje su prepune bakterija stvaraju karijes i infekciju desni usled čega dolazi do njihovog povlačenja, a u težim slučajevima i do klimanja i ispadanja zuba – paradentoza.
Simptomi gingivitisa su otečene desni crveno-ljubičaste boje koje najčešće krvare prilikom pranja zuba, kao i loš zadah i bol i osetljivost zuba i desni pri žvakanju.
Krvarenje desni može biti posledica nezdrave ishrane, a pre svega manjka vitamina C i flavonoida (biljnih pigmenata). Upala desni koja se ne leči na vreme povećava rizik za srčani i moždani udar, kao i za prevremeni porođaj.
Najbolji lek za upalu desni je adekvatna oralna higijena i ishrana. Zato je najbolje jesti sveže voće i povrće koje je puno vitamina i minerala, a izbegavati konzerviranu hranu i sve što sadrži aditive. Od mesa ja najbolje koristiti kuvanu ribu, piletinu i krto meso, a što manje jesti beli hleb i slatkiše. U ishranu treba uključiti i probiotske jogurte jer štite zube i desni od infekcija.
Lečenje gingivitisa prirodnim metodama
Pravilna oralna higijena
Najbolji lek za upalu desni je dobra oralna higijena. Čišćenje zuba četkicom samo uklanja površinske naslage. Zato je bitno koristiti konac za zube kako bi uklonili deliće hrane koji su zapali između zuba i desni. Zube treba prati ujutru, uveče pre spavanja i posle svakog jela kako se bakterije ne bi taložile i razmnožavale. Neophodno je da proces čišćenja zuba traje od tri do pet minuta i to da se četkica postavi na zubnu gleđ pod uglom od 45 stepeni i masira blagim kružnim pokretima. Takođe, obavezno je istrljati i jezik četkicom jer se na njemu bakterije nakupljaju kao i na zubima.
Prirodna pasta za zube
Pomešajte sodu bikarbonu sa malo hidrogena i dobićete pastu koja odlično dezinfikuje i sprevača razvoj bakterija. Posavetujte se sa zubarom koliko dugo i često smete da koristite ovu pastu.
Hidrogen za ispiranje
Preporuka je da se kod upale desni za ispiranje koristi troprocentni hidrogen koji takođe efikasno izbeljuje zube. Ipak, ne bi trebalo da ga koristite duže od sedam dana jer ubija i dobre i loše bakterije u ustima.
Čaj od žalfije za ispiranje usta
Jednu supenu kašiku osušenih listova žalfije preliti sa pola litra ključale vode. Poklopiti i ostaviti da odstoji 10-15 minuta, zatim procediti i ohlađenim čajem ispirati usta nekoliko puta dnevno. Žalfija je odlična za ispiranje i dezinfekciju usta i grla.
Tinktura od žalfije protiv gingivitisa
60 g svežih usitnjenih listova žalfije staviti u staklenu teglu i preliti sa 3 dl sedamdesetprocentnog alkohola, a teglu dobro zatvoriti i protresati svakodnevno. Nakon 10 do 15 dana procediti i držati na tamnom i hladnom mestu. Nekoliko puta dnevno jednu kašičicu tinkutre staviti u čašu tople vode i ispirati.
Čaj od medunike
Osušene cvetove medunike prelijte sa 2 dl prokuvane vode i ostavite da odstoji 10 minuta. Procediti i kada se ohladi ispirati usta dva puta dnevno sedam dana.
Čaj od kamilice za ispiranje usta
Dve, tri kašičice osušenih cvetova preliti sa 2 dl ključale vode. Ostaviti da odstoji 10 minuta, a zatim procediti i koristiti ohlađen čaj nekoliko puta dnevno ispirati.
Crni čaj
Hladan crni čaj možete koristiti za ispiranje usta nakom pranja zuba. Tanin iz ovog čaja sužava krvne sudove i tako ublažava krvarenje.
Slana voda za ispiranje usta
U čaši tople vode rastvoriti prstohvat soli i time ispirati usta nekoliko puta na dan. To će poboljšati cirkulaciju, smanjiti otok desni i ukloniti bakterije koje su se nataložile.
Tečnost od rastavića
Po jednu kašičicu osušenog i usitnjenog rastavića preliti sa 5 dl ključale vode i ostaviti da odstoji pola sata, a zatim procediti. U to dodato kašičicu soli, promešati i koristiti nekoliko puta dnevno za jačanje desni i sprečavanje njhovog povlačenja.
Tečnost od kupinovog lista
Šaku kupinovog lista prokuvati u 1 l vode sve dok ne ispari pola tečnosti. Kada se ohladi dodati kašiku jabukovog ili vinskog sirćeta i ispirati usnu duplju. Ovo je dobro za smanjenje otoka i krvarenja.
Ren
Žvakanje korena rena vrlo je efikasno kod suzbijanja upale desni. Koren rena možete žvakati sam ili ga pomešati sa belim lukom i medom koji su takođe vrlo delotvorni kod infekcija.
Propolis
Propolis je prirodni antibiotik koji štiti organizam od virusa i bakterija, a pokazao je odlične rezultate u suzbijanju gingivitisa i paradentoze. U pola čaše vode stavite 15 kapi propolisa, promešajte i ispirajte nekoliko puta na dan.
Tečnost od kore hrasta za dezinfekciju
Osušenu i usitnjenu koru hrasta prelijte sa 5 dl hladne vode i kuvajte ne tihoj vatri nekoliko minuta. Nakon toga procedite i kada se ohladi dodajte dve, tri kašičice jabukovog sirćeta i promešajte. Koristite nekoliko puta na dan za ispiranje kako bi dezinfikovali usta i sprečili nastanak ili razvoj upale.
Arnika i Aloja vera
Za smirivanje upale uzimajte po jednu granulu arnike ujutru i uveče, a takođe nanosite i gel na bazi aloja vere. Terapiju sprovoditi 20 dana.
Lavanda za dezinfekciju
Tečnost za ispiranje usta od cvetova lavande se priprema tako što jednu i po kašiku osušenih cvetova lavande prelijete sa pola litre ključale vode i ostavite da odstoji oko 20 minuta. Kada procedite dodajte malo meda i ispirajte usta. Pored toga što dezinfikuje lavanda ima umirujuće i aromatično dejstvo.
Vitamin C
Vitamin C je prirodni antioksidans koji sprečava nastanak i razvoj upale desni. Prirodni izvori vitamina C su citrusi: limun, narandža, kivi, zatim kupus, paradajz, paprika, višnja, šipak, crna ribizla.
Vitamin D
Vitamin D ima jako dejstvo protiv upalnih procesa i dobra je preventiva za bolesti desni. Kako biste imali vitamin D u dovoljnim količinama bitno je da se što više izlažete suncu.