Biljka uva, na latinskom Arctostapholus Uva Ursi, vekovima u prošlost se koristi kao izvrstan lek za sve probleme vezane za mokraćne kanale.
Uvin čaj je jedan od često preporučivanih napitaka u tradicionalnoj narodnoj medicini, a zbog njegovih dokazanih lekovitih svojstava, često ga preporučuju i lekari kao terapiju ili dodatak određenom tretmanu.
Lekovita biljka uva
Uva je tipična za predele evropskog severa, a njena lekovitost je od davinina potvrđena u zapisima naroda severnih krajeva, stanovnika Islanda, Laponije i Finske. Ovaj dugovečan zimzeleni žbun raste po suvim, retkim i kamenitim borovim i drugim crnogoričinim šumama i na golim sunčanim obroncima. Na Balkanskom poluostrvu se može naći na prostranstvima planinskih pašnjaka, najviše u njegovim zapadnim krajevima. U narodu je poznata i pod drugim imenima, kao medveđe grožđe, medveđe uvo, medvetka, divlja maginja ili gornik.
Medvetka cveta od maja do jula, a za pripremu čajeva se koriste njeni listovi. Oni su zelene boje i bez mirisa, dok su plodovi crvene bobice, slatkastog i oporog ukusa. Listovi sa celim grančicama se beru kada je biljka u lisnatoj fazi, početkom maja, a suše se kratko, na toplom i provetrenom mestu, kako bi se očuvali njeni zeleni lekoviti listovi. Evropska regulativa je proglasila listove medvetke i službeno lekovitim.
Blagotvorno dejstvo uvinog čaja
Već smo pomenuli da je osnovna primena čaja od uve vezana za probleme mokraćnih puteva, ali se koristi i kao snažan diuretik za čišćenje organizma od nekorisnih i štetnih materija.
Uvin čaj protiv urinarnih infekcija – Biljka uva ima izuzetan sastav korisnih materija zbog kojih je često najbolji saveznik u borbi protiv upala mokraćnih kanala. Listovi ove biljke, koje koristimo za čaj, sadrže fenolne šećerne veze, arbutin i metilarbutin. Sam arbutin je prirodni biljni antibiotik koji uspešno suzbija širenje bakterija urinarnog trakta. Pojedine bakterije, kao što je uporna ešerihija koli, sklone su da se lepe za zidove urinarnih kanala i na njih slabo deluju konvencionalni antibiotici. Zbog svog sastava, čaj od uve efikasno rešava ove probleme, tako što doslovno odlepljuje bakterije i čisti ih iz organizma. Medvetka sadrži i kinone, galatanin i flavonoide, koji su poznati po svom protivupalnom delovanju.
Uvin čaj kao diuretik – Zbog svog sastava, uva ima i delotvorno diuretsko i antoksidativno svojstvo, te se rado primenjuje i u svrhu čišćenja organizma od različitih bakterija, ne samo onih vezanih za mokraćne kanale. Takođe pomaže i kod ginekoloških infekcija i uvećane prostate, kao i problema sa povišenim šećerom. Delotvoran je i protiv bolova izazvanih pomeranjem peska i kamena u bubregu.
Recept i primena uvinog čaja
Uvin čaj se priprema samostalno, odnosno nije potrebno mešanje sa drugim biljkama. Primenjuje se kod upala urinarnog trakta i pogodan je za sve uzraste, uz određene preporuke i mere opreza. Može se konzumirati i topao i hladan.
Priprema ovag blagotvornog napitka je prosta i brza. Jednu kašiku ustitnjenoh sušenih listića uva ili jednu pakovanu filter kesici treba preliti sa 2dl provrele vode i ostaviti da odstoji oko petnaestak minuta. Sadržaj procediti ili izvaditi kesicu i konzumirati toplo. Preporučuje se tri šolje na dan. Ako pripremate hladan napitak, listiće treba ostaviti da odstoje od osam do dvanaest sati u hladnoj vodi i uzimati po jednu šolju dnevno tokom tri dana.
Pravilna upotreba i mere opreza – Važno je znati da prilikom primene čaja od uve za terapiju upaljenih mokraćnih kanala ili drugih pomenutih tegoba, urin može popirimiti crvenkastu boju. Nema potrebe za brigom, jer iako tako deluje, u pitanju nije krv u urinu, već samo reakcija aktivnih sastojaka medvetke i dokaz da ona deluje. Takođe treba obratiti posebnu pažnju na ishranu i uvesti poseban dijetetski režim. Naime, aktivni sastojci uve deluju isključivo u alkalnoj, odnosno baznoj sredini, te tokom konzumacije laja od ove biljke treba izbaciti sve namirnice koje izazivaju kiselu reakciju. To su u prvom redu gazirani slatki napici i sve vrste slatkiša. Preporučuje se i uzimanje kašičice sode bikarbone uz svaku dozu čaja, pošto ona stvara pogodnu alkalnu sredinu.
Čaj od uve se u bilo kojoj terapiji koristi ograničen vremenski period, zato što njegovi aktivni sastojci mogu delovati invazivno na membranu zida materice i bešike, te ih iritirati. Preporučeno je da se ne konzumira duže od tri nedelje, a u slučaju pojave bolova u želucu ili mučnine, treba odmah prestati sa konzumacijom i zamenti čaj od uve čajem od svežih ili sušenih listova brusnice, koji će umiriti nadraženi organizam.
Gde ga kupiti i koja je cena?
Uskoro otvaramo prodavnicu pa ćete moći ovaj čaj kod nas da nabavite. Da bi cena bila najpovoljnija prijavite se na našu email listu i javićemo vam čim krene prodaja da dobijete popuste.